Paryż to 2000-letnia stolica kuchni, kabaretu i mody, a codzienne życie jego ulic jest nieskończonym źródłem pięknych fotograficznych kadrów. Uliczni fotografowie XX wieku dobrze o tym wiedzieli, więc francuskie archiwa są pełne zdjęć stolicy Francji, które zachwycają po dziś dzień. Oto 20 urzekających fotografii sprzed lat, które sprawią, że każdy zapragnie się tam znaleźć jak najszybciej.

 fot. PAOLO MANGONI, YOUR SHOT, NATIONAL-GEOGRAPHIC

 

Zdjęcie przedstawia wizytę francuskiej rodziny w muzeum Musée d'Orsay, które mieści się w zbudowanym na przełomie XIX i XX dawnym dworcu kolejowym Gare d'Orsay-a Beaux-Arts. Dziś można tam oglądać największą na świecie kolekcję dzieł impresjonistów i postimpresjonistów.

 

fot. MARCO SILVA NETO, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC

 

Luwru raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie, które przyciąga ponad 10 milionów turystów rocznie. W galerii znajduje się ponad 35 000 dzieł sztuki z całego świata, w tym słynna “Mona Lisa”.

 

FOT.  IRINA SIGL, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Symbol miasta, Wieża Eiffla waży 10 100 ton, a jej ukończenie zajęło dwa lata, dwa miesiące i pięć dni. Zadebiutowała w 1889 roku, w którym to Francja świętowała również setną rocznicę Rewolucji Francuskiej.

 

FOT. CHARLY LATASTE, YOUR SHOT/NATIONAL GROGRAPHIC


Od pierwszego wystawienia jej w Luwrze w 1804 roku, "Mona Lisa" Leonarda da Vinci opuściła Paryż zaledwie kilka razy. Dziś 500-letnie arcydzieło przyciąga co roku miliony zwiedzających, czyniąc z niego najsłynniejszy obraz świata.

 

fot. VITTORIA ZANETTI, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Prawie każdy francuski plac i skwerek w Paryżu jest fotogeniczny, a do odwiedzenia jest ich ponad 400!