Dom aukcyjny Sotheby’s w Dubaju pochwalił się swoim najnowszym nabytkiem: 555,55-karatowym czarnym diamentem. Kamień ma pochodzić z kosmosu, dlatego też nazwano go Enigmą.

Ile wart jest kosmiczny czarny diament?

Rzadki klejnot został pokazany mediom w połowie stycznia. Dubaj to tylko jeden z przystanków na jego międzynarodowej trasie. Jej finał odbędzie się w lutym w Londynie, gdzie diament zostanie wystawiony na aukcję. Pracownicy Sotheby’s przewidują, że Enigma zostanie sprzedana za co najmniej 5 milionów funtów, czyli ponad 27 milionów złotych.

W rozmowie z The Associated Press Sophie Stevens, specjalistka od biżuterii w Sotheby’s Dubai, podkreśliła, że 5 to wyjątkowa cyfra w przypadku licytowanego klejnotu. Ma on również 55 faset. Czarny diament ma kształt inspirowany Chamsą – symbolem używanym krajach arabskich i Izraelu, który chroni przed złymi mocami. Słowo to można przetłumaczyć jako piątka.

Oto Enigma / fot. Getty Images

Czarne diamenty, znane również jako karbonado, są niezwykle rzadkie i w naturze występują tylko w Brazylii i Afryce Środkowej. Naukowcy wskazują na ich kosmiczne pochodzenie. Z badań przeprowadzonych na Florida International University i Case Western Reserve University wynika, że kamienie powstały poza Układem Słonecznym, w środowisku bogatym w wodór. Niewykluczone, że uformowały się w wyniku wybuchu supernowej. Ich skład chemiczny jest zbliżony do pyłu kosmicznego.

Jak czarne diamenty trafiły na Ziemię? Najprawdopodobniej razem z meteorytem. Badacze zwracają uwagę na to, że rzadkie klejnoty występują w dwóch oddalonych o tysiące kilometrów miejscach.

Pierścionki z czarnym diamentem

Czarny diament jest wykorzystywany między innymi w biżuterii. Błyskotki z karbonado nie należą jednak do tanich. Ceny pierścionków zaczynają się od około 1,5 tys. złotych. Im większe i bardziej zdobione pierścionki, tym liczba cena jest wyższa. To bardzo rzadki diament dlatego nie znajdziemy go w ofercie wszystkich sklepów. Mimo wszystko biżuteria wysadzana karbonado i tak cieszy się niemałą popularnością – zwłaszcza pierścionki zaręczynowe. Przy takim wydatku dobrze zastanowić się kilka razy zanim zadamy magiczne pytanie. 

Źródła: ABC News, Astrophysical Journal