Niektóre z nich to wybitne postaci znane z nowej książki "WOMEN: The National Geographic Image Collection". Inne to naukowcy i odkrywcy z National Geographic Society. Jeszcze inne należą do Women of Impact, 56-tysięcznej społeczności internetowej, którą National Geographic powołało do życia jako miejsce wymiany kobiecych historii. Rozważ poniższe pytania jeśli chcesz lub sięgnij do zamieszczonych odpowiedzi. Witamy w dyskusji.

Ellen Pao, inwestorka technologiczna i zwolenniczka różnorodności / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Jakie jest najważniejsze wyzwanie, przed którym stoją dziś kobiety?

"Aby być traktowaną sprawiedliwie, w oparciu o zdolność wnoszenia własnego wkładu, w oparciu o umiejętności. Aby być akceptowaną jako równa innym." - Ellen Pao.

Kiedy Ellen pozwała swojego pracodawcę z Doliny Krzemowej za dyskryminację płciową, postawiła przed sądem kwestię traktowania kobiet w całym sektorze technologii. W 2015 roku ława przysięgłych orzekła przeciwko Pao, która w tym czasie prowadziła już serwis społecznościowy Reddit. Obecnie prowadzi Project Include, organizację non-profit, którą założyła w celu wspierania integracji i różnorodności w świecie technologii.

Melinda Gates

Jest współzałożycielką Fundacji Billa i Melindy Gatesów, która wspiera wysiłki na rzecz zmniejszenia nierówności, ubóstwa i innych światowych problemów.

"Nie ma na Ziemi kraju, w którym kobiety osiągnęłyby prawdziwą równość, a bariery, na które trafiają wyglądają inaczej w różnych miejscach. Ale bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, zrozumienie tych barier jest pierwszym krokiem do ich zniesienia. A to wymaga podjęcia wspólnego wysiłku w celu zebrania dokładniejszych danych o kobietach i ich życiu. Nie mamy wiarygodnych informacji na temat tego, ile dziewcząt chodzi do szkoły, ile kobiet ma szansę zarabiać na swoje utrzymanie, jak wygląda ich zdrowie i bezpieczeństwo oraz czy umierają z przyczyn, którym można zapobiec. A bez tych danych nie jesteśmy w stanie opracować skutecznej polityki lub działań, które odpowiadałyby potrzebom kobiet. Dane to siła".

Jane Goodall

Prymatolog, która podjęła się pionierskiej pracy jako stypendysta National Geographic, kieruje instytutem promującym ochronę przyrody i edukację.

"W tak wielu krajach rozwijających się kobiety nie mają żadnej wolności. W biednych społecznościach rodziny mają tendencję do wydawania pieniędzy na kształcenie chłopców zamiast dziewcząt. W wielu kulturach kobiety nie mają dostępu do metod planowania rodziny, mają wiele dzieci i są jedynymi osobami odpowiedzialnymi za ich opiekę. Z tych powodów cierpią nie tylko kobiety, ale i dzieci i tym samym nasza przyszłość".

Tarana Burke, brooklyńska aktywistka. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Tarana Burke

Brooklyńska aktywistka, znana jako założycielka ruchu #MeToo.

"Jeśli zapytasz różnych ludzi, którzy są oddani sprawiedliwości reprodukcyjnej lub sprawiedliwości ekonomicznej, udzielą różnych odpowiedzi. Oczywiście dla mnie przemoc seksualna jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed kobietami. Ale wszystko to znajduje się pod parasolem patriarchatu i tego, jak patriarchat wpływa na kobiety ekonomicznie, fizycznie, zawodowo".

Amani Ballour

Kierując głównie kobiecym personelem, ta młoda pediatra prowadziła podziemny szpital opiekujący się Syryjczykami w czasie oblężenia.

"Wiele kobiet nadal zmaga się w swoich społecznościach z tyranią i kontrolą ze strony mężczyzn. To wielkie wyzwanie, ale niezbędne nam do zmiany".

Laura Bush

Jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych podczas dwóch kadencji męża (2001-09) była orędowniczką alfabetyzacji. Za pośrednictwem centrum prezydenckiego George'a W. Busha przewodniczy teraz globalnej inicjatywie na rzecz poprawy statusu kobiet.

"Moje zainteresowanie Afganistanem, a w szczególności życiem afgańskich kobiet, uświadomiło mi, że w niektórych częściach świata kobiety doświadczają poważnych trudności związanych po prostu z prowadzeniem bezpiecznego życia. Ale myślę również, że w wielu częściach świata, a z pewnością w Stanach Zjednoczonych, jest to wspaniały czas dla kobiet. Kiedy George był prezydentem, przyjrzałam się statystykom dotyczącym dziewcząt i chłopców w Stanach Zjednoczonych i zdałam sobie sprawę, że chłopcy również potrzebują trochę uwagi. Tak bardzo skupiliśmy się na dziewczętach, przez co osiągnęły one większe sukcesy w szkole niż wielu chłopców. W pewnym sensie oczekiwaliśmy więcej od chłopców, nie dając im takiego rodzaju opieki, jaką zapewnialiśmy dziewczętom. Ważne jest więc, abyśmy nadal wspierając kobiety w domu i na całym świecie, zwracali uwagę także na chłopców".

