Wirtualną turystykę Google uruchomił osiem lat temu. Na początku tylko dla pięciu miast w Stanach Zjednoczonych. Dziś możemy podziwiać tysiące miejsc w 50 krajach na 7 kontynentach. Obiektywy Google uwieczniły również atrakcje niedostępne dla zwykłych turystów. Możemy więc oglądać panoramę rozciągającą się ze szczytu Mount Fuji, pójść na spacer z pingwinami na Antarktyce albo odwiedzić bazę pod Mount Everest.  A może nurkowanie w Rowie Mariańskim? Klik i jesteśmy pod wodą. Oto 6 niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić przy pomocy Google Street View:

1.    Wielki Kanion/ rzeka Kolorado


Fot. Google Street View

Jeden z najbardziej wyjątkowych cudów natury i jednocześnie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych USA. Nie bez powodu, w końcu to największy przełom rzeki na świecie. Liczy 446 km długości i osiąga głębokość około 1600 m.  Oprócz nieziemskiej przyrody przyciągają tu ślady Indian prekolumbijskich – ich skalne domostwa sprzed 3500 lat. Teren stanowi niemałe wyzwanie. Aby zejść w dół kanionu należy zaopatrzyć się w sprzęt kampingowy i oczywiście – solidną kondycję.
2. Rozbawione lwy morskie na Galapagos


Fot. Google Street View

Ten należący do Ekwadoru archipelag nazywany jest również Wyspami Żółwimi. Z pewnością lwy morskie nie obraziłyby się, gdyby to od nich nazwać wysepki na Oceanie Spokojnym. Galapagos został odkryty przypadkiem w XVI wieku, ale prawdziwy rozgłos zyskał w XIX w., kiedy dotarła tu wyprawa Karola Darwina. Dziś znany przede wszystkim ze wspaniałej fauny i flory. Ze względu na obecność endemicznych gatunków roślin i zwierząt ponad 90 procent terytorium stanowi park narodowy.
3. Kopalina soli w Wieliczce


Fot. Google Street View

Polski (słony!) akcent! Kilkaset metrów pod powierzchnię Ziem możemy odwiedzić najpiękniejsze komory, drewniane i solne kaplice oraz solankowe jeziora. Ale wielicka kopalnia to nie tylko królestwo soli. W kopalni znajdują się również Groty Kryształowe, w których występują wyjątkowe kryształy halitu. Bajkowo!
4. Madagaskar


Fot. Google Street View

Nieziemskie baobaby Madagaskaru robią ogromne wrażenie. Wyglądają jakby posadzono je korzeniami do góry.  Do tego lemury i kameleony! Tej przyrody nie powstydziłby się żaden raj! Dużo mniej rajsko zapowiada się lokalny transport. Nie da się tu zaplanować podróży. Zaznaczone na mapie drogi i mosty często nie istnieją z powodu cyklonów; busy odjeżdżają z 8-godzinnym opóźnieniem, a piroga płynie dwa dni zamiast kilku godzin. Naprawdę wyjątkowe miejsce! Nie bez przyczyny oderwało się kiedyś od Afryki i wylądowało w wśród wód Oceanu Indyjskiego. 5. Dom Świętego Mikołaja


Fot. Google Street View

Wioska Świętego Mikołaja znajduje się w Rovaniemi w Finlandii. Miejscowość uznawana jest za siedzibę Świętego Mikołaja. W latach 80. Liczba turystów, którzy odwiedzali miejsce rosła z każdym rokiem, więc władze postanowiły wybudować tam wioskę. Co roku na adres pocztowy Mikołaja przychodzi ponad 700 tysięcy listów ze 150 krajów świata. Oprócz domu Świętego, w okolicy warto obejrzeć też linię koła podbiegunowego - koło przebiega praktycznie przez sam środek wioski. Gdy ją przekroczycie, oficjalnie znajdziecie się na terenie Arktyki. Co oprócz tego? Poczta Świętego Mikołaja, jego biuro (można porozmawiać i zrobić sobie z Mikołajem zdjęcie). Na miejscy znajdziecie też mnóstwo sklepów i restauracji.
6. Wieża Eiffela


Fot. Google Street Vie
w

Ależ widok! Dzięki Google Street View możecie “odwiedzić” również najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża – wieżę Eiffla. To najwyższa budowla w Paryżu i piąta co do wysokości w całej Francji. Wieża stoi w zachodniej części miasta, nad Sekwaną. Wieża została zbudowana na paryską wystawę w 1889 roku. Jako upamiętnienie setnej rocznicy rewolucji francuskiej, miała zostać rozebrana po 20 latach. By do tego nie dopuścić, konstruktor założył na wieży dwa laboratoria – meteorologiczne i aerodynamiczne. To jednak nie pomogło. Dopiero eksperymenty z umieszczonym na szczycie telegrafem – w których brał udział wynalazca Julian Ochorowicz – sprawiły, że zrezygnowano z demontażu symbolu Paryża. Do dzisiaj wieżę Eiffla zwiedziło już ponad 200 milionów ludzi.