Z myślą o miłośnikach krótkich weekendowych wypadów, tzw. city-breaków, przygotowaliśmy cały numer specjalny Travelera poświęcony miastom 25 MIAST NA WEEKEND. Tutaj przedstawiamy Wam 6 z nich:

WIEDEŃ, Austria

Po tym, jak już sprawdzimy najważniejsze turystyczne punkty na mapie Wiednia (o ile jest to możliwe w trakcie jednej wizyty!) warto rozważyć oddalenie się od centrum. Można wybrać się np. do dzielnicy Grinzig, która kiedyś była oddzielnym miastem, i skosztować wiedeńskiego specjału – białego wina Wiener Gemischer Satz.

NEAPOL, Włochy

Mafia, której nie trzeba się obawiać, wino które trzeba pić i pizza, której trzeba spróbować - taki jest Neapol! Wieczorami portowe zakątki zamieniają się w deptaki pełne elegancko ubranych ludzi dyskutujących o bieżących sprawach. Marynarkę warto zawsze mieć pod ręką.

PRAGA, Czechy

Miasto, które zachwyca, ale może także przestraszyć. Oczywiście na wesoło. W jednej z tutejszych piwnic mieści się Muzeum Straszydeł, a w nim lokalne potwory i upiory, z których każdy ma swoją legendę.

BUKARESZT, Rumunia

Dom Ludu, który góruje nad Bukaresztem, jest większy niż amerykański Pentagon. Budowę potężnego budynku rozpoczęto w 1983 roku na rozkaz Nicolae Ceaușescu. Tyran miał stąd wygłaszać przemówienia. Jednak zanim dokończono budowę komunizm upadł, prezydent zginął, a jedyną osobą, która miała okazję powiedzieć coś z balkonu tego budynku był Michael Jackson w 1992 roku.

MALAGA, Hiszpania

Odwiedzając Malagę w Wielkim Tygodniu można być świadkiem niezwykłych procesji organizowanych przez tamtejsze bractwa i parafie. Mężczyźni w strojach i kapturach z czasów Świętej Inkwizycji niosą na swoich barkach ogromne platformy z figurami przedstawiającymi sceny z męki Chrystusa. Podobno jednym z zakapturzonych braci jest urodzony w Maladze aktor, Antonio Banderas.

PETERSBURG, Rosja

Pitier, jak pieszczotliwie nazywają swoje ulubione miasto Rosjanie, jest pełen przepychu, zróżnicowanej architektury i wspaniałych kafejek. Odwiedzający powinni jednak dokładnie zaplanować nocne szaleństwa. Bowiem właśnie nocą zostają podniesione zwodzone mosty na Newie, aby przepuścić statki. Ten, kto znajdzie się po niewłaściwej stronie będzie musiał poczekać z powrotem do hotelu aż do rana.