Paryż to 2000-letnia stolica kuchni, kabaretu i mody, a codzienne życie jego ulic jest nieskończonym źródłem pięknych fotograficznych kadrów. Uliczni fotografowie XX wieku dobrze o tym wiedzieli, więc francuskie archiwa są pełne zdjęć stolicy Francji, które zachwycają po dziś dzień. Oto 20 urzekających fotografii sprzed lat, które sprawią, że każdy zapragnie się tam znaleźć jak najszybciej.

 fot. PAOLO MANGONI, YOUR SHOT, NATIONAL-GEOGRAPHIC

 

Zdjęcie przedstawia wizytę francuskiej rodziny w muzeum Musée d'Orsay, które mieści się w zbudowanym na przełomie XIX i XX dawnym dworcu kolejowym Gare d'Orsay-a Beaux-Arts. Dziś można tam oglądać największą na świecie kolekcję dzieł impresjonistów i postimpresjonistów.

 

fot. MARCO SILVA NETO, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC

 

Luwru raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie, które przyciąga ponad 10 milionów turystów rocznie. W galerii znajduje się ponad 35 000 dzieł sztuki z całego świata, w tym słynna “Mona Lisa”.

 

FOT.  IRINA SIGL, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Symbol miasta, Wieża Eiffla waży 10 100 ton, a jej ukończenie zajęło dwa lata, dwa miesiące i pięć dni. Zadebiutowała w 1889 roku, w którym to Francja świętowała również setną rocznicę Rewolucji Francuskiej.

 

FOT. CHARLY LATASTE, YOUR SHOT/NATIONAL GROGRAPHIC


Od pierwszego wystawienia jej w Luwrze w 1804 roku, "Mona Lisa" Leonarda da Vinci opuściła Paryż zaledwie kilka razy. Dziś 500-letnie arcydzieło przyciąga co roku miliony zwiedzających, czyniąc z niego najsłynniejszy obraz świata.

 

fot. VITTORIA ZANETTI, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Prawie każdy francuski plac i skwerek w Paryżu jest fotogeniczny, a do odwiedzenia jest ich ponad 400!

 
FOT. COLETTE DU TOIT, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC

Paryskie trasy rowerowe nie są zdecydowanie skąpe w zachwycające widoki. Głównymi atrakcjami dla rowerzystów mogą być wyprawa na plac de l'Alma, z którego można cieszyć się najlepszym widokiem na Wieżę Eiffla, lub jazda położoną rzut beretem trasą rowerową nad Sekwaną, która prowadzi do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

parku Rives de Seine. 

 

FOT. YANN VESLIN, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


W 1989 roku chiński architekt I. M. Pei zadebiutował na dziedzińcu Luwru wysoką na prawie 22 metry metalowo-szklaną piramidę, przekształcając zwykły parking w eleganckie wejście do znanego na całym świecie muzeum i wdzięczny obiekt do fotografowania.

 

FOT. RAFFI B, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Królowie Francji opuścili średniowieczny pałac Conciergerie pod koniec XIV wieku, a przestrzeń w stylu gotyckim została przekształcona w trybunał i więzienie, w którym podczas Rewolucji Francuskiej przetrzymywano Marię Antoninę. Obok, w Pałacu Cytryn, znajduje się Saint-Chapelle, znana kaplica z XIII wieku, w której można oglądać koronę cierniową i 113 zachwycających witraży.

 

FOT. WENPENG LU, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Stolica Francji to istny plac zabaw dla dzieci – jest tu mnóstwo zabytkowymi karuzel, pokazów lalek i kucyków oraz atrakcji wodnych. Jednym z wyróżniających się miejsc jest XIX-wieczny park rozrywki Jardin d'Acclimatation, w którym można skorzystać z mnóstwa atrakcji – od przejażdżek łodzią po mini rollercoastery.

 

FOT. BY COSTANZA NICOLOSI, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Piłkarz Guinean Iya Traoré (był zawodnik paryskiego klubu piłkarskiego Saint-Germain) przeniósł swoje umiejętności z boiska na ulice, freestylując z piłką przez ulicę Paryża. Często można go spotkać, gdy daje uliczne popisy swoich zdolności, nie zważając na niebezpieczeństwa.

 

FOT. BY JAMES KUAN, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Widok na Wieżę Eiffla z tarasu Troca, który znajduje się po przeciwnej stronie Sekwany.

 

FOT. BY MICHAEL JAMES LEE, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Paryskie służby sprzątające zajmują się utrzymywaniem porządku od nieprzyzwoicie bladego świtu, wszak mają niemało pracy – ulice w tym mieście mają łącznie prawie 1300 km długości.

 

FOT. J. KOMSTA, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Wizerunek Wieży Eiffla na tej fotografii odbija się od lustra wody kałuży w Parc du Champ-de-Mars – parku, który rozciąga się od École Militaire, szkoły dla oficerów armii francuskiej, do Wieży Eiffla. Jest to bardzo popularne miejsce piknikowe i doskonały punkt na nocną obserwację pięknych świateł wieży

 

FOT. SIDDHARTHA KHANDELWAL, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC

 

Paryż ma aż 421 parków, a więc wszyscy miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu na pewno znajdą tu coś dla siebie. Jednym z nich jest pokazany na zdjęciu Jardin du Luxembourg, w którym można podziwiać 106 posągów i 3 fontanny. 

 

FOT. EDUARDO RAMIREZ, YOUR SHOT/NATIOANAL GEOGRAPHIC


Rzymsko-bizantyjska bazylika Sacré-Cur jest domem największej mozaiki we Francji, zatytułowanej “Chrystus w chwale, której powierzchnia wynosi ponad 14000 metrów kwadratowych. 300 schodów wyżej znajduje się taras na kopule budowli, z którego można podziwiać 360-stopniową panoramę Paryża.

 

FOT. MATTIA ZAMBALDI, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Paryż to idealne miasto do poruszania się na rowerze i wcale nie tylko dla stereotypowych mieszkańców miasta, których często portretuje z beretem na głowie, gdy jadą na starodawnym dwukołowcu z naręczem świeżych bagietek w koszyku, ale i dla turystów.

 


W najdłuższy dzień w roku, 21 czerwca, cała Francja przekształca się w radosną uliczną imprezę zwaną Fête de la Musique. Muzycy i aktorzy – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy – przemierzają wówczas ulice, uliczki i większe place, zapewniając swojej publiczności wspaniałe rozrywki.

 

FOT. NITIN JAIN, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Muzycy, mimowie i inni uliczni artyści też dokładają swoich pięć groszy do magii Paryża. Wielu z nich można ich spotkać na niektórych z 300 stacji metra.

 

FOT. EDGAR ESPINOZA, YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC


Jesień nie należy do najwdzięczniejszej pory roku do podróżowania po Europie, ale klimat Paryża szybko odwraca uwagę od nieprzyjaznej aury. Stolica Francji zaczyna się wówczas uspokajać po letnim peaku odwiedzających, co w praktyce oznacza mniej tłumów. 

FOT. SHAHRZAD L., YOUR SHOT/NATIONAL GEOGRAPHIC