Ta największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę odbędzie się 30 maja 2009 roku, w godz. 11.00-20.00, na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie. Co roku, w ciągu jednego dnia, odwiedza ją blisko 120 tyś. osób. Podobnej liczby gości organizatorzy spodziewają się także w tym roku.
W nawiązaniu do ogłoszenia przez ONZ roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii, hasłem tegorocznej imprezy jest: „Nauka wśród gwiazd”. Dlatego nie zabraknie pokazów i doświadczeń związanych z astronomią.
Na gości tegorocznego Pikniku Naukowego czeka wiele atrakcji. Będzie można zobaczyć niezwykłe wynalazki, fascynujące eksperymenty, najnowsze osiągnięcia nauki oraz około 1000 fantastycznych pokazów i prezentacji z całego świata, przybliżających zagadnienia naukowe w ciekawy i interaktywny sposób.  
W 220 namiotach zaprezentuje się 250 instytucji z 22 krajów świata, m.in. Polski, Chin, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgier i Włoch. Po raz pierwszy udział w Pikniku Naukowym wezmą Austria, Cypr, Hiszpania, Japonia i Norwegia, a gościem specjalnym w tym roku będą Czechy. Teren miasteczka namiotowego zajmie powierzchnię 40 000 metrów kwadratowych. Najbardziej spektakularne pokazy będzie można oglądać na scenie na Rynku Nowego Miasta.
Podział na specjalne sektory tematyczne umożliwi szybsze znalezienie interesującego tematu. Obok Miasteczka Politechniki, Wioski Archeologicznej oraz Wioski Europejskiej, nowością będzie Aleja Kosmiczna, Uliczka Atomowa, Pawilon Biologiczno-Medyczny, Aleja Maszyn, Aleja Muzeów i Aleja Eksperymentów.

W Miasteczku Politechniki dowiemy się, jak fotowoltaikę (pozyskiwanie elektryczności z energii słonecznej) wykorzystać w urządzeniach domowych, np. w radiu czy wentylatorze. Atrakcją będą bezpilotowe statki latające, lewitująca kolejka magnetyczna oraz pojazd Kropelka, który przejechał 409 kilometrów na jednym litrze paliwa.

W Wiosce Archeologicznej dowiemy się, jak starożytni wyobrażali sobie wszechświat oraz poznamy dni tygodnia w czasach, kiedy jeszcze nie było poniedziałku. Przymierzymy strój rzymski a także kostium nurka i zobaczymy, jak eksploruje się podwodne stanowisko archeologiczne.

Wioska Europejska będzie skupiać zagranicznych gości Pikniku; nowością jest stanowisko Unii Europejskiej. Zobaczymy tu, jak z pudełek Zbudować trwały most, obliczymy ile ważylibyśmy będąc na innych planetach, odbędziemy wirtualną podróż po wszechświecie oraz poznamy samochód hybrydowy „Hydrogen 7”.

W Alei Kosmicznej obejrzymy z bliska meteoryty, za pomocą teleskopów i lunet będziemy obserwować Słońce i inne gwiazdy, prześledzimy pierwszy spacer po Księżycu załogi Apollo 11 oraz będziemy kibicować w wyścigach robotów.

W Uliczce Atomowej dowiemy się, czym jest promieniowanie kosmiczne i jaki wpływ wywiera na naszą planet1). Obejrzymy łaziki marsjańskie oraz studenckiego satelitę PW SAT, spróbujemy wytworzyć prąd z ziemniak. Będziemy mogli też obejrzeć projekt elektrowni jądrowej, która ma powstać w Polsce.

W Pawilonie Biologiczno – Medycznym dowiemy się, dlaczego niektóre bakterie świecą, obejrzymy mięsożerne rośliny, „rozgryziemy” złudzenia optyczne oraz obejrzymy zielone białko fluorescencyjne (GFP), którego odkrywcy w ubiegłym roku otrzymali nagrodę Nobla.

W Alei Maszyn przekonamy się, że dziecko może udźwignąć silnik samochodowy, będziemy też zdalnie sterować robotami, mierzyć odległość za pomocą ultradźwięków oraz poznawać tajniki tworzenia gier komputerowych.

W Alei Muzeów dokonamy pomiarów przy pomocy narzędzi wykonanych według opisu Mikołaja Kopernika, będziemy odmierzać czas za pomocą zegara słonecznego, na ekranie komputera będziemy mogli pilotować latający nad odtworzonym krajobrazem Warszawy z lat 30-tych samolot sportowy RWD-9.

Aleja Eksperymentów przyciągnie zwiedzających m.in. chemicznym wulkanem, popularnym podczas każdego Pikniku Naukowego. Będzie można zobaczyć kolorowe fale chemiczne, zrobić zdjęcie aparatem bez obiektywu i dowiedzieć się, dlaczego samolot lata.

13. Piknik Naukowy to także nauka przez zabawę dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano m.in. warsztaty rzeźbienia w lodzie, mini wykopaliska, naukę chodzenia na szczudłach dziecięcych, konkursy z nagrodami, gry i zabawy. Dzieci będą mogły przekonać się, jak zmienia się ich głos pod wpływem helu, usiąść w paralotni, a także zjeść ciasteczko schłodzone ciekłym azotem.
Najciekawsze pokazy zostaną zaprezentowane w postaci steamingu na stronie internetowej: WWW.pikniknaukowy.pl w trakcie trwania Pikniku. Transmisję z przebiegu imprezy przeprowadzi Polskie Radio Euro (na antenie oraz jako streaking na WWW.polskieradioeuro.pl), a relacje będą nadawane w Jedynce, Dwójce oraz Trójce.
Zapraszamy wszystkich w sobotę 30 maja w godz. 11.00 – 20.00 na Rynek Nowego Miasta i Podzamcze w Warszawie. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie: WWW.pikniknaukowy.pl