Amerykańska redakcja National Geographic Traveler we współpracy z 17 lokalnymi edycjami - w tym polską - przygotowała globalny ranking miejsc, które warto odwiedzić w 2020 roku. Lista najlepszych miejsc do podróży tworzona jest co roku, tym razem zestawienie jest szczególne z kilku względów: okrągła data, potrzeba refleksji nad kondycją świata w kontekście zmian klimatycznych i... polski wątek.

Mowa o Białowieży, uznanej na podróżniczy hit z uwagi na endemiczny charakter fauny i flory Puszczy Białowieskiej. "Jest jednym z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc w Europie" - czytamy w uzasadnieniu decyzji. Miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO chroni resztki ostatnich nizinnych lasów o charakterze naturalnym w naszej części świata.

Ten ranking powstał w wyniku zaangażowania wszystkich międzynarodowych edycji National Geographic Traveler, które zgłosiły swoje propozycje, kierunków mających stać się hitami w 2020 roku. Cieszymy się, że wśród 25 miejsc znalazła się puszcza Białowieska. Ten ogłoszony na całym świecie ranking to wspaniała promocja naszego narodowego dobra, jakim z całą pewnością jest Białowieża

- mówi Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveler.

Cały ranking wraz z podróżniczymi wskazówkami dotyczącymi poszczególnych miejsc znajdziecie w kolejnym wydaniu National Geographic Traveler.

 

1. Mostar, Bośnia i Hercegowina

W 2020 roku Bośnia i Hercegowina świętuje 25. rocznicę zakończenia wojny. To doskonała okazja, by odwiedzić to miejsce.

 

2. Prowincja Guizhou, Chiny

Wciąż odwiedzisz tu wioski prawie nietknięte przez upływ czasu.

3. Tohoku, Japonia

Warto zobacz ten rejon - nie tylko w kontekście igrzysk olimpijskich.

4. Niebieski szlak narodowy (National Blue Trail), Węgry

To jeden z najmniej znanych europejskich szlaków.

5. Telč, Czechy

Daj się oczarować bajkową scenerią.