W kwietniu National Geographic News opublikowało historię o liście, w którym naukowiec Francis Crick opisał DNA swojemu 12-letniemu synowi. W 1962 r. Crick wraz z innymi naukowcami, Jamesem Watsonem i Mauricem Wilkinsem, otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie struktury DNA.

Kilka osób zamieściło komentarze dotyczące naszej historii, w których stwierdzono, że na liście Noblistów brakuje jednego nazwiska - Rosalindy Franklin, brytyjskiej biofizyczki, która również badała DNA. Zgromadzone przez nią dane były kluczowe dla pracy Cricka i Watsona. Okazuje się jednak, że Franklin nie kwalifikowałaby się do tej nagrody. Zmarła cztery lata przed tym, jak Watson, Crick i Wilkins otrzymali nagrodę, a Nobel nigdy nie jest przyznawany pośmiertnie.

Ale nawet gdyby żyła, to i tak mogłaby zostać przeoczona. Jak wiele kobiet naukowców, Franklin przez całą swoją karierę została okradziony z uznania, na jakie zasługiwała jej praca w świecie naukowym.

Nie była pierwszą kobietą, która znosiła upokorzenia w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki, ale przypadek Franklina jest szczególnie przykry, jak stwierdziła Ruth Lewin Sime, emerytowana profesor chemii w Sacramento City College, która pisała na temat kobiet w nauce.

Na przestrzeni wieków kobiety naukowcy musiały pracować na wydziałach jako "wolontariuszki", obserwowały jak ich ważne odkrycia są przypisywane mężczyznom i były wykreślane z podręczników.

Zazwyczaj dysponowały nędznymi zasobami i walczyły pod górę, aby osiągnąć to, co osiągnęły, tylko po to, aby "ich zasługi zostały przypisane ich mężom lub kolegom" - mówi Anne Lincoln, socjolożka z Southern Methodist University w Teksasie, która bada uprzedzenia wobec kobiet w nauce.

Współczesne kobiety naukowcy wierzą, że to nastawienie się zmieniło - jak twierdzi Laura Hoopes z Pomona College w Kalifornii, która obszernie pisała o kobietach w nauce - "dopóki nie uderzy ich to w twarz". Uprzedzenia wobec kobiet naukowców są mniej jawne, ale nie zniknęły.

Oto sześć kobiet naukowców, które dokonały przełomowych odkryć i których nazwiska są prawdopodobnie nieznane z jednego powodu - ponieważ są kobietami.