Podstawowym sposobem odpowiedzialnego zagospodarowania odpadów wciąż jest ich odpowiednia zbiórka i segregacja – taka, która umożliwi przetwarzanie i ponowne wykorzystanie. Dysponujemy dziś nowoczesnymi technologiami recyklingu, dzięki czemu coraz więcej przedmiotów codziennego użytku produkowanych jest z materiałów pochodzących z odzysku.

Znacznej poprawie uległa też jakość tych produktów. Przed laty uzyskane w procesie recyklingu materiały, nie cieszyły się najlepszą reputacją i odstawały od swoich pierwowzorów, np. papier makulaturowy był szary i szorstki, a tworzywa sztuczne z drugiego obiegu były mniej trwałe. Dziś zaawansowane rozwiązania pozyskiwania materiałów z recyklingu sprawiają, że produkty te nie są gorszej jakości. Większość papierów z recyklingu spełnia dziś wysokie standardy jakości, a szklane, plastikowe i metalowe pojemniki z zawartością surowców wtórnych w stu procentach nadają się do przechowywania żywności i są wręcz rekomendowane. Zużyte butelki plastikowe wracają na rynek w postaci pełnowartościowych T-Shirtów, bannery reklamowe w formie torebek albo odpady z upraw bananowych jako papier książkowy.

Czy wiesz do czego mogą przydać się śmieci w twoim koszu? Oto 5 zaskakujących produktów recyklingu

 

1. Nawierzchnia: drogi i chodniki


Fot. Getty Images

Czy wiesz, że zużyte gonty dachowe są cennym zasobem dla producentów asfaltu? Stare kawałki są mielone i wykorzystywane do poprawy jakości nawierzchni.  Podobnie jak szkło, które bywa wykorzystywane do poprawy właściwości odblaskowych. Butelki typu PET służą natomiast do produkcji specjalnej geowłókniny. Z około 25 plastikowych butelek otrzymamy ilość materiału wystarczającą do produkcji kawałka chodnika miejskiego o wymiarach 2x2m lub pasa jezdni autostrady o długości 1m.

 

2. Śpiwory


Fot. Getty Images

Utrzymujące ciepło wypełnienie śpiwora może być produktem pozyskanym z recyklingu tworzyw sztucznych lub materiałów włóknistych. Z 35 butelek typu PET można otrzymać w procesie recyklingu wypełnienie naprawdę ciepłego śpiwora. Zdarzają się też rozwiązania jeszcze bardziej ekologiczne - wypełnienia organiczne wykonane z odrzuconych łupin kokosa.

 

3. Żwirek dla kota

Niektóre marki artykułów toaletowych dla kotów szukają rozwiązań bardziej ekologicznych niż syntetyczny żwirek. Okazuje się, że ten można wytwarzać z przetworzonych gazet. Tak uzyskany żwirek nie kurzy, szybko się rozkłada i daje drugie życie niepotrzebnej już makulaturze.

 

4. Szczoteczki do zębów


Fot. Getty Images

Plastikowe elementy szczoteczek do zębów nie muszą być „odlewane” za każdym razem od nowa. Niektóre firmy używają wyrzuconych kubków po jogurtach do produkcji uchwytów. (Spokojnie: włosie jest zupełnie nowe). Coraz popularniejsze stają się też biodegradowalne szczoteczki z materiałów organicznych.

 

5. Buty


Timberland

Recykling ma się coraz lepiej w branży tekstylnej. Odzież z odzyskanych materiałów nie jest już tylko kompromisem na rzecz ekologii. Coraz częściej rozwiązania ekologiczne zaczynają być stosowane w ubraniach specjalistycznych, outdoorowych.  Ciekawe rozwiązanie wprowadził niedawno Timberland. Marka wykorzystuje technologię ReBOTL, która przetwarza zużyte butelki PET do produkcji materiału. W każdym produkcie oznaczonym ReBOTL, a są to zarówno trapery, botki, kozaki czy sneakersy, znajdziemy od 6 do 10 zużytych plastikowych butelek.  Jak zapewnia producent, produkty są wodoodporne,  niezawodne w trudnych warunkach, wygodne i uniwersalne. Dobrze traktowane mają służyć latami.

Timberland od lat jest przykładem odpowiedzialnego podejścia do produkcji i biznesu. Oznacza to m.in. wprowadzanie „zielonych” technologii, przygotowanych dla jeszcze lepszej ochrony środowiska. Marka postawiła sobie za cel do 2020 roku stosować w ubraniach Timberland w 100%  organiczną bawełnę pochodzącą z certyfikowanych upraw. Do tego czasu wszystkie buty będą zawierały przynajmniej jeden element wykonany z recyklingu, a 100% butów i odzieży wodoodpornej z powłoką DWR będzie produkowane bez użycia związków polifluorowanych (PFC).

Odpowiedzialność wpisana w tkankę marki to również zrównoważone warunki pracy - firma zapewnia, że każda kolekcja powstaje w fabrykach wolnych od jakiejkolwiek formy dyskryminacji. Dotyczy to również Timberland Polska. Polski oddział od początku istnienia angażuje się w program Earthkeepers. Dzięki pełnopłatnemu wolontariatowi pracowniczemu obsługa wszystkich sklepów oraz krakowskiej centrali przepracowała ponad 15 000 godzin na rzecz innych i środowiska.

Źródła: mentalfloss.com, national-geographic.pl