Christiane Amanpour, główna międzynarodowa korespondentka CNN. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Christiane Amanpour

Główna korespondentka międzynarodowa CNN i wieloletnia reporterka wojenna, relacjonowała konflikty od Bośni i Rwandy po Irak i Afganistan.

"Najważniejszym wyzwaniem jest fakt, iż nadal uważa się nas za obywateli drugiej kategorii, a najważniejszą rzeczą jest dla nas to, by mężczyźni stanęli po naszej stronie, kropka. To musi być coś, w czym mężczyźni nam pomagają. Nie chodzi o to, aby po prostu zamienić się z nimi tym, kto dominuje. Nie szukamy dominacji kobiet. Szukamy równości i wyrównania szans, a nie możemy tego zrobić bez poparcia ze strony mężczyzn".

30% państw, które poddano analizie na potrzeby raportu Banku Światowego "Women, Business and the Law 2019", nie wprowadziło żadnych reform mających na celu poprawę równości płci w latach 2008-2017. Ze 187 krajów, 131 wprowadziło reformy mające promować równość płci, 54 nie, a dwa kolejne (Uzbekistan i Bahrajn) wprowadziły zmiany, które zwiększyły nierówność płci.

Oprah Winfrey, wielokrotnie nagradzana postać medialna. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Jaka jest największa przeszkoda, jaką pokonałaś?

"Chorobliwa potrzeba zadowalania innych. Zdarza się to, gdy nie jesteśmy wychowywane w taki sposób, by znać swoją wartość i znaczenie"- Oprah Winfrey.

Mimo dzieciństwa zniszczonego przez wykorzystywanie seksualne i ubóstwo, wzniosła się na wyżyny osiągając sukces zawodowy, sławę i spełnienie. A teraz wykorzystuje historię swojego życia, aby dodać otuchy kobietom, które są uciskane. Winfrey jest potentatką w dziedzinie mediów, działalności wydawniczej i rozrywki, a jej majątek szacowany jest na 2,6 miliarda dolarów.

Christine Lagarde

Jest pierwszą kobietą, która objęła tak prestiżowe stanowiska, jak prezes jednej z największych firm prawniczych na świecie, minister finansów w swojej rodzinnej Francji oraz dyrektor zarządzająca na dwie kadencje w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W 2019 roku została zatrudniona na stanowisku dyrektora Europejskiego Banku Centralnego.

"Mój ojciec zmarł, gdy miałam 16 lat. Ten trudny czas był jedną z takich przeszkód. I sądzę, że jedną z tych przeszkód jestem tak naprawdę ja sama. Na przestrzeni lat, kwestia pewności siebie jest jedną z tych, z którymi musiałam się zmagać. Prawdopodobnie jest ona ściśle związana z odejściem mojego ojca i poczuciem straty, które w związku z tym odczuwasz. Następnie, kiedy tylko doświadczysz tego samego poczucia straty, braku wsparcia, miłości czy czegokolwiek innego, musisz zbudować w sobie tę pewność siebie. Myślę, że miłość jest niezwykłą siłą napędową pewności siebie, a kiedy we wczesnych latach jej brakuje, trzeba o nią nieustannie walczyć".

Taylorann Smith

Jak sama siebie opisuje "nieheteronormatywna kolorowa kobieta" (ang. queer woman of color), Smith zdobyła tytuł magistra biologii morskiej na California State University w Northridge. Należy do społeczności National Geographic's Women of Impact.

"Wychowanie przez samotną matkę, bez udziału mojego ojca, było prawdziwym wyzwaniem. Wychowywałam się patrząc, jak moja mama zmaga się z płaceniem rachunków i wyżywieniem mojej siostry i mnie, ale nigdy nie zabrakło nam jej miłości. Ubóstwo i bezdomność były dwoma doświadczeniami, których nie życzyłabym nikomu, ale które uczyniły mnie silniejszą osobą. Dorastając niedaleko Chicago, nigdy nie miałam szansy poznać oceanu, o jakim marzyłam, dopóki nie dostałam stypendium na semestr nauki w Duke University Marine Lab. Prowadziłam niezależne badania, nawiązywałam kontakty i rozwijałam się jako naukowiec. Nigdy nie sądziłam, że ktoś taki jak ja może robić te wszystkie rzeczy!".

Tara Houska

Członkini plemienia Ojibwa z Couchiching First Nation i prawnik, Houska pracuje na rzecz praw rdzennej ludności, od Waszyngtonu, aż po miejsca protestów na ziemiach plemiennych.

"Uniknięcie zupełnego pochłonięcia przez takie doświadczenia jak trauma, napaść, znęcanie się i inne trudne doświadczenia, szczególnie w latach kształtowania się mojej tożsamości. Na poziomie osobistym pozwoliło mi to zrozumieć, jak ważne jest przebaczenie, pójście naprzód i skupienie się na tym, co możemy zrobić lepiej. Jak rozumiemy siebie nawzajem i tworzymy przestrzeń dla tych, którzy przeżyli? W jaki sposób ogólnie rzecz biorąc, radzimy sobie jako społeczeństwo?".

Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Jacinda Ardern

Premier Nowej Zelandii. Była drugą we współczesnej historii światową liderką, która urodziła dziecko podczas sprawowania urzędu (córka Neve urodziła się w czerwcu 2018 roku). Dziewięć miesięcy później Ardern zareagowała na morderstwo 50 osób w meczetach w Christchurch, żądając reformy prawa posiadania broni.

"Ja. Ja sama jestem moją największą przeszkodą, bo nikt nie będzie większym krytykiem mnie niż ja. Bez względu na to, czy jesteś swoim najgorszym krytykiem, czy też nie, czy nadmiernie uwydatniasz swój deficyt pewności siebie, myślę, że wiele kobiet jest znacznie surowszych w stosunku do siebie i swoich możliwości. A ja jestem jedną z nich".

Alicia Garza

Obrończyni praw pracowniczych, jest współtwórczynią ruchu #BlackLivesMatter.

"Patriarchat jest ogromną przeszkodą. Rasizm. A także (i myślę, że jest to produkt uboczny tych dwóch rzeczy) to co ludzie nazywają syndromem oszusta. Prawda? Kiedy nie możesz sobie wyobrazić, dlaczego ktokolwiek miałby myśleć, że możesz być przywódcą lub uważać cię za przywódcę".

Asha de Vos, biolożka morska. / PHOTOGRAPH BY DEEPTI ASTHANA

Asha de Vos

Biolog morska, która stała się ekspertem w dziedzinie płetwali błękitnych występujących u wybrzeży jej rodzimej Sri Lanki.

"Po pierwsze, tworzyłam coś w rodzaju nowego obszaru badań na Sri Lance. Zanim zaczęłam się tym zajmować, ochrona mórz była czymś zupełnie niespotykanym. Drugim wyzwaniem jest to, że ochrona mórz jest bardzo, bardzo zorientowana na Zachód. Jest niemalże postrzegana jako dziedzina należąca do świata rozwiniętego. Musiałam się więc wykazać nie tylko jako kobieta, ale też jako miejscowa kobieta".

Roxane Gay

Krytyk społeczna i członkini wydziału Purdue University, Gay jest autorką bestsellerowych książek, w tym "Hunger", "Bad Feminist" i "Difficult Women".

"Największymi przeszkodami, które musiałam pokonać, były prawdopodobnie rasizm, mizoginia i fobie grubasa. Po prostu życie w ciele, które ten świat próbował regulować prawnie lub dyskryminować na wiele różnych sposobów na przestrzeni historii. Działanie przeciwko temu, jednocześnie starając się po prostu żyć i rozwijać się, jest wyzwaniem".

67% czołowych liderów biznesu, będących kobietami, w porównaniu z 32% mężczyzn, stwierdziło w badaniu z 2019 roku, że syndrom oszusta powstrzymywał ich przed ubieganiem się o podwyżkę lub awans, które im się należały. W latach 70. XX wieku psychologowie stworzyli termin "syndrom oszusta" w odniesieniu do osób, które wątpią w swoje talenty i obawiają się, że są oszustami, pomimo osiągnięć, które dowodzą, że jest inaczej.  

Co było przełomowym momentem w twoim życiu?

"Po 11 września wygłosiłam prezydenckie przemówienie radiowe i opisałam w nim, z jakimi problemami borykają się kobiety w Afganistanie. Amerykanie byli zszokowani i podziękowali mi za poruszenie tego tematu. Zdałam sobie sprawę, że mam głos i muszę go użyć"- Laura Bush.

Dla byłej nauczycielki i bibliotekarki, walka z analfabetyzmem stała się priorytetem podczas dwóch kadencji jej męża w Białym Domu (2001-09). Teraz, po powrocie do swojego rodzinnego Teksasu, angażuje się w globalne inicjatywy mające na celu pomoc kobietom w uzyskaniu opieki zdrowotnej, edukacji i równości płci.

Laura Bush, była pierwsza dama i edukatorka. / PHOTOGRAPH BY GILLIAN LAUB

Nelida E. Jean-Baptiste Pellot

Członkini społeczności Women of Impact i specjalistka ds. mieszkaniowych w Południowej Florydzie

"Próbowałem popełnić samobójstwo jakiś czas temu i było mrocznie, ale w jakiś sposób, siedząc w szpitalu, znalazłem odwagę i pragnienie życia".

Jacinda Ardern

Premier Nowej Zelandii

"Dostałam list od kobiety w Nowej Zelandii, która napisała, że zaszła w ciążę mniej więcej w tym samym czasie co ja, że jej szef był życzliwy i wyrozumiały, kiedy powiedziała mu, że jest w ciąży oraz że nie wierzyła, że tak by się stało, gdybym nie poinformowała o swojej ciąży. Nie wiem, czy to prawda, ale pamiętam, że siedziałam tam i myślałam: 'Jeśli urodzenie dziecka sprawiło, że jeden z pracodawców spojrzał inaczej na kobietę, matkę, w swoim miejscu pracy, to dobrze się stało'".

