Przejadły ci się owocowe czwartki i rozmowy o niczym przy ekspresie do kawy? Kochasz życie na walizkach, poznawanie nowych miejsc i mierzenie się z wciąż nowymi wyzwaniami? Sprawdź, jakie zawody pozwalają na nieustanne podróże albo życie w egzotycznych zakątkach świata.

Stewardesa/steward w PLL LOT

Chcesz budzić się w Warszawie, a zasypiać w Tokio, Nowym Jorku lub Dubaju? Masz przyjazny stosunek do ludzi, lubisz dbać o ich bezpieczeństwo i komfort? Pomyśl o pracy stewardesy lub stewarda.

By wykonywać ten zawód, możesz na przykład postawić na karierę w LOT i dołączyć do LOT Cabin Crew. Nie musisz mieć ukończonych studiów (wystarczy świadectwo dojrzałości), konieczne jest natomiast spełnienie innych wymagań. Najważniejsze z nich to znajomość języka angielskiego na poziomie B2, empatia, otwartość, umiejętność pracy w grupie i gotowość na to, by po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji przystąpić do kilkutygodniowego szkolenia w Warszawie, obejmującego m.in. zajęcia w symulatorze. Warto spróbować, bo życie stewardesy lub stewarda jest interesujące i daje mnóstwo możliwości rozwoju. A przede wszystkim pozwala na nieustanne podróżowanie.

Obserwator ekologiczny w Polskiej Stacji Antarktycznej

Zadaniem obserwatora ekologicznego jest – jak sama nazwa wskazuje – obserwacja otoczenia, a także dokonywanie różnych pomiarów oraz przygotowywanie raportów. Można to robić w wielu miejscach świata, nawet na jego końcu – Instytut Biochemii i Biofizyki PAN prowadzi każdego roku rekrutacje, których celem jest skompletowanie załogi Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, mieszczącej się na Wyspie Króla Jerzego (największej w archipelagu Szetlandów Południowych), rzut beretem od wybrzeży Antarktydy.

Ważna informacja: do grupy spędzającej tam cały rok lub jego część poszukiwani są nie tylko obserwatorzy, ale także ludzie o innych specjalnościach, m.in. elektryk, mechanik samochodowy, administrator systemów IT, ratownik medyczny, operator dronów, szef kuchni czy pracownik zajmujący się konserwacją i remontem zabudowań. Nie jest to co prawda praca na stałe, ale po pierwsze, na taką wyprawę można się wybrać więcej niż raz, a po drugie – pobyt na samym spodzie kuli ziemskiej to bezcenne doświadczenie.

Pracownik sektora fitness&Spa na statku pasażerskim

Jesteś trenerem osobistym, masażystą, kosmetyczką lub stylistką paznokci? Możesz uprawiać swój zawód na luksusowych statkach największych światowych armatorów i wraz ze swoim mobilnym miejscem pracy zawijać do różnych portów.
Najważniejsze cechy poszukiwane przez pracodawców to – oczywiście poza umiejętnościami ściśle związanymi z zawodem – dobra znajomość angielskiego, otwartość na różne kultury, uśmiech i umiejętność pracy w zespole.

Getty Images

Nie masz nic wspólnego z branżą fitness&Spa, a jednak nie możesz przestać myśleć o dalekich rejsach? Nie szkodzi: na statkach pasażerskich można robić mnóstwo rzeczy. Poszukiwani są m.in. barmani, kucharze oraz ich asystenci, kelnerzy i kelnerki, pokojówki i animatorzy.

Pilot wycieczek

Łatwo nawiązujesz kontakt z ludźmi i uwielbiasz pomagać im w poznawaniu pięknych zakątków świata? Potrafisz opowiadać o ciekawych miejscach, wynajdywać ciekawostki, zarażać pasją? Pomyśl o pracy pilota wycieczek.

By nim zostać, nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego (wystarczy matura) ani zdawać egzaminu państwowego (od lat nie jest to konieczne), jednak bardzo ważny jest dobry angielski. Zawodu możesz nauczyć się na kursach. Twój pracodawca – biuro podróży – może mieć także dodatkowe wymagania, dotyczące np. znajomości konkretnego języka obcego.

Rezydent biura podróży

Lubisz zajmować się ludźmi spędzającymi wakacje z dala od domu, jesteś duszą towarzystwa i potrafisz działać przytomnie w sytuacjach kryzysowych? Zostań rezydentem w jakimś pięknym miejscu. Do twoich obowiązków będzie należało nie tylko dbanie o to, by grupa dotarła do hotelu, zakwaterowała się w nim i wzięła udział w wycieczkach fakultatywnych, ale także przyjmowanie reklamacji, rozwiązywanie problemów i pomaganie turystom w różnych sytuacjach losowych. Podobnie jak w przypadku pilotów wycieczek, do pracy w tym zawodzie przygotowują specjalne kursy.

Programista

Jesteś programistą i potrafisz planować swoje zajęcia tak, by nie siedzieć przy komputerze 24 godziny na dobę? Bingo! Dobry, samodzielny programista może pracować, gdzie tylko mu się zamarzy – o ile oczywiście jest tam stabilne łącze internetowe – i zmieniać miejsce pobytu tak często, jak ma ochotę. Właśnie dlatego wśród cyfrowych nomadów jest tak wielu przedstawicieli tego zawodu.

Getty Images

Niekoniecznie trzeba być freelancerem, bo wiele firm (także tych największych) umożliwia specjalistom pracę zdalną. Kopalnią informacji na ten temat są grupy dla cyfrowych nomadów w mediach społecznościowych.

Instruktor nurkowania

Marzy ci się praca na Malediwach albo w innym rajskim miejscu? Jeśli masz międzynarodowe uprawnienia instruktora nurkowania (albo innego sportu cieszącego się zainteresowaniem wśród turystów), możesz pracować w wymarzonym miejscu. Jeszcze ich nie masz? Najwyższy czas je zrobić!