Misja NASA Crew-3 zakończona sukcesem

6 maja 2022, po trwającej pół roku misji, kapsuła Crew Dragon firmy Spacex Elona Muska wróciła na Ziemię. Podróż powrotna z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) trwała ponad 23 godziny. Na pokładzie maszyny, która wystartowała 11 listopada 2021, znajdowała się trójka amerykańskich astronautów z NASA – Tom Marshburn (główny pilot), Raja Chari (kierownik misji), Kayla Barron (specjalistka ds. misji) oraz Matthias Maurer z Niemiec, który reprezentował Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i także pełnił funkcję specjalisty misji. 

Był to trzeci załogowy lot na ISS, przygotowany wspólnie przez NASA i SpaceX po niemal dziesięcioletniej przerwie. Cała załoga spędziła w kosmosie ponad 170 dni (dokładnie 176 dni, 2 godziny i 39 minut). Podczas misji udało się przeprowadzić szereg eksperymentów naukowych, między innymi wyhodowano papryczki chili. Wykorzystano także unikatowy punkt widzenia. W ramach projektu Crew Earth Observation wykonano wiele zdjęć Ziemi, które ukazują, do jakich zmian klimatycznych doszło na przestrzeni ostatnich lat. 

– Ta misja to tylko kolejny przykład tego, że naprawdę jesteśmy w złotej erze komercyjnych lotów kosmicznych – mówi Bill Nelson, administrator NASA

Kapsuła Crew Dragon z astronautami wróciła na Ziemię 6 po ponad 170 dniach / fot. Aubrey Gemignani/NASA via Getty Images

Chari, Marshburn i Maurer zostali zakwalifikowani do misji już w grudniu 2020 roku. Z kolei Barron musiała zaczekać na powołanie do momentu zakończenia wszystkich szkoleń. 33-latka była jedyną kobietą w załodze trzeciej wspólnej misji NASA i SpaceX w ramach programu Commercial Crew.

Bilet na ISS to dla niej nie tylko ogromny sukces zawodowy, lecz także spełnienie marzenia z dzieciństwa. Jej dotychczasowe dokonania pokazują, że nie boi się wyzwań. W swoim dorobku posiada tytuł magistra inżynierii jądrowej. Oficjalnie została astronautką NASA w styczniu 2020 roku, po ponad dwóch latach od zakwalifikowania na to stanowisko oraz ukończeniu wymaganych testów i treningów. 

Kim jest Kayla Barron? 

Kayla Barron urodziła się 19 września 1987 roku w Pocatello w stanie Idaho (USA). Jednak za swoje rodzinne miasto uważa Richland w stanie Waszyngton. Studiowała na Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (gdzie uzyskała licencjat z inżynierii systemów) oraz na Uniwersytecie Cambridge w Anglii. 

Jako porucznik komandor (stopień marynarki wojskowej) Barron zdobyła kwalifikacje oficera okrętów podwodnych i trzykrotnie służyła na pokładzie USS Maine. Kiedy w 2017 roku otrzymała informację, że jej kandydatura na astronautkę została zaakceptowana, służyła jako zastępca oficera flagowego w Akademii Marynarki Wojennej. Zdecydowała jednak zawiesić tę część kariery i spróbować swoich sił w NASA. 

Kayla Barron po powrocie z misji kosmicznej / fot. Aubrey Gemignani/NASA via Getty Images

W maju 2021 roku NASA wyznaczyła Kaylę Barron jako specjalistkę ds. misji SpaceX Crew-3 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która pierwotnie miała wystartować 23 października. Ostatecznie Kayla Barron, Tom Marshburn, Raja Chari i Matthias Maurer wyruszyli w podróż z miesięcznym opóźnieniem, czyli 11 listopada. 

– Jestem bardzo zaszczycona i podekscytowana, że dołączę do nadchodzącej misji SpaceX Crew-3 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która ma się rozpocząć pod koniec października. Nie mogłam prosić o lepszy zespół ani o bardziej niesamowitą przygodę – napisała Barron na Instagramie tuż po ogłoszeniu pełnego składi załogi misji. 

Prywatnie jest żoną Toma Barrona, oficera Sił Specjalnych Armii USA. Jak sama przyznaje, w wolnych chwilach lubi czytać książki i biegać.

Źródło: NASA