Sylvia Earle, oceanografka. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Sylvia Earle

Earle to oceanografka i badaczka-rezydent National Geographic, która ustanowiła rekordy głębokości nurkowania i spędziła ponad 7000 godzin pod wodą. W 1970 roku poprowadziła pierwszy w pełni kobiecy zespół, który zamieszkał w laboratorium na dnie oceanu.

"Doświadczyłam dwóch przełomowych momentów, kiedy mieszkałam pod wodą za pierwszym razem. Jedną z nich było to, że jako naukowiec zobaczyłam odrębność stworzeń morskich. Inną rzeczą było to, że jako kobieta, od której oczekuje się, że będzie robić to, co robili mężczyźni akwanauci, naukowcy i inżynierowie, odkryłam, że traktowano nas w bardzo protekcjonalny sposób. Nazywano nas aqua-laskami, aqua-pięknościami i aqua-diablicami. I wtedy postawiłam takie pytanie: 'Załóżmy, że zaczęlibyście nazywać astronautów astro-ciachami lub astro-twardzielami, co by pomyśleli?'. Ale koniec końców, poczucie humoru i trzymanie się tego, co miałyśmy do zrobienia jako naukowcy i inżynierowie, było naprawdę tym, co dawało nam siłę do działania. A sukces naszego zespołu pomógł utorować drogę kobietom w kosmosie".

Kristen Lear

Biolog badająca zagrożone gatunki nietoperzy, przy wsparciu National Geographic.

"Kiedy pierwszy raz weszłam do klasy, by uczyć, to właśnie wtedy zakochałam się w ochronie nietoperzy oraz dzieleniu się swoją pasją z innymi i czułam w sercu, że właśnie w ten sposób chcę zmienić świat".

Alicja Garza

Długoletnia rzeczniczka praw pracowniczych i praw kobiet, dołączyła do dwóch innych kobiet, aby zorganizować protesty przeciwko przemocy ze strony policji wokół #BlackLivesMatter.

"Moim ostatnim przełomem jest to, że należę do siebie. Czasami, kiedy jesteś w takiej sytuacji, jak ta, stawia się przed tobą wiele wymagań: twój czas, twoja energia, twój kawałek serca. Jest więcej próśb o wszelkiego rodzaju wsparcie, niż jesteś w stanie racjonalnie zrealizować. Tak więc próbując ustalić priorytety, przede wszystkim musisz potraktować priorytetowo siebie i to, czego potrzebujesz, by czuć się dobrze".

Emma González

Współzałożycielka ruchu "March for Our Lives" i rzeczniczka praw LGBTQ

"Byłam całkiem samoświadoma tego, kim jestem, ale na pewno są takie wydarzenia, jak przemówienie "We call BS", kiedy stałam się rozpoznawalna w kraju, co stało się dość dużą częścią mojego życia. W dziewiątej klasie zaczęłam kwestionować swoją seksualność, a potem wyjawiłam prawdę o niej i to też jest ważna część mojego życia. Ale myślę, że od dawna czuję się całkiem dobrze we własnej skórze".

Emma González, działaczka na rzecz praw osób LGBT. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Chimamanda Ngozi Adichie

Nagradzana autorka powieści i esejów, która zyskała uznanie również za swoje wystąpienie na Ted Talk "We Should All Be Feminists" oraz za uzyskanie stypendium Fundacji MacArthura.

"To było kiedy miałam dziewięć lat, w trzeciej klasie, pamiętam to bardzo wyraźnie. Moja nauczycielka powiedziała, że dziecko z najlepszymi wynikami na teście zostanie dyżurnym. Zdobyłam więc najlepszy wynik, ale ona wtedy powiedziała: 'Och, zapomniałem wspomnieć, to musi być chłopiec'. Pomyślałem tylko, dlaczego? Sensownie byłoby powiedzieć, że dyżurny klasy musi mieć najlepsze oceny lub posiadać jakąś użyteczną umiejętnością. Ale pomysł, że to prestiżowe, oznaczające władzę stanowisko w klasie było zarezerwowana dla kogoś, kto przez przypadek urodził się, jako przedstawiciel konkretnej płci - to było po prostu dziwne. Więc moje poczucie słusznego oburzenia wybuchło i powiedziałam do mojej nauczycielki: 'To nie ma sensu'. To był pierwszy raz, kiedy wypowiedziałam się na temat seksizmu. Nie pomogło, ale to był dla mnie moment, którego chyba nigdy nie zapomnę".

W lipcu 2019 r. 23% miejsc w najważniejszych instytucjach ustawodawczych i przedstawicielskich poszczególnych państw należało do kobiet. Reprezentacja kobiet w tych krajowych instytucjach (znanych m.in. jako parlamenty, kongresy, senaty, zgromadzenia), zwiększyła się prawie dwukrotnie od 1999 roku, kiedy to tylko 13% miejsc należało do kobiet. 

