„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” - miał powiedzieć po postawieniu stopy na Księżycu Neal Armstrong. Ten moment drogi na Srebrny Glob znamy wszyscy, jednak równie ciekawe jest śledzenie tego co działo się przed i po tej chwili.

Uruchomiona przez NASA strona Apollo 11: Real-Time Mission Experience to, można powiedzieć, interaktywne muzeum w internecie. Zamieszczono tam dosłownie astronomiczną ilość danych: zapis filmowy zarówno z Centrum Kontroli Misji jak i wszystkie transmisje z pokładu statku, około 2 tysiące zdjęć, 240 godzin zapisu komunikacji audio oraz dokładne informacje o wszystkich próbkach pobranych przez astronautów.

Dokładna oś czasu pozwala śledzić zarówno cały przebieg misji jak i przeskakiwać do najważniejszych jej momentów. Nie brakuje także fachowego komentarza. Za stworzenie tego naprawdę imponującego interaktywnego archiwum odpowiada programista Ben Feist oraz archiwista Stephen Slater.

Od dziś (16.07) wszyscy odwiedzający stronę mogą za pomocą naciśnięcia guzika „Now” śledzić sekunda po sekundzie lądowanie na Księżycu dokładnie tak samo, jak robiła to NASA w 1969 roku. Możecie nam uwierzyć, że po 50 latach słuchanie tych radiowych rozmów dostarcza sporej dawki emocji.

Polacy modyfikują rzeczywistość

Oprócz interaktywnego muzeum NASA postanowiła także przybliżyć młodszym pokoleniom misję Apollo 11 za pomocą najnowszych technologii rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality – AR). Na jej zlecenie polska firma Immersion przygotowała aplikację pod nazwą Apollo's Moon Shot.

Dzięki niej można prześledzić kluczowe momenty dla misji, podglądać astronautów podczas prowadzonych na Księżycu eksperymentów, obejrzeć start rakiety Saturn V i zagrać w grę polegającą na manewrowaniu lądownikiem tak by bezpiecznie wylądować na Srebrnym Globie, omijając kratery. Apollo's Moon Shot dostępne jest zarówno na smartfony Apple jak i te z systemami Android.