Pojawienie się wzroku zrewolucjonizowało sposób życia zwierząt i korzystania przez nie ze środowiska. Niezwykle trudno jest jednak odtworzyć ewolucję oczu, ponieważ ich miękkie tkanki niemal nigdy nie zachowują się w materiale kopalnym.
 

Naukowcom z uniwersytetów w Kolonii (Niemcy) i Lyonie (Francja) udało się wirtualnie zrekonstruować oczy stawonoga sprzed 160 mln lat o łacińskiej nazwie Dollocaris ingens. Jego skamieniałość znaleziono w La Voulte w południowo-wschodniej Francji. Badacze odkryli we wnętrzu skamieniałe miękkie tkanki, tworzące struktury, które były częścią oczu.
 

Okazuje się, że stawonóg miał w każdym oku 18 tys. soczewek, co stanowi rekord wśród poznanych wymarłych i żyjących stawonogów. Więcej soczewek w oczach mają tylko ważki. Każda z soczewek działała jak pojedynczy piksel na ekranie komputerowym.
 

Ponadto naukowcy zestawili te informacje z danymi pochodzącymi z analizy wnętrzności stawonoga. Ich zdaniem, zwierzę było drapieżnikiem, korzystającym podczas polowania przede wszystkim ze wzroku, zamieszkiwało zaś wodne, nasycone światłem środowisko.
 

Źródło: PAP