Co trzeba zmienić w ciągu najbliższych 10 lat?

"Na martwej planecie nie będzie żadnych zdrowych kobiet" - Kris Tompkins.

Kris McDivitt kierowała firmą Patagonia, działającą w sektorze świadomego ekologicznie handlu detalicznego, a Doug Tompkins był współzałożycielem North Face. Kris przeszła na emeryturę w 1993 r. Ta dwójka wzięła ślub i zaczęła kupować i chronić parki w Chile i Argentynie. Po śmierci Douga w wypadku w 2015 roku, Kris Tompkins kontynuuje swoją pracę. Do tej pory chronionych jest ok. 5,8 mln hektarów.

Kris Tompkins, dyrektor generalna, który stała się ekofilantropką. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Donna Strickland

W wieku 20 lat rozpoczęła prace nad technologią, która zrewolucjonizowała wykorzystanie laserów i przyniosła jej udział w Nagrodzie Nobla z fizyki w 2018 roku. Dziś jest profesorem fizyki.

"Chciałabym, byśmy nawet nie musieli o tym rozmawiać, jeśli w ciągu najbliższych 10 lat naprawdę uda nam się to osiągnąć. Myślę, że to jest faktyczny cel, który chcemy osiągnąć. Jestem trochę zaskoczona tym, jak wielkie poruszenie wywołało to, że jestem trzecią kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nie zdawałam sobie nawet z tego sprawy. Ale to czego nie chcę, a co w pewnym sensie widzę, to ta potężna huśtawka. Starając się wyprowadzić kobiety na prowadzenie, zostawiamy za sobą niektórych mężczyzn. Na studiach jest teraz o wiele więcej kobiet niż kiedykolwiek wcześniej, a w wielu dziedzinach kobiety mają teraz przewagę liczebną nad mężczyznami. W pewnym momencie musimy zacząć się martwić o to, dlaczego chłopcy przestają być ich częścią".

Sylvia Earle

Oceanografka i badacz-rezydent National Geographic. Za swoje wysiłki w zakresie ochrony oceanów otrzymała tytuł "Hero for the Planet" od magazynu Time.

"Równe szanse. By być ocenianym na podstawie zasług. Zmiana nie polega tylko na tym, jak kobiety są postrzegane przez mężczyzn, ale jak kobiety postrzegają siebie same. Wiesz, to zaczyna się od ciebie".

Christine Lagarde, jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata wg Forbes. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Christine Lagarde

Na liście najpotężniejszych kobiet świata w 2018 r. magazynu Forbes, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde znalazł się na trzecim miejscu, zaraz za dwoma głowami państw: Angelą Merkel z Niemiec i Theresą May z Wielkiej Brytanii.

"Myślę, że najważniejsze jest to, by znacznie więcej kobiet obejmowało stanowiska związane ze sprawowaniem władzy. To będzie przepustka do wielu innych zmian, których wszyscy potrzebujemy, takich jak równe szanse, równe płace, przestrzeń i szacunek. Tak więc o wiele więcej kobiet na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych we wszystkich sektorach, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Jeśli mogę wybrać coś jeszcze, powiedziałabym: co najmniej siedem lat, jeśli nie więcej, wysokiej jakości kształcenia dla wszystkich dziewcząt, szczególnie w krajach najsłabiej rozwiniętych. Ponieważ młode dziewczęta z wykształceniem będą mogły znaleźć się na równi z chłopcami. W badaniach ekonomicznych, które prowadzimy, obserwujemy, że będą one miały tendencję do zawierania małżeństw w późniejszym okresie życia, będą zazwyczaj miały mniej dzieci w ciągu swojego życia i generalnie będą mogły dokonywać lepszych wyborów".

Jen Guyton

Jen Guyton jest badaczką National Geographic, która zajmuje się badaniem ssaków i ochroną przyrody w Mozambijskim Parku Narodowym Gorongosa.

"Musimy sprawić, by kobiece głosy i historie były lepiej słyszalne w dziennikarstwie, filmie, fotografii i innych dziedzinach. Zbyt długo patrzyliśmy na świat głównie męskimi oczami".

Jonatha Giddens

Ekolog oceaniczna, Jonathan Giddens jest pracownikiem naukowym National Geographic Society's Exploration Technology Lab, gdzie pracuje nad programem badawczym mającym na celu ocenę bioróżnorodności i zdrowia ekosystemów głębinowych.

"Media przedstawiają kobiety jako obiekty. Byłoby o wiele łatwiej posuwać się naprzód do celu, do którego dążymy, gdyby przekaz z mass mediów wspierał rolę kobiet, jako strażniczek mądrości i współpracy".

Chimamanda Ngozi Adichie, nagradzana autorka. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Chimamanda Ngozi Adichie

Nagradzana autorka powieści i esejów, która zyskała również uznanie za swoje wystąpienie na TED Talk "We Should All Be Feminists".

