tekst Aleksandra Świstow, fotografie Oliwia Papatanasis

Wycieczka szlakiem zabytków Malmö

Zwiedzanie miasta warto zacząć od Stortorget, czyli najstarszego placu w Malmö, przy którym stoi jeden z najciekawszych zabytkowych budynków miasta: XVI wieczny Ratusz. Przy Stortorget znajduje się też pomnik króla Szwecji Gustava Adolfa. Stąd można przespacerować się do zamku – Malmö Castle, otoczonego parkiem Slottsträdgården. Kolejnym zabytkiem wartym uwagi, jest charakterystyczny budynek Biblioteki Miejskiej z czerwonej cegły i czternastowieczny kościół św. Piotra zwieńczony wysoką wieżą, widoczną z wielu zakątków miasta. 

Najlepszym miejscem na przerwę w zwiedzaniu jest kameralny Lilla Torg (Mały Rynek) z licznymi restauracjami i barami. Jeśli wolimy mniej zatłoczone miejsca bliżej natury – wybierzmy się na plażę Ribersborgs, z której można podziwiać symbol nowej części miasta – Turning Torso, będący najwyższym budynkiem mieszkalnym w Szwecji. 

Malmö jest doskonale przystosowane do zwiedzania na rowerze, coraz bardziej popularne są też wycieczki biegowe. 

Tradycyjna nadmorska łaźnia

Ribersborgs Kallbadhus to łaźnia na świeżym powietrzu, położona przy popularnej plaży Ribersborgs w Malmö. To obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce poznać szwedzkie tradycje. Stojący w wodach Cieśniny Öresund drewniany budynek kąpieliska, połączony z lądem długim pomostem, jest interesującym przykładem szwedzkiej architektury z końca XIX wieku. Można tu zażywać na zmianę sauny i kąpieli w lodowatej morskiej wodzie – dla zdrowia i zastrzyku endorfin.

Park Narodowy Söderasen 

Niecałą godzinę drogi samochodem z Malmö leży jeden z największych obszarów chronionych lasów w Europie Północnej – Park Narodowy Söderasen, w którym można się wybrać na fascynujący geospacer szlakiem wygasłych wulkanów. Na trasie wędrówki, wzdłuż granicy dwóch ogromnych płyt litosfery, leży malowniczy wąwóz Skäralid, nazywany Skandynawskim Wielkim Kanionem i powstałe w kraterze wulkanu jezioro Odensjön.

Półwysp Falsterbo – szwedzka riwiera

40 km na południe od Malmö, w lazurowe morskie wody wcina się wąski Półwysp Falsterbo – szwedzka riwiera. Okolice te znane są z przepięknych plaż z białym i miękkim jak mąka piaskiem, którym uroku dodają charakterystyczne kolorowe kabiny i trawiaste wydmy. Tutejsze kurorty Skanör i Falsterbo to idealne destynacje zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Panują tu doskonałe warunki do żeglowania, kitesurfingu, windsurfingu i klasycznego surfingu. Okolice przyciągają również golfistów i ornitologów zafascynowanych obserwacją migrujących ptaków.

Wyspa Ven – perła cieśniny Oresund

Będąc w Malmö, warto wybrać się na jednodniową wycieczkę na idylliczną wyspę Ven, zamieszkałą na stałe przez jedynie 370 osób. Rowerów jest tu ponad czterokrotnie więcej – jest to bowiem ulubiony środek transportu turystów przypływających promem na wyspę. Przyjezdni chcą zrelaksować się podziwiając sielskie wiejskie krajobrazy poprzetykane chatami krytymi strzechą i odpocząć na pięknych plażach leżących u stóp białych klifów.

Szwedzka kuchnia

Niewątpliwą atrakcją Malmö jest mnogość barów, restauracji i cukierni, w których możemy posmakować specjałów regionalnej kuchni. Odkrywając smaczki szwedzkiej kultury, koniecznie należy spróbować räksmörgås, czyli słynnej kanapki z krewetkami, bardzo sycącego i kalorycznego egg cake (po szwedzku “äggakaga”) oraz śledzi, przyrządzanych tu na dziesiątki sposobów. Na deser polecają się cynamonowe bułeczki, czyli kanelbullar (najlepsza jest ich wersja z kremem pistacjowym), niespiesznie popijane kawą. 

Warto też pamiętać, że z Malmö można się szybko i wygodnie dostać do duńskiej Kopenhagi – miasta łączy spektakularny most Öresundsbron, który ze swoimi 7845 m długości, jest drugim najdłuższym mostem na świecie łączącym dwa państwa.

Artykuł powstał we współpracy z Unity Line