W stanie Kano w północno-zachodniej Nigerii Sąd, gdzie obok prawa świeckiego praktykuje się szariat, sąd religijny wydał wyrok skazujący 13-letniego Omara Farouqa na 10 lat więzienia. Chłopiec był oskarżony o bluźnierstwo, podczas kłótni z przyjacielem miał używać wulgarnego języka i obrażać Allaha.

Wyrok wydał ten sam sąd, który niedawno skazał nigeryjskiego muzyka Yahaya Sharif-Aminu na karę śmieci przez powieszenie za bluźnierstwa, których miał się dopuścić w piosence rozpowszechnianej za pomocą aplikacji Whatsapp w marcu 2020 roku.

Farouq był sądzony jako dorosły, ponieważ osiągnął dojrzałość płciową i zgodnie z prawem islamskim ponosi pełną odpowiedzialność.

- Kara, jaką wymierzono Farouqowi stanowi naruszenie Afrykańskiej Karty Praw i Dobrobytu Dziecka oraz nigeryjskiej konstytucji -  powiedział Kola Alapinni, obrońca chłopca.

Przyznał, że o historii Farouqa dowiedział się przez przypadek, pracując nad sprawą Sharif-Aminu.  - Dotarła do mnie informacja, że tego samego dnia w tym samym sądzie przez tego samego sędziego został skazany ktoś jeszcze - również za bluźnierstwo. Nikt wtedy jeszcze nie mówił o Omarze. Musieliśmy działać szybko, aby zdążyć złożyć apelację”.

Jak twierdzi, ani on ani inni prawnicy zajmujący się tą sprawą nie uzyskali od władz stanu Kano pozwolenia na kontakt ze skazanym. Adwokat zdradził też, że matka chłopca uciekła do sąsiedniego miasta po tym, jak pod ich domem zaczęły gromadzić się tłumy.  „Wszyscy tu żyją w strachu przed odwetem” - powiedział Alapinni.

W odpowiedzi na zawiadomienie Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wydał oświadczenie „wyrażające głębokie zaniepokojenie” sprawą nastolatka.

„Skazanie dziecka - 13-letniego Omara Farouqa - na 10 lat więzienia i pracy przymusowej jest błędne” - powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii. „Zaprzecza również wszystkim podstawowym prawom dziecka i zasadom wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, pod którym podpisała się Nigeria, a co za tym idzie, stan Kano”.

UNICEF wezwał rząd Nigerii i stanu Kano do pilnej rewizji sprawy i zmiany wyroku.  

- Cała sprawa podkreśla pilną potrzebę uchwalenia ustawy, która zapewniłabym ochronę i traktowane zgodnie ze standardami praw dziecka wszystkim mieszkańcom Nigerii poniżej 18 roku życia, w tym Omarowi Farouqowi - powiedział Hawkins.

Źródło: cnn.com