Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic jest organizowany już od 15 lat. Przy tej okazji redaktor naczelna Agnieszka Franus przypomniała, że do tej pory jurorzy wszystkich edycji ocenili ponad 600 tysięcy zdjęć. W tym roku fotografie można było zgłaszać w czterech tradycyjnych kategoriach, czyli Krajobraz, Ludzie, Zwierzęta i Fotoreportaż oraz kategorii specjalnej Hydropolis, która skupiała się wokół trzech obszarów: ocean życia, człowiek i woda oraz miasto i woda. Jury przyznało także Grand Prix Wielkiego Konkursu Fotograficznego. 

Laureaci odbierający statuetki ujmowali skromnością, ale – jak podkreślała Agnieszka Franus – takie fotografie nigdy nie robią się same. W National Geographic wiemy, że nawet za ujęciami, które autorzy uznają za dzieło natury albo dzieło przypadku, stoi solidny warsztat, wrażliwość na otaczającą rzeczywistość, cierpliwość i wyczucie estetyczne. Te cechy wyraźnie widać we wszystkich nagrodzonych pracach, ale warto wspomnieć przy tej okazji o zdjęciu pt. Tsunami autorstwa Mariusza Pietranka. Jury jednogłośnie uznało, że kadr uchwycony we włoskim ośrodku narciarskim przy użyciu drona zasługuje na Grand Prix 15. edycji konkursu.

Poniżej prezentujemy pełną listę zwycięzców:

Grand Prix Mariusz Pietranek

Kategoria Ludzie

1. Miejsce Jacek  Obloj (www.instagram.com/jacek_obloj)

Wyróżnienie Tomasz Okoniewski

Kategoria Krajobraz

1. Miejsce Rafał Korban

Wyróżnienie Marcin Grzegorczyn (www.mgfotografia.pl)

Kategoria Zwierzęta

1. Miejsce Adam  Kot (www.facebook.com/fotoprzyroda.adam.kot)

Wyróżnienie Witold Ziomek (www.instagram.com/witold_ziomek)

Kategoria Fotoreportaż

1. Miejsce Piotr Zwarycz (www.obiektiv.com)

Wyróżnienie Fotoreportaż Daniel Frymark (www.instagram.com/danielfrymark)

Kategoria Hydropolis Ocean Życia

1. Miejsce Tomasz  Szpila

Wyróżnienie Urszula Frydrych

Kategoria Hydropolis: Miasto i woda

1.  Miejsce Jacek Patora (www.instagram.com/jacek.patora)

Wyróżnienie Tomek Kozlowski

Kategoria Hydroplis: Człowiek i woda

1. Miejsce Rafał Kubiak (www.instagram.com/raf.kubiak)

Wyróżnienie Człowiek i woda Maciej Woźniak
 

Galeria nagrodzonych prac znajduje się pod tym linkiem www.national-geographic.pl/aktualnosci/wkf-1  Zachęcamy jednak do odwiedzenia wystawy. Pięknie wyeksponowane, wieloformatowe fotografie we wnętrzach Hydropolis tworzą niesamowity klimat. 

Serdecznie gratulujemy Laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy zgłosili swoje prace w tegorocznej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego. Dziękujemy firmom CEWE oraz Panasonic za ufundowanie nagród oraz Hydropolis, naszemu gospodarzowi i partnerowi strategicznemu.