Dubaj powtórzył sukces z zeszłego roku i ponownie został wybrany przez użytkowników TripAdvisora za najpopularniejszy kierunek podróży. Nic dziwnego – chyba tylko tu można doświadczyć tak fascynującej mieszanki tradycji i nowoczesności oraz dziewiczej natury i wielkomiejskości. Rzesze turystów przyciągają zarówno bogata historia i dziedzictwo kulturowe, jak i niekiedy zaprzeczające prawom fizyki budowle i atrakcje (na każdą kieszeń i dla wszystkich grup wiekowych). Fani wellness oraz zen znajdą tu ukojenie, a smakosze – ucztę dla kubków smakowych.

Przedstawiamy 23 powody, dla których warto odwiedzić Dubaj w 2023 roku. Są wśród nich zarówno otwarte niedawno „świeżynki”, jak i niezastąpione evergreeny.

Sztuka, kultura i historia

1. Muzeum Przyszłości (MOTF)

Ten otwarty w lutym 2022 roku architektoniczny cud, będący bardzo charakterystycznym elementem panoramy Dubaju, zabiera gości w podróż do jutra. Na jego fasadzie wyryte są wykonane kaligrafią arabską wersy poezji szejka Muhammada bin Raszida Al Maktuma, zaprojektowane przez uznanego artystę Mattara bin Laheja. Ekspozycje wewnątrz poświęcone są m.in. eksploracji kosmosu, zmianom klimatycznym, postępowi technologicznemu i odnowie biologicznej.

Muzeum Przyszłości. Fot. materiały prasowe

2. Biblioteka Mohammeda bin Rashida

To miejsce spotkań kulturalnych i największa biblioteka w regionie – w położonym w dzielnicy Al Jaddaf budynku o powierzchni 54 000 m2 w Al Jaddaf znajduje się 600 tysięcy tytułów fizycznych i cyfrowych.Ten otwarty w czerwcu zeszłego roku siedmiopiętrowy cud architektury, który bryłą ma przypominać otwartą księgę, składa się z dziewięciu bibliotek tematycznych, kawiarni, księgarni oraz wewnętrznego i zewnętrznego amfiteatru.

Biblioteka Mohammeda bin Rashida. Fot. materiały prasowe

3. Alserkal Avenue

Alserkal Avenue, jedna z najciekawszych stref kulturalnych Dubaju, położona jest w przemysłowej dzielnicy Al Quoz. Mieszczą się w niej studia jogi, centra wellness, kawiarnie oraz Cinema Akil, w którym wyświetlane są niezależne filmy studyjne. Słynie jednak głównie z najbardziej znanych galerii sztuki w Dubaju. Leila Heller Gallery prezentuje prace współczesnych artystów z Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej, Azji Południowo-Wschodniej i Turcji, Custot Gallery pokazuje współczesnych artystów z Europy i USA, a The Third Line – z Bliskiego Wschodu.

Alserkal Avenue. Fot. materiały prasowe

4. Expo City

Opierające się na spuściźnie Expo 2020 Dubai, pierwszej Światowej Wystawy Expo zorganizowanej w regionie, nowo otwarte (w październiku 2022 r.) Expo City ma być globalnym centrum innowacji, zrównoważonego rozwoju, rozrywki i gastronomii. W tym rozległym minimieście przez cały rok odbywa się mnóstwo imprez, koncertów i wystaw.

Expo City. Fot. materiały prasowe

5. Stary Dubaj

Wycieczka po Starym Dubaju daje możliwość zanurzenia się w historii miasta i regionu. Zwiedzanie warto zacząć od Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum Centre for Cultural Understanding (SMCCU), w którym można lepiej poznać kulturę i zwyczaje Dubaju oraz zjeść lokalny posiłek. Stamtąd polecamy przenieść się do Muzeum Kawy, które świetnie pokazuje, dlaczego kawa odgrywa tak ważną rolę w arabskiej kulturze.

Muzeum Kawy. Fot. materiały prasowe

Rodzinne wakacje

6. Parki tematyczne

Dzieci, zarówno te małe, jak i całkiem dorosłe, będą zachwycone spektakularnymi przejażdżkami i magicznymi atrakcjami, szczególnie w towarzystwie znanych postaci z filmów i komiksów. MOTIONGATE Dubai to raj dla fanów kinematografii, Bollywood Parks Dubai stanowi hołd dla bollywoodzkich filmów i gwiazd srebrnego ekranu, a LEGOLAND Dubai zawiera najwyższy budynek LEGO na świecie. Miłośnicy wodnych atrakcji i przygód powinni udać się do słynnych parków wodnych, np. Aquaventure Waterpark, LEGOLAND Waterpark i Laguna Waterpark.

Motiongate Dubai. Fot. materiały prasowe

7. Zajęcia dla najmłodszych

Dubaj to idealne miejsce dla najmłodszych podróżników – wciągających i ekscytujących doświadczeń edukacyjnych dla dzieci w każdym wieku jest tu bez liku. Szczególnie warte polecenia są: zwiedzanie lasu deszczowego w Green Planet, wizyta w ośrodku KidZania, w której dzieci będą miały szansę zawładnąć światem oraz największy na świecie kryty stok narciarski w Ski Dubai.

