Jednak czas, pieniądze lub bariera językowa — to wszystko kwestie, które wciąż powstrzymują nas przed podróżowaniem tak często, jakbyśmy chcieli.

Mimo wszystko są sposoby na obejście niektórych z tych problemów. A warto to rozważyć, bo podróżowanie to szereg benefitów wpływających na nasze samopoczucie i zdrowie. Dzisiaj przyjrzymy się tematowi bliżej i sprawdzimy, czemu warto podróżować jeszcze więcej.

W tym artykule dowiesz się między innymi:

  • jak poradzisz sobie z barierą językową
  • jak poznasz ludzi za granicą (nawet przed wyjazdem z kraju!)
  • dlaczego warto wziąć ze sobą translator podróżny
  • jakie ciekawostki ze świata warto znać

Zaczynajmy!

1. To łatwiejsze niż myślisz

Często myśląc o podróży, obawiamy się barier językowych, zwłaszcza w przypadku krajów, gdzie panuje niska znajomość języka angielskiego. A przecież to właśnie takie miejsca jak Tajlandia, Chiny albo Bali stają się coraz bardziej popularne! Nic dziwnego, że stresuje nas wizja zamawiania jedzenia w lokalnej knajpce, spytania o drogę albo czytania obcego rozkładu jazdy autobusu lub pociągu, kiedy akurat najbardziej się spieszymy. Czy zatem trzeba uczyć się języków? Niekoniecznie. Nie każdy z nas ma do tego predyspozycje, a jeśli chcemy dużo podróżować, musielibyśmy nauczyć się ich bardzo dużo. Na szczęście, z pomocą przychodzą różne rozwiązania tłumaczeniowe dostępne na rynku. 

Podróżny tłumacz — i stres z głowy

Twoim pierwszym skojarzeniem są pewnie popularne aplikacje tłumaczące, jednak wbrew pozorom lepiej postawić na indywidualny tłumacz podróżny. Takie urządzenia są oczywiście większą inwestycją niż korzystanie z aplikacji, jednak na dłuższą metę translator podróżny pomoże Ci sporo zaoszczędzić. Czemu tak jest? Możemy wybrać podróżny tłumacz, który ma wbudowaną kartę SIM i łączy się z Internetem za darmo na całym świecie. Po prostu uruchamiasz translator podróżny i możesz z niego korzystać wszędzie, np. w Chinach, Australii i na Malediwach. W rezultacie pomaga to zaoszczędzić sporo pieniędzy na roamingu i pakietach Internetu. Translator podróżny to inwestycja, która raz na zawsze oszczędzi Ci dodatkowych kosztów w czasie podróży. 

Tłumacz podróżny z darmowym Internetem

Uwaga! Podczas zakupów upewnij się, że na pewno wybierasz podróżny tłumacz, który łączy się z Internetem za darmo. Przykładem takiego urządzenia jest tłumacz podróżny opracowany przez polską firmę Vasco Electronics. Ten translator podróżny działa od razu po wyjęciu z pudełka w prawie 200 krajach na całym świecie. Urządzenie ma wiele funkcji, przede wszystkim tłumaczenie mowy, zdjęć i tekstu. Podróżny tłumacz Vasco korzysta z aż 10 silników — to o 9 więcej niż najpopularniejsza aplikacja tłumacząca! W efekcie otrzymujemy precyzyjne i poprawne tłumaczenia nawet dla trudnych języków, takich jak np. japoński, chiński albo węgierski, .

2. Poznasz nowych ludzi

Masz wrażenie, że obracasz się wciąż w tej samej grupie znajomych? Ciągnie cię do poznawania nowych kultur i społeczności, ale nie wiesz, jak do nich dotrzeć? Podróżowanie to wspaniały sposób na to, aby poszerzyć swoje horyzonty poprzez nowe znajomości. Ciekawe osoby możemy poznać wszędzie: na szlaku, koncercie albo warsztatach. Możemy też korzystać z aplikacji, gdzie poznamy osoby z zagranicy i będziemy mieli okazję do rozmowy w obcym języku. To dobry sposób na zasięgnięcie sprawdzonych rekomendacji turystycznych. Co więcej, jest szansa, że będziemy mieli z kim wyskoczyć do restauracji już po dotarciu na miejsce.

