Znakiem rozpoznawczym National Geographic są mocne, poruszające zdjęcia, a publikacja na łamach legendarnego czasopisma z żółtą ramką to marzenie wielu - zarówno początkujących, jak i  doświadczonych - fotografów. Wielki Konkurs Fotograficzny to projekt, którego celem jest promowanie twórczości polskich fotografów oraz inspirowanie do rozwijania pasji. Znalezienie się w gronie Laureatów oznacza również, że zwycięska fotografia zostanie opublikowana w magazynie.

Począwszy od 2005 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja WKF, redakcja magazynu National Geographic obejrzała setki tysięcy zdjęć, zorganizowała dziesiątki wystaw na terenie całej Polski i dała impuls do rozwoju kariery wielu utalentowanych twórców. W jury poprzednich edycji zasiadali m. in. Tomasz Tomaszewski, Robert Wolański, Maciej Nabrdalik, Tomasz Bagiński, Feliks Falk, Sławomir Idziak, Tomasz Lazar. Nagradzane prace zawsze były szeroko komentowane przez społeczność National Geographic, a historie, jakie się kryły za zwycięskimi kadrami wielokrotnie zaskakiwały publiczność zgromadzoną podczas uroczystych gal wręczenia nagród.

W ciągu kilkunastoletniej historii Wielkiego Konkursu Fotograficznego zmieniały się techniki fotografowania, tendencje oraz dominujące tematy. Nie zmieniła się natomiast główna idea, którą kierujemy się nie tylko podczas obrad jury, ale także w codziennej pracy nad magazynem:  

Poszukujemy zdjęć, które do nas przemówią, zachwycą nas, zapadną w pamięć, zdjęć ważnych rejestrujący przełomowe momenty naszego życia, pokazujące świat, który znamy z nowej perspektywy, ale z zachowaniem wszelkich standardów.​

Organizatorzy liczą na to, że także tym razem na konkurs zostaną nadesłane wyjątkowe fotografie, które – poza świetną jakością techniczną -  będą prowokować do myślenia i analizowania otaczającej nas rzeczywistości.

Fotografie do 14. edycji WKF można zgłaszać do 7 października w czterech kategoriach:

- Fotoreportaż (składający się z 5 - 10 fotografii);

- Krajobraz;

- Ludzie;

- Zwierzęta.

Aby wziąć udział w konkursie należy wejść na stronę wkf.national-geographic.pl oraz zarejestrować się przy użyciu formularza. 

W tym roku fotografie oceniać będzie jury w składzie: Agnieszka Franus (redaktor naczelna National Geographic Polska), Iwona El Tanbouli-Jabłońska (dyr. artystyczna NG Polska), Marek Arcimowicz i Paweł Młodkowski (fotografowie stale współpracujący z NG Polska) oraz Tomasz Michniewicz, dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Wyniki zostaną ogłoszone 19 października podczas uroczystej gali, która odbędzie się w ramach World Travel Show w PTAK Warsaw Expo.

Na zwycięzców czekają nagrody:

Grand Prix:
- Plecak Eagle Creek Gear Warrior 29 Smoky Blue
- Drukarka HP DeskJet Ink Advantage 5275, komplet papieru fotograficznego HP oraz tuszy (3x kolor plus 3x czarny)

1 miejsce w każdej kategorii:
- Plecak EAGLE CREEK MOBILE OFFICE BACKPACK BLACK
- Drukarka HP DeskJet Ink Advantage 52

Wyróżnienia w każdej kategorii:
- Plecak EAGLE CREEK XTA BACKPACK 23.5L BLACK

 

***

Wielki Konkurs Fotograficzny jest organizowany od 2005 roku. Inicjatywa była wielokrotnie nagradzana, m.in. przez miesięcznik branżowy Press i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie. Sukces polskiej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic sprawił, że centrala NG w 2006 roku postanowiła rozwinąć polską inicjatywę i zamienić ją w międzynarodową edycję.