Green Planet. Fot. materiały prasowe

Zabytki i atrakcje

8. Architektura

Dubaj słynie ze strzelistych drapaczy chmur i spektakularnej panoramy. Oprócz Burj Khalifa, najwyższego budynku na świecie, Dubaj może się poszczycić innymi imponującymi architektonicznymi wyczynami, m.in. Burj al-Arab w kształcie żagla i najwyższą na świecie ramką do zdjęć, czyli Dubai Frame. Warto też cofnąć się w czasie i zobaczyć wieże wiatrowe w historycznej dzielnicy Al Fahidi nad Zatoką Dubajską.

Burj Khalifa. Fot. materiały prasowe

9. Niesamowite baseny

Jedną z większych atrakcji Dubaju są z pewnością bijące rekordy wysokości i głębokości baseny. Do tych pierwszych należą Aura Skypool, najwyższy na świecie basen bez krawędzi z widokiem 360 stopni oraz znajdujący się w Address Beach Resort najwyższy na świecie basen bez krawędzi. Z obydwu roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na miasto. Deep Dive Dubai jest natomiast wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najgłębszy basen do nurkowania na świecie – ma głębokość 60,02 m. Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą tu zanurzyć się w innym wymiarze.

Address Beach Resort Infinity Pool. Fot. materiały prasowe

Kulinarne doświadczenia

10. Restauracje z gwiazdkami Michelin

Przewodnik Michelin po Dubaju został wydany w czerwcu 2022 r. w dowód uznania dla oferty gastronomicznej miasta. Jest ona bardzo zróżnicowana, kreatywna i bogata w innowacyjne doznania kulinarne. Stanowi wspaniałą mieszankę tradycji arabskich, światowych smaków i inspirującej kuchni fusion. W przewodniku znalazła się m.in. LOWE, nowoczesna restauracja zero-waste nagrodzona prestiżową Zieloną Gwiazdą, a także Ossiano, która zabiera gości w podróż w głąb oceanu.

Ossiano. Fot. materiały prasowe

11. Wycieczki streetfoodowe

W Dubaju można znaleźć wiele zorganizowanych kulinarnych spacerów, podczas których prezentowane są mniej oczywiste restauracje i dania. Goście mają możliwość poznania sceny gastronomicznej zróżnicowanego kulturowo Starego Dubaju, a także innych dzielnic. Jedną z ciekawszych opcji są propozycje firmy Frying Pan Adventures, ale warto też wybrać się na samodzielną wycieczkę po niesamowitych sukach Dubaju.

Frying Pan Adventures. Fot. materiały prasowe

12. Time Out Market

Położony na terenie Souk Al Bahar, w sąsiedztwie centrum handlowego Dubai Mall, Time Out Market to wyjątkowy lokal gastronomiczny, w którym prezentowane są autorskie dania z najpopularniejszych dubajskich restauracji. Najlepiej smakować będą na panoramicznym tarasie z widokiem na wodno-świetlno-dźwiękowy spektakl Dubai Fountain.

Time Out Market. Fot. materiały prasowe

13. Jedzenie na świeżym powietrzu

Dubaj charakteryzuje się dużą ilością restauracji z miejscami do siedzenia na zewnątrz oraz ze wspaniałymi widokami na plażę i miasto. W West Palm Beach na Palm Jumeirah można podziwiać piękną panoramę Dubaju, jednocześnie słuchając kojących dźwięków oceanu i delektując się potrawami w jednej z tamtejszych restauracji. W śródmieściu Dubaju (Downtown Dubai) też znajdują się tego typu lokale. Świetnym przykładem jest URLA, elegancka restauracja inspirowana Morzem Egejskim i położona bezpośrednio pod Burj Khalifa.

Urla. Fot. materiały prasowe

14. Kuchnia emiracka

W menu restauracji w Dubaju widać nie tylko silne międzynarodowe wpływy, ale także autentyczne emirackie tradycje kulinarne. Od wieków Dubaj jest przecież ważnym punktem przystankowym dla światowych kupców. Odwiedzający miasto mogą więc skosztować tradycyjnych potraw w wielu kultowych lokalach w całym mieście. Restauracje Al Fanar, Arabian Tea House, Al Khayma i Logma serwują autentyczne, rustykalne dania oparte na przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Arabian Tea House. Fot. materiały prasowe

15. Dubajski brunch

Weekendowy brunch w Dubaju to już praktycznie instytucja. Wiele restauracji w całym mieście prezentuje wtedy własne interpretacje tego kulinarnego doświadczenia. Najbardziej popularne brunche odbywają się w restauracjach prowadzonych przez znanych szefów kuchni, np. w Bread Street Kitchen Gordona Ramsaya w Atlantis The Palm, która serwuje świeże wersje brytyjskich klasyków pubowych lub w portugalskiej restauracji Tasca prowadzonej przez Jose Avilleza w Mandarin Oriental Jumeira, która zapewnia gościom ekscytujące smaki i żywą atmosferę.