"Większa reprezentacja kobiet zaowocuje bardziej zróżnicowanymi decyzjami, które uwzględniają kobiece doświadczenia. Nie sądzę, aby fakt zajmowania przez kobiety stanowisk kierowniczych miał oznaczać, że świat będzie idealny lub że konflikty zostaną wyeliminowane. To po prostu oznacza, że obawy połowy światowej populacji wreszcie znajdą się w centrum uwagi".

Alex Morgan

Złota medalistka olimpijska w piłce nożnej, wielokrotna zdobywczyni tytułu zawodnika roku w lidze amerykańskiej, mistrzyni świata w piłce nożnej w 2015 i 2019 roku oraz zwolenniczka równego wynagrodzenia w sportach męskich i kobiecych.

"Najważniejszą zmianą jest zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych i objęcie przez nie stanowisk związanych ze sprawowaniem władzy, gdzie mogą one realizować politykę prowadzącą do długotrwałych zmian. Oznacza to, że kobiecie płaci się dolara na każdego dolara zarobionego przez mężczyznę. A to oznacza uczciwe zasiłki macierzyńskie i ojcowskie dla osób, które chcą mieć rodziny. To konieczność".

Jak wynika z danych Institute for Women's Policy Research, 43% kobiet w USA (w porównaniu z 23% mężczyzn) wzięło przynajmniej roczny urlop bez wynagrodzenia, zazwyczaj w celu opieki nad dzieckiem lub zapewnienia innego rodzaju opieki. Z danych Biura Spisu Powszechnego wynika, że kobiety zarabiają 80 centów na każdego dolara, którego zarabiają mężczyźni. Ale kiedy instytut uwzględnił nieobecność kobiet w pracy na pełen etat w okresie 15 lat, różnica zwiększyła się do 49 centów na każdego dolara.

Jaka jest twoja najważniejsza mocna strona?

"Moja zdolność do ignorowania tego, gdy usłyszę w odpowiedzi 'nie'"- Alicia Garza.

W 2013 roku, po uniewinnieniu człowieka, który śmiertelnie postrzelił czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina, Garza wystosowała na Facebooku apel o sprawiedliwość, w którym podkreślała, że "czarne życia mają znaczenie" (ang. black lives matter). Od tego czasu Garza i dwie inne działaczki, Opal Tometi i Patrisse Cullors, zainicjowały i poprowadziły ruch #BlackLivesMatter.

Alicia Garza, #BlackLivesMatter co-creator / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Diane Rainard

Rainard to fotografka mieszkająca na francuskiej wyspie Réunion, należąca do społeczności Women of Impact.

"Odporność. Ponieważ jestem queer, doświadczam fizycznej i społecznej przemocy przez większość swojego życia. To, co cię nie zabija, czyni cię silniejszą. Teraz używam tej siły w mojej pracy, jako badaczka w trudnych środowiskach".

Oprah Winfrey

Światowej sławy osobowość medialna, właścicielka imperium mediów wydawniczych, cyfrowych i telewizyjnych. Zbudowała i nadzoruje szkołę dla dziewcząt w RPA, której uczennice nazywają ją "Mamą O".

"Bez wątpienia jest to więź z innymi ludźmi. Wiesz, przeprowadzałam wywiady z gwałcicielami i mordercami, osobami molestującymi dzieci i wszelkiego rodzaju ludźmi, którzy robili straszne rzeczy. Ale mogę się postawić w miejscu, w którym oni się znajdują w tej chwili i spotkać się z nimi tam, gdzie są. A więc moja zdolność do nawiązania więzi z tobą tam, gdzie jesteś w tym momencie, a nie z tym, co rzekomo cię definiuje. Jest to jedna z moich wielkich zalet. Myślę, że gdybym miał miłość, uwagę, bliskość rodziny, która pielęgnowałaby mnie i wspierała w sposób, który wydawał mi się potrzebny, nie miałbym tego. Myślę, że ta więź i pragnienie poznania serca innych ludzi pochodzi z mojego własnego poczucia samotności, z mojego własnego poczucia, że chcę być zrozumiana i wiedzieć, że cokolwiek czuję, ktoś inny też to poczuł".

Jennifer Doudna

Badania tej biochemiczki, wraz z koleżanką Emmanuelle Charpentier, doprowadziły do odkrycia rewolucyjnej techniki modyfikacji genów, znanej jako CRISPR-CAS9. Dziś Doudna promuje etyczne wykorzystanie technologii modyfikacji genów.

"Prawdopodobnie mój upór. Mam pewien pomysł w głowie i nie chcę z niego rezygnować. Moja definicja sukcesu to nie sukces w kategoriach nagrody pieniężnej, czy nawet uznania zawodowego. To sukces bardziej na poziomie tego, czy naprawdę mogę zajmować się nauką, z której będę dumna? I czy mogę czuć, że dokonałam właściwego wyboru w swoim życiu, że postanowiłam robić coś, co potrafię robić naprawdę dobrze? Kiedy byłam młodsza, wiele razy wydawało mi się, że być może odpowiedź brzmi "nie" i może jestem na złej drodze. I ponownie zadziałał mój upór, bo nie jestem też kimś, kto łatwo się poddaje. A więc w mojej głowie pojawiały się głosy wątpiące w to, co robię, ale wtedy pojawiały się sprzeczne głosy mówiące: 'Ale ty nie zrezygnujesz'".

