W nowym kościele, wyposażonym w stylowe ołtarze, ławy, witraże i organy, zachowano jedynie zabytkowy obraz Matki Boskiej Łódzkiej, pochodzący ze starego kościoła. W czasie okupacji niemieckiej Kościół Wniebowstąpienia został zamieniony na magazyn, a w budynku plebanii Niemcy umieścili komisariat Policji Kryminalnej Litzmannstadt Getto.

Zespół budowli Izraela Poznańskiego
powstał w latach 1872-1902 przy ul. Ogrodowej 15/17. Największa w Polsce rezydencja fabrykancka, należała do Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Dziś stanowi siedzibę Muzeum Historii Miasta Łodzi. Wnętrze zaskakuje wielością stylów. Secesyjna klatka schodowa prowadzi wprost do neobarokowej, wielkiej jadalni i sali balowej. Neobarokowa budowla zajmuje cały narożnik ulic Zachodniej i Ogrodowej, przy której wznoszą się potężne mury fabryki i osiedla domów robotniczych.

Cmentarz przy ul. Ogrodowej jest katolicki, prawosławny i ewangelicki. Są tu pochowani wielcy fabrykanci: Biedermannowie, Grohmanowie, Geyerowie, Kindermannowie, naukowcy, aktorzy, artyści, bohaterowie narodowi i księża. Największy grobowiec, przypominający niewielki neogotycki kościół, wzniosła rodzina Scheiblerów.

Ulica Piotrkowska ciągnie się wzdłuż najdłuższego deptaka w Polsce. Oprócz różnorodnych sklepów znajduje się na niej ponad 100 pubów i restauracji. Po ulicy można przejechać się rikszą lub turystycznym tramwajem retro. Przy ulicy Piotrkowskiej znajduje się wiele znanych pomników, jak np.: Ławeczka J. Tuwima, Kuferek W. Reymonta czy Fortepian A. Rubinsteina, a także kamienic – Dom Bankowy Wilