Już od 136 lat Towarzystwo National Geographic z siedzibą w Waszyngtonie wspiera odkrycia naukowe, finansuje badaczy i wyprawy, które mają na celu lepsze zrozumienie  świata – zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Nasza misja zaczęła się 13 stycznia 1888 roku, kiedy 33 wybitnych uczonych swoich czasów założyło organizację pozarządową. Jej zadaniem od początku miało być szerzenie wiedzy o świecie. 

Kiedy powstało Towarzystwo National Geographic?

Towarzystwo National Geographic (National Geographic Society) powstało w 1888 roku w Waszyngtonie, przyjmując za cel misję szerzenia i upowszechniania wiedzy geograficznej. Między innymi poprzez wspieranie i promowanie odkryć oraz badań naukowych. Obecnie towarzystwo liczy około 10 milionów członków.

Od 1999 roku Towarzystwo National Geographic wydaje w naszym kraju polską edycję magazynu „National Geographic". Pierwszym redaktorem naczelnym został Dariusz Raczko. Zastępowali go kolejno: Marcin Jamkowski, Martyna Wojciechowska i Agnieszka Franus, która od 2017 roku kieruje polskim zespołem redakcyjnym magazynu. 

– Ciekawość świata, poznawanie go z różnych zaskakujących perspektyw, szacunek do różnorodności, natury, zachęcanie do większej dbałości o naszą planetę, nieustanny rozwój i zaspakajanie głodu wiedzy z każdej dziedziny od archeologii, medycyny po eksplorację kosmosu. A do tego zdjęcia, wykonane przez najlepszych fotografów świata, którzy nad jedynym tematem spędzają miesiące, a nawet lata. To wszystko sprawia, że magazyn „National Geographic Polska" jest tak wyjątkowy – opowiada Agnieszka Franus.

– Do każdego artykułu podchodzimy z pasją i uważnością, aby przedstawić go w jak najbardziej obiektywnej i atrakcyjnej wizualnie formie. Towarzystwo National Geographic wspiera też naukowców i badania naukowe, związane z eksploracją i ochroną środowiska. Do tej pory przyznało ponad 12 tysięcy grantów badawczych. Pogłębiły one nasza wiedzę i pozwoliły nam lepiej zrozumieć świat. A także pomogły ocalić wiele ważnych gatunków i miejsc przed zniszczeniem – dodaje redaktor naczelna „National Geographic Polska". 

Wystawa w siedzibie Towarzystwa National Geographic w Waszyngtonie. fot. The Washington Post/Contributor/Getty Images

Czym zajmuje się Towarzystwo National Geographic?

Towarzystwo jest wydawcą znanego na całym świecie czasopisma „w żółtych ramkach", czyli magazynu „National Geographic". W niektórych krajach, w tym w Polsce, ukazują się również inne magazyny z logotypem National Geographic. Szczególnie nad Wisłą dużą popularnością cieszy się pełne podróżniczych inspiracji czasopismo „National Geographic Traveler". Wszystkie nasze wydania znajdziesz na specjalnej podstronie tutaj.

Publikacje Towarzystwa National Geographic mają ponad 40 milionów czytelników na całym świecie. Rzetelność publikowanych materiałów, bogactwo tematów oraz sposób ich prezentowania budują prestiż magazynu „National Geographic" i sprawiają, że profesjonaliści, uznają go za obiektywny autorytet i za najlepsze wydawnictwo w branży.

Podobną popularnością i doskonałą opinią cieszą się filmy dokumentalne z logotypem National Geographic. Towarzystwo National Geographic nazywane bywa „oknem na świat". Magazyny przybliżają czytelnikom nieznane zakątki świata i pozwalają poznać obyczaje ludzi z najdalszych części globu. Temu samemu służą wydawnictwa książkowe, w których wiedza naukowa, świadomość ekologiczna i ponad sto lat poszukiwań badawczych łączą się w fascynującą całość.

W Polsce źródłem wiadomości ze świata kosmosu, archeologii, nauki i przyrody jest również serwis National-Geographic.pl. Na naszej stronie regularnie publikujemy rzetelne informacje o nieustannie zmieniającym się świecie.