Kelly Martin

Pierwsza kobieta będąca szefem straży pożarnej w parku narodowym Yosemite i członkini społeczności Women of Impact, która potępiła uprzedzenia płciowe w amerykańskiej Służbie Parków Narodowych.

"Twardy charakter i wytrwałość w przetrwaniu tego, co czasami wydawało się być dyskryminacją płciową nie do pokonania, aby pokazać młodym kobietom, że mogą odnieść sukces w dziedzinach zdominowanych przez mężczyzn".

Christiane Amanpour

Dziennikarka telewizyjna

"Siła i pewna pokora, wiesz, będąca przeciwieństwem arogancji. Nie daję się uwieść pułapkom, które przychodzą z sukcesem i twardo stąpam po ziemi".

Nancy Pelosi / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Nancy Pelosi

Demokratyczna kongresmenka z Kalifornii, dwukrotna przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów i pierwsza kobieta wybrana na to kluczowe stanowisko.

"Czasami ludzie mówią "twardzielka", a ja myślę: 'Nie, twardzielka to niewłaściwe określenie'. Myślę, że jestem silna, mam siłę. Siła wynika z mojego celu, mojej wiedzy, mojego strategicznego myślenia. I to daje mi poczucie bezpieczeństwa. Myślę, że właśnie to dostrzegają niektórzy ludzie, że nie zamierzam ulegać słabościom. Mogę uznać siłę twojej argumentacji, ale nie zamierzam ustępować słabości".

Alex Morgan

To ona zapewniła zwycięstwo reprezentacji USA w Pucharze Świata w 2019 roku, strzelając pięć goli w jednym meczu.

"Moją największą siłą jest to, że czuję się na tyle pewnie, że zawsze mogę postawić na siebie. Kiedy się na coś uprę, nigdy nie przestaję pracować, dopóki tego nie osiągnę i nie poczuję, że osiągnęłam swój pełny potencjał. Dodatkowo, przez całą moją karierę zawsze dbałem o to, by otaczali mnie ludzie, którzy mówią prawdę, wyrażają swoje opinie i mają na względzie mój najlepszy interes".

57% amerykańskich dyplomów licencjackich zdobywają kobiety. Kobiety są na dobrej drodze do tego, by w 2019 r. po raz pierwszy stanowić większość wykształconej w college'u siły roboczej. Obecność na rynku pracy większej liczby kobiet z wykształceniem wyższym może zwiększyć ogólny potencjał zarobkowy kobiet.

Jaką radę dałabyś młodym kobietom dzisiaj?

"Bardzo ważne jest to, aby się nie bać. Możesz czuć, że poniosłaś porażkę i nie ma szans na wyjście z kryzysu, ale możesz to zrobić"- Tara Houska.

Tara Houska, obrończyni praw ludów rdzennych, adwokat i Ojibwa z Couchiching First Nation w Ontario, wykorzystuje prawo i adwokaturę, aby bronić interesów ludności rdzennej, od Waszyngtonu po miejsca protestów przeciwko budowie rurociągów na ziemiach plemiennych. Jest współzałożycielką organizacji non-profit "Not Your Mascots", która walczy ze stereotypami dotyczącymi ludności rdzennej.

Tara Houska, działaczka na rzecz praw ludności rdzennej, prawniczka. / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Kris Tompkins

Kris Tompkins, była dyrektor generalna sklepu detalicznego Patagonia, obecnie koncentruje się na projekcie ochrony ziemi w Ameryce Południowej, który rozpoczęła wraz ze swoim zmarłym mężem, Dougiem Tompkinsem. Jej inicjatywa stała się jednym z partnerów programu National Geographic Society o nazwie "Last Wild Places".

"Tak wielu kobietom brakuje pewności siebie. Musisz pokonać 30 przeszkód więcej niż facet obok ciebie, żeby dotrzeć do tego samego miejsca. Musisz być wyrachowana, musisz obserwować wszystkie sygnały naokoło, musisz wybrać swoje miejsce, wybrać swój czas, aby coś powiedzieć, aby czymś być. Wyobraź sobie nieodłącznie związane z tym wszystkim wyczerpanie! Powiedziałbym, że trzeba iść na całość, zaufać swojemu instynktowi i pamiętać, że szczęście jest często wynikiem ciężkiej pracy. I bądź dziwaczna, nie martw się o to, co ludzie będą o tobie myśleć. Nie martw się o to, że ci się nie uda lub że odniesiesz sukces, po prostu idź po to wszystko, co uważasz za słuszne. I nie siadaj na tylnym siedzeniu dając się prowadzić. Wsiądź za kierownicę, włóż kluczyk do stacyjki i jedź".

Zhang Xin / PHOTOGRAPH BY SHIYI PAN

Zhang Xin

Zhang Xin, która w wieku 15 lat pracowała po 12 godzin dziennie w fabryce, jest znana jako "kobieta, która zbudowała Pekin". Firma deweloperska, którą ona i jej mąż założyli w 1995 roku, jest obecnie jedną z największych w Azji.

