Pokazane zostaną najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach, inspirujące i wizualnie piękne filmy dokumentalne w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda i Cywilizacja

W piątek 23 listopada impreza rozpocznie się od spotkania z polarnikiem, Mikołajem Golachowskim, z którym pochylimy się nad obecnymi i przyszłymi problemami Antarktydy.  Rozmowę na temat tego najrzadziej odwiedzanego kontynentu uświetni pokaz filmu „Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W sobotę i w niedzielę od 11.00 do 12.30 odbędą się bezpłatne warsztaty Akademii Podróżowania Trzy Żywioły, w ramach których będzie można się dowiedzieć jak w sposób kreatywny, nowoczesny kręcić filmy w podróży. Jak je montować, udźwiękawiać i publikować w sieci. Warsztaty poprowadzi dziennikarz i filmowiec – Jarek Sępek.

Sobotnie i niedzielne bloki filmowe wypełnią filmy dokumentalne. Pokazana zostanie „Samsara” – kolejny po kultowej „Barace” film Rona Fricke, zrealizowany w oparciu o zapierające dech w piersiach zdjęcia i muzykę m.in. Lisy Gerrard z Dead Can Dance.

Piękne, a niekiedy wręcz zatrważające zdjęcia zobaczyć będzie można w filmie „Ostatni z Wielkich Nieznanych”, o eksploracji nieznanych fragmentów Wielkiego Kanionu w USA. Świat Indian Ameryki Południowej poznać będzie w ramach dwóch dokumentów: premierowa, polska emisja „Moja ziemia” – to obraz współczesności, problemów i szans jakie stoją przed peruwiańskimi Inkami. Wspaniały, wzruszający film zdobył Główną Nagrodę na kultowym Banff Mountain Film Festival.

Natomiast w filmie „Apaporis – tajemnice dżungli” odwiedzimy selwę kolumbijskiej Amazonii i zagłębimy się w niesamowity, liryczny świat wierzeń, tradycji i nieznanych mitów, tajemnic Indian tej części Ameryki Południowej.

Dokument „Nie wiem kim jestem” pokaże cyniczny świat handlarzy „starożytnymi” pamiątkami z Afryki. Czy maski, które przywozimy z wycieczek na Czarny Ląd to rzeczywiście prawdziwe, ręcznie produkowane dzieła sztuki ludowej? Kto na tym zarabia?

Widzów czekać też będzie wyprawa w Pamir, do świata tradycji, opium i wierzeń ostatnich kirgiskich Nomadów, którzy żyjąc Korytarzu Wachańskim toczą samotną walkę o przetrwanie – „Więźniowie Himalajów” to bez wątpienia jeden z najbardziej wzruszających filmów Festiwalu.

Dla miłośników podróży i eksploracji czeka nie lada gratka! Świat surferów, wielkich fal będzie można poznać w polskiej produkcji „El Sueño”. Rowerowym szlakiem, w poszukiwaniu sensu istnienia będzie można ruszyć wraz z bohaterami dokumentu „Odkrywając ścieżkę”. Natomiast twórcy oryginalnego i nowatorsko zrealizowanego „I Believe I Can Fly!” zabiorą widzów w świat swobodnego spadania – basejumpingu.

Na koniec bloku „Przygoda” zaprezentowany zostanie film, który swoją premierę miał kilka tygodni temu – „The Dream Factory” to prawdziwa… fabryka marzeń! Będzie można poznać świat freeriderów, snowboarderów, narciarzy i wspaniałe przestrzenie Alaski, a wszystko to w kontekście początków narciarstwa pozatrasowego, kiedy śmiałków wywoziły śmigłowce pilotowane przez wietnamskich weteranów. W obrazie „COLD” zobaczyć będzie można realia zimowej wspinaczki w Himalajach – przejmujący aż do szpiku kości świat „cienkiego powietrza”, wichur i zimna, którego nie da się zaznać nigdzie indziej.

Nowością filmowych Żywiołów będzie sekcja Żywioły ShortDoc, w ramach której zaprezentujemy dwie godziny dokumentów krótkometrażowych, m.in. polskich twórców: Bartka Solika i Krystiana Bielatowicza.  Autor jednego z filmów powróci z Żywiołów z nagrodą „Czwarty Żywioł”, przyznawaną głosami festiwalowych widzów.

Imprezę poprowadzą dziennikarze i podróżnicy: Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.3zywioly.pl.