Bread Street Kitchen. Fot. materiały prasowe

Niesamowite przeżycia

16. Powietrzne przygody

W Dubaju mnóstwo firm oferuje usługi, które pozwalają turystom podziwiać z góry krajobraz miasta i okolic. Podczas magicznego lotu balonem mają oni możliwość obejrzeć z lotu ptaka pustynię, a z pokładu helikoptera – m.in. charakterystyczną Palmę Jumeirah, Dubai Marina i inne słynne miejsca.

Lot balonem nad pustynią. Fot. materiały prasowe

Zakupy

17. Centra handlowe

Dubaj to raj dla fanów zakupów – dzięki licznym centrom handlowym na pewno nie będą się tu nudzić. Położony w śródmieściu Dubai Mall jest największym krytym centrum handlowym w regionie i jednym z najczęściej odwiedzanych (ponad 100 milionów osób rocznie) miejsc rozrywki i handlu detalicznego na świecie. Miłośnicy shoppingu mogą również udać się do Mall of the Emirates, gdzie znajdą mnóstwo marek modowych, pop-upy projektantów, a także wydarzenia i zajęcia dla całej rodziny. Szukający promocji i okazji powinni odwiedzić centrum handlowe Dubai Outlet Mall, oferujące wiele markowych towarów po obniżonych cenach.

Dubai Mall. Fot. materiały prasowe

18. Suki

Pobyt w Dubaju nie będzie kompletny bez wizyty na Złotym Suku, suku z przyprawami (Spice Souk) i Targu Tkanin (Textile Souk). Niezależnie od tego, czy tylko się przyglądamy, czy polujemy na oszałamiającą biżuterię, szafran lub ręcznie tkane autentyczne arabskie tkaniny, targowanie się ze sklepikarzami jest nieodłączną częścią zakupów w Dubaju.

Bur Dubai Souk Market. Fot. materiały prasowe

Eventy

19. Dubai Shopping Festival

Odbywający się w dniach 15 grudnia 2022 r.-29 stycznia 2023 r. festiwal zakupów to siedem tygodni codziennych okazji, wciągających konkursów, losowań loterii fantowej i niezapomnianych wydarzeń. Wydarzenie obejmuje również codzienne pokazy sztucznych ogni i pokazy dronów.

Dubai Shopping Festival. Fot. materiały prasowe

20. Art Dubai

Najważniejsze międzynarodowe targi sztuki na Bliskim Wschodzie, będące również areną lokalnych, regionalnych i międzynarodowych rozmów na temat sztuki, powracają do miasta między 3 a 5 marca 2023 r. Art Dubai daje możliwość odkrywania artystów i poszerzania horyzontów poprzez dyskusje na tematy bardzo aktualne w świecie sztuki, od NFT po sztuczną inteligencję.

Art Dubai. Fot. materiały prasowe

21. Dubai Food Festival

Od 28 kwietnia do 7 maja 2023 r. będzie odbywać się 10. festiwal poświęcony tętniącej życiem i będącej tyglem smaków scenie kulinarnej miasta. Pokazy gotowania na żywo i możliwość spróbowania świetnego street foodu to tylko niektóre z atrakcji. Częścią festiwalu jest też popularny Dubai Restaurant Week, podczas którego w przystępnych cenach będzie można skosztować dań w najlepszych restauracjach w mieście.

Dubai Food Festival. Fot. materiały prasowe

Przygody w outdoorze

22. Aktywności dla miłośników adrenaliny

Poszukujący mocnych wrażeń powinni zdecydować się na jedyny w swoim rodzaju skok ze spadochronem w Sky Dive Dubai. Awionetka transportuje skoczków na wysokość niemal 4 kilometrów nad kultową Palm Jumeirah i Dubai Marin. Skok w tandemie rozpoczyna się maksymalnie 90-sekundowym swobodnym spadaniem, a następnie pasażerowie są delikatnie sprowadzani na ziemię przez wysoko wykwalifikowanych instruktorów. Nawet największym śmiałkom bicie serca przyspieszy też przemieszczanie się ponad wieżowcami Dubaju na najdłuższej na świecie miejskiej tyrolce. XLine Dubai Marina to długa na kilometr i umieszczona na wysokości 170 metrów podniebna zjeżdżalnia na linie, która osiąga prędkość 80 km/h.

Skydive Dubai. Fot. materiały prasowe

23. Zajęcia na plaży i sporty wodne

W Dubaju słońce zagwarantowane jest praktycznie przez cały rok, a zimowe temperatury są idealne do spędzania czasu na tamtejszych nieskazitelnych plażach. Na turystów czekają rozmaite atrakcje, np. sprzęt do sportów wodnych oraz rejsy żeglarskie.

Xclusive Yachts. Fot. materiały prasowe