Zmiany klimatyczne pozostają jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata. To dlatego twórcy festiwalu Millennium Docs Against Gravity od lat niezmiennie przyglądają się analizom zagrożeń środowiskowych, jak i możliwym rozwiązaniom, dającym nadzieję na lepszą przyszłość.

Filmowe spojrzenie na kwestie związane z klimatem jest prezentowane w sekcji „Klimat na zmiany", której patronem od tego roku jest Visa – nowy partner festiwalu.

W tegorocznej sekcji „Klimat na zmiany" znalazło się 6 różnorodnych tytułów, które w szerokim ujęciu prezentują zagadnienia związane z ekologią. Wszystkie zostaną zaprezentowane w części online festiwalu do 5 czerwca na mdag.pl.

„Krowa" (reż. Andrea Arnold)

Widzowie 19. Millennium Docs Against Gravity mogą zobaczyć świetnie przyjęty przez recenzentów i publiczność ostatniego festiwalu w Cannes film „Krowa” (Cow) zdobywczyni Oscara Andrei Arnold, który w części kinowej festiwalu otrzymał Green Warsaw Award. „Krowa" to studium życia mlecznej krowy Lumy. Film jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie wykorzystywanych przez ludzi. Autorką zdjęć do filmu jest polska operatorka Magda Kowalczyk, która otrzymała w tym roku Nagrodę Canon za najlepsze zdjęcia.

Kadr z filmu „Krowa", fot. Kate Kirkwood

„Rzeka" (reż. Jennifer Peedom)

Z kolei z drugą częścią trylogii orkiestrowych, spektakularnych wizualnie filmów, powraca na Festiwal reżyserka Jennifer Peedom. Jej film „Rzeka” (River), opowiadający o roli rzek we współczesnym świecie, to zbiór zachwycających obrazów z 39 krajów autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), wzbogacony narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej. W ścieżce dźwiękowej wykorzystano zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha czy A. Vivaldiego, jak i kawałki kapeli Radiohead.

Kadr z filmu „Rzeka", fot. materiały prasowe

„Niewidzialne demony" (reż. Rahul Jain)

Znany festiwalowej publiczności jest też Rahul Jain, który w swoim najnowszym filmie „Niewidzialne demony” (Invisible Demons) ukazuje skalę zanieczyszczeń w 30-milionowej metropolii, swoim rodzinnym New Delhi. Reżyser, który sam nazywa siebie „dzieckiem klimatyzacji”, przedstawia perspektywę zwykłych mieszkańców miasta, bez dostępu do wody pitnej i cierpiących na choroby układu oddechowego. Rozmawia z rikszarzami, kierowcami ciężarówek i rolnikami, a ich reakcje na katastrofalne zanieczyszczenie miasta i całych Indii są fatalistyczne. 

Kadr z filmu „Niewidzialne demony", fot. TOINEN KATSE OY MA.JA.DE. FILMPRODUKTIONS GMBH (2021)-2

„Simona" (reż. Natalia Koryncka-Gruz)

W sekcji „Klimat na zmiany" przyglądamy się też wyjątkowym ludziom – zarówno jednostkom, jak i zbiorowościom – którzy z działań na rzecz środowiska naturalnego i aktywizmu uczynili życiową misję, dając innym przykład i nadzieję na zmiany. Film „Simona” (Simona), reż. Natalia Koryncka-Gruz, przybliża postać słynnej polskiej biolożki, pionierki ekofeminizmu i popularyzatorki nauki Simony Kossak. To również magiczna podróż w głąb Puszczy Białowieskiej, tej pradawnej, ale także tej współczesnej.

Kadr z filmu „Simona", fot. Materiały prasowe

„Wszyscy jesteśmy zwierzętami" (reż. Vesa Kuosmanen, Saila Kivelä)

O nowym pokoleniu środowiskowych aktywistów i aktywistek oraz wyzwaniach, z jakimi przychodzi im się mierzyć, opowiada film „Wszyscy jesteśmy zwierzętami” (Just Animals), w reżyserii Vesy Kuosmanena i Saili Kivelä. Bohaterkami tej filmowej opowieści o dorastaniu do aktywizmu są dwie młode siostry. Saila działa na rzecz praw zwierząt hodowlanych, a jej starsza siostra Mai wybrała inną ścieżkę – politykę. Saila obawia się, że może stać się ona częścią machiny, z którą obie walczyły.

Kadr z filmu „Wszyscy jesteśmy zwierzętami", fot. materiały prasowe

„Rebellion" (reż. Maia Kenworthy i Elena Sanchez Bellot)

To filmowy portret jednego z najważniejszych współczesnych ruchów na rzecz klimatu. „Rebellion” (Rebellion). To fascynująca historia XR, czyli Extinction Rebellion, ruchu, który protestuje przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu i wymierania gatunków. Poznajemy wzloty i upadki XR, wewnętrzne problemy i starcia wśród członków. To film o pasji, frustracjach i ambicjach, pokazujący jak ogromny wpływ może mieć pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, a także z jakimi wyzwaniami wiąże się funkcjonowanie takiej grupy.

Kadr z filmu „Rebellion", fot. Materiały prasowe

Część online 19. Millennium Docs Against Gravity odbywa się od 24 maja do 5 czerwca na stronie mdag.pl.

Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium, od tego roku jednym z głównych partnerów MDAG jest Visa, która patronuje sekcji „Klimat na zmiany" i sponsoruje Nagrodę dla Najlepszego Debiutu.