O tym, że warto czytać książki nie trzeba nikogo przekonywać. Jak mawia klasyk, kto czyta ten żyje podwójnie. 2021 już zakończyliśmy i w nowym roku zaczynamy stawiać sobie nowe cele, które zamierzamy zrealizować. Warto zacząć od przygotowania listy książek, które trzeba przeczytać.

1. „Duch śniegów” Sylvain Tesson

Francuski fotograf dzikiej przyrody Vincent Munier wyrusza na wyprawę do Tybetu w poszukiwaniu irbisa śnieżnego, zwanego przez tubylców duchem gór. Chce zrobić mu zdjęcie, jednak zadanie to nie należy do najłatwiejszych, ponieważ pantera jest niemalże nieuchwytna. Do uczestnictwa w podróży zaprasza pisarza Sylvaina Tessona, który w fantastyczny, literacki sposób opisuje zarówno przygotowania, jak i czas spędzony w ekstremalnych warunkach, w oczekiwaniu na ujrzenie tytułowego ducha śniegów. Zwierzę żyje na wyżynach, na wysokości nawet 5000 m n.p.m, gdzie temperatury osiągają -30 stopni Celsjusza. Autor opisuje czas tropienia i obserwacji tamtejszej przyrody. To książka o naturze, azjatyckiej duchowości, nauce cierpliwości, pięknie naszego świata, ale też o spostrzeżeniach na temat katastrofalnych skutków działalności człowieka. Irbis śnieżny jest bowiem gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

2. „Lis” Dubravka Ugrešić

Książka jest zbiorem esejów, które są połączone ze sobą symbolem lisa. Według autorki to zwierzę jest totemem pisarzy. „Symboliczne znaczenie lisa w niemal wszystkich mitologiczno-folklorystycznych tradycjach sugeruje spryt, zręczność, mistrzostwo, przypochlebność, zdradę, kłamstwo, dwulicowość, pozoranctwo, egoizm, podłość, samouwielbienie, łakomstwo, uwodzicielstwo, seksualność, skłonność do zemsty, samotność”. Dubravka Ugrešić zabiera nas w podróż do Japonii przez rosyjską literaturę, do dawnej Jugosławii i jej osobistych doświadczeń i refleksji, niezwykłego i pięknego Neapolu oraz Ameryki. To autobiografia kobiety, która przed laty została wypędzona z własnego kraju. Pozbawiona rodzinnego domu Ugrešić w fantastyczny sposób opowiada historię, poszukiwania własnej tożsamości.

3. „Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia” Larry Wolff

Skąd wzięła się Europa Wschodnia? Kiedy nastąpił symboliczny i geopolityczny podział na Wschód i Zachód? Dlaczego perspektywa Północ-Południe Europy przestała mieć znaczenie? Lary Wolff w swojej znakomitej książce przyjrzał się tym stereotypom i stwierdził, że koncepcja powszechnego dziś pojęcia tego rozdziału Starego Kontynentu narodziła się w umysłach oświeceniowych filozofów. Autor zadaje pytanie, jak i dlaczego narodził się mit, w którym Europa Wschodnia jest tą „gorszą” częścią naszego kontynentu oraz dlaczego nigdy nie była synonimem cywilizacji.

4. "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniew Rokita

Reportaż Zbigniewa Rokity otrzymał główną nagrodę w konkursie literackim Nike w 2021 roku. To opowieść o Górnym Śląsku, jego historii i kulturze. O tym, czym jest śląskość i jego dziedzictwo. Autor przedstawia czytelnikom swoje osobiste doświadczenia związane z tym regionem. Jest to pozycja dla każdego, kogo interesuje tematyka tożsamości i narodowości. Rokita w poruszający sposób opowiada o ludziach i ich codziennych i niecodziennych rozterkach.

5. „21 lekcji na XXI wiek” Yuval Harari

Tak naprawdę każda książka Yuvala Harariego to rozważania na temat ludzkości, planety i naszej przyszłości. To próba zrozumienia historii, żeby odnaleźć sens teraźniejszości i móc przewidzieć co czeka nas w przyszłości. „21 lekcji na XXI wiek” to 21 wyzwań, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Izraelski filozof jest niewątpliwie jednym z ciekawszych współczesnych myślicieli i stawia trafne diagnozy dla coraz szybciej zmieniającego się świata. Autor w swojej książce szuka odpowiedzi na trudne, ale niezwykle ważne pytania. Zostawia przestrzeń na refleksje i przemyślenia na temat tego, co czeka nas nawet już jutro.