Jak łamać bariery językowe?

Co jednak zrobić, jeśli nie umiemy języków obcych, albo kiedy sam angielski nie wystarczy, aby poznać kogoś z zagranicy? Z pomocą przychodzi aplikacja MultiTalk, gdzie stworzymy wielojęzyczny czat. Wszystkie wiadomości głosowe i tekstowe są na bieżąco tłumaczone, tak że rozmowa przebiega naturalnie, a każdy może mówić w swoim języku. A co ze spotkaniami w czasie rzeczywistym? Tu również nie sprawdzi się aplikacja tłumacząca, bo znacząco spowolni rozmowę, przez co stanie się ona sztuczna. Po raz kolejny podróżny tłumacz jest lepszym rozwiązaniem. Wspomniany wcześniej podróżny translator Vasco przetłumaczy każdą kwestię już w pół sekundy — doświadczenie bardzo zbliży się więc do naturalnej rozmowy w języku ojczystym.

3. Zaimponujesz ciekawostkami ze świata

W jakim kraju znajduje się najstarsze miasto w Europie? Jak nazywa się największa sztuczna wyspa świata? Gdzie jest położona tajemnicza Zatoka Wraku? Świat jest pełen niesamowitych zabytków historycznych i niewyjaśnionych zjawisk, których najlepiej doświadcza się właśnie przez podróżowanie. Z każdej podróży wracasz bogatszy o nową wiedzę i ciekawostki, którymi możesz imponować znajomym.

Oto garść z nich, które są jednocześnie odpowiedzią na powyższe pytania:

  • Najstarsze miasto w Europie to tytuł, o której wciąż walczy kilka miejscowości w południowo-wschodniej części kontynentu. Jedną z nich jest Nesebyr, miasto w Bułgarii. Ma ponad 3 000 lat, a jego starożytna część znajduje się pod całkowitą ochroną UNESCO. W tej szczególnej części wciąż można podziwiać liczne bizantyjskie fortyfikacje i łaźnie. 
  • Największa sztuczna wyspa została wybudowana w Abu Dhabi i nazywa się Yas Island.  Wielu turystów odwiedza ją dla parku rozrywek studia Warner Bros. Wyspa liczy sobie imponujące 25 m2. 
  • Zatoka Wraku jest zlokalizowana na wyspie Zakynthos. Turyści uwielbiają to miejsce ze względu na filmową malowniczość zatoki oraz krystalicznie czystą wodę. Na plaży spoczywa wrak statku, który mogą podziwiać turyści. 

4. Nauczysz się historii w bezbolesny sposób

Nawet jeśli lubisz uczyć się historii z książek, to pewnie i tak preferujesz zwiedzanie. Nic dziwnego. Lepiej zrozumiesz dzieje Imperium Rzymskiego kiedy przejdziesz po zabytkowych uliczkach Dubrownika albo odwiedzisz starożytne budynki we Włoszech. Nie da się też w pełni zrozumieć epoki średniowiecza bez odwiedzenia uroczych miasteczek takich jak Carcassone i Asyż.  Niestety, są to też miejsca, które słyną z tego, że ciężko się tam porozumieć w języku angielskim. Tutaj też bardzo przyda się tłumacz podróżny — po prostu złap go i rozmawiaj swobodnie ze wszystkimi miejscowymi, żeby jeszcze lepiej poczuć klimat miasteczek i regionów! Translator podróżny bardzo przyda się też do tłumaczenia obcego alfabetu, np. w krajach z cyrylicą.

Wynieś więcej ze zwiedzania

Idąc dalej tym tropem, jak często nie zdecydowałeś się na odwiedzenie jakiegoś muzeum w obawie, że nie zrozumiesz lokalnego przewodnika, który mówi łamanym angielskim? Ile razy nie poszedłeś na ciekawą wystawę, tylko dlatego, że wszystkie opisy i nagrania dźwiękowe były w obcym języku? Na szczęście podróżny tłumacz rozwiąże również i te kwestie. 

Translator Vasco oferuje takie funkcje: 

  • Naciśnij jeden przycisk, a przetłumaczysz mowę w 0,5 sekundy: w naturalny sposób i bez opóźnień zrozumiesz to, co mówi przewodnik
  • Zrób zdjęcie, a podróżny tłumacz Vasco w mgnieniu oka przetłumaczy widoczny tekst: bez trudu zrozumiesz wszystkie opisy i oznaczenia w obiektach turystycznych (i nie tylko tam). 
  • Wprowadź słówka ręcznie i zdania: szybko przetłumaczysz frazy dookoła Ciebie. 

5. Wyłamiesz się z rutyny

Uważasz, że są ważniejsze wydatki niż podróże? No cóż, najnowsze badania naukowe wskazują, że jednak warto przesunąć je na swojej liście priorytetów (Health and Wellness–Related Travel, 2021). Czemu tak jest? Wypalenie zawodowe staje się jedną z największych przyczyn problemów zdrowotnych i depresji odczuwanej przez ludzi w wieku 30-60 lat. W takiej sytuacji skuteczną metodą jest wzięcie urlopu i wykorzystanie go na tzw. naładowanie baterii: czyli robienie wszystkiego, na co nie było czasu w codziennym życiu. Nawet jeśli nie doświadczyłeś jeszcze podobnego problemu, warto przeciwdziałać mu zawczasu. A najlepsza metoda na to — wczasy! Gra słów oczywiście nieprzypadkowa.

Wesprzyj swój umysł

Wspomniane wyżej badania naukowe pokazują, że mózg ludzki znacznie lepiej funkcjonuje kiedy regularnie zmienia otoczenie. Staje się to tym bardziej konieczne dla osób pracujących zdalnie — a takich jest aktualnie wiele. I chociaż weekendowe wypady do lasu albo w góry mogą w jakiś sposób wesprzeć jego funkcjonowanie, warto przynajmniej raz na rok fundować mu dalsze podróże. Ekspozycja mózgu na nowe otoczenie sprawia, że staje się on bardziej pobudzony i lepiej zapamiętuje nowe informacje. Wyłamanie się z rutyny sprawia też, że czujemy się szczęśliwsi — mózg, który regularnie poznaje nowe miejsca, wytwarza więcej serotoniny i szybciej się uczy. A jeśli obawiasz się, że ciągłe poznawanie nowych miejsc zaprowadzi cię do krajów, gdzie ciężko dogadać się z miejscowymi, to też nic straconego. Łap podróżny tłumacz i wszędzie rozmawiaj swobodnie!

Bonus: najlepsze miejsca podróży w 2022 roku

Skoro już nie ogranicza nas bariera językowa, możemy planować bez ograniczeń. W 2022 warto wziąć ze sobą tłumacz podróżny i pojechać w te miejsca:

Turcja

Jeśli planujesz odwiedzić Turcję, koniecznie udaj się do Stambułu (dawniej Konstantynopol) - jednego z największych miast na świecie, które leży na granicy dwóch kontynentów. Podziwiaj też piękne formacje skalne zwane "bajecznymi kominami" w Kapadocji i przeżyj niezapomniane loty balonem. 

Grecja

Odwiedź Akropol i Agorę, zobacz formację skalną Meteora, prawosławne klasztory, a także podziwiaj tajemniczą Zatokę Wraku. Odpocznij i zrelaksuj się pośród zabytkowych budynków i pięknej przyrody. Tutaj szczególnie warto zabrać ze sobą tłumacz podróżny, żeby szybko tłumaczyć grecki alfabet ze zdjęć oraz kupować pyszne świeże produkty na lokalnych targach. 

Egipt 

Nie bez przyczyny jest to jeden z najpopularniejszych celów podróży na świecie. Od piramid po piękną rafę koralową, aż po egzotyczne kurorty — możesz przenieść się w czasie i wygodnie odpocząć podczas przejażdżki na wielbłądzie. Uwaga: warto zabrać translator podróżny, aby zrozumieć arabski alfabet!