"Widzę wiele kobiet, które naprawdę zmagają się z problemami, kiedy chcą spędzić pierwsze kilka lat ze swoimi dziećmi, ale nadal mają swoją karierę. Kariera jest na całe życie, od ukończenia studiów do przejścia na emeryturę. Pamiętaj, że twoja kariera to maraton, a nie sprint. Musisz utrzymać odpowiednie tempo, żeby mieć pewność, że dotrzesz do mety w dobrej kondycji".

Ingi Mehus

Badaczka National Geographic, która stworzył interaktywny projekt dotyczący migracji i różnorodności kulturowej.

"Nie bój się tego, co cię ekscytuje. Zawsze bądź ciekawa siebie oraz ludzi i miejsc wokół ciebie. Skoncentruj się na pracy i celach, które sobie wyznaczyłaś i nigdy nie porównuj się z innymi".

Melinda Gates

Dołączyła do firmy Microsoft w 1987 roku, wyszła za mąż za jej współzałożyciela w 1994 roku, a obecnie pomaga w prowadzeniu Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

"Dopasowywanie się jest przereklamowane. Spędziłam kilka pierwszych lat w mojej pierwszej pracy po ukończeniu studiów, robiąc wszystko, co mogłam, aby upodobnić się do ludzi wokół mnie. Nie wydobyło to ze mnie tego, co najlepsze i nie pozwoliło mi na wydobycie tego, co najlepsze z innych. Najlepsza rada, jaką mam do zaoferowania to: Szukaj ludzi i środowisk, które dają ci siłę do bycia tylko i wyłącznie sobą".

Asha de Vos

Aspirująca naukowiec pisała miesiącami szukając pracy na statku do badań wielorybów, aż w końcu została zatrudniona, jako pomoc pokładowa. Dziś jest jedyną osobą ze Sri Lanki z tytułem doktora w dziedzinie badań nad ssakami morskimi. Asha de Vos, stypendystka National Geographic, założyła też grupę non-profit "Oceanswell", której celem jest promowanie ochrony przyrody poprzez wyposażanie studentów w sprzęt do prowadzenia badań morskich.

"Powiedziałbym, postaraj się być definiowana nie przez twoją płeć, ale przez twoje możliwości. Im ciężej pracujesz, tym bardziej angażujesz się w coś, co jest twoją pasją, tym bardziej twoja praca zaczyna przemawiać sama za siebie. To jest właśnie to, co mi pomogło. Na początku wszyscy mówili: 'Ale ty jesteś dziewczyną'. A dzisiaj, nikogo nie obchodzi, czym jestem. Jestem niezbędna. System potrzebuje mnie, abym pomogła wprowadzić zmiany. Powiedziałbym każdej dziewczynie, że to jest to, do czego chcesz dążyć, aby być definiowaną nie przez twoją płeć, ale przez twoje możliwości".

Alex Morgan / PHOTOGRAPHS BY ERIKA LARSEN

Alex Morgan

Jej piłkarskie umiejętności sprawiły, że wielokrotnie zdobywała tytuł Zawodnika Roku w amerykańskiej lidze piłki nożnej i wyróżniała się na kolejnych mistrzostwach świata.

"Nie zniechęcaj się podczas swojej podróży. Jeśli ludzie źle o tobie mówią, jeśli ludzie mówią, że nie możesz czegoś osiągnąć, nie pozwól, by to cię zniechęciło, niech cię to popchnie do przodu. Słuchaj siebie, słuchaj swojego instynktu i słuchaj tych ludzi w swoim życiu, którym ufasz. Niech twoje pasje będą twoimi przewodnikami".

Katharine Owens

Badaczka National Geographic z 2019 r., która koncentruje się na powiązaniu nauki o środowisku z działaniami politycznymi oraz na ograniczeniu zanieczyszczenia oceanów na Ziemi tworzywami sztucznymi. Niedawno Owens przeszkoliła ponad 50 nauczycieli w Kerali, w Indiach, na temat tego, jak zaangażować swoich uczniów w zbieranie śmieci morskich.

"Nie wychylaj się i pracuj dalej. Po prostu dostarczaj dowody na to, że jesteś świetna przez swoją ciężką pracę. W końcu, ludzie nie będą mogli zaprzeczyć twojemu talentowi. Rób to, co kochasz, a cała praca będzie wydawała się przyjemnością".

Według Global Gender Gap Report, 78% specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją na świecie to mężczyźni. Jak wynika z raportu, w grupie osób zajmujących się sztuczną inteligencją mężczyźni zajmują większą część wyższych i bardziej lukratywnych stanowisk, podczas gdy "kobiety mają mniejsze szanse na objęcie odpowiedzialnych funkcji i zdobycie specjalistycznej wiedzy w zakresie wielu ważnych, kształtujących się umiejętności". 

 

Źródło: NationalGeographic.com: We asked women around the world these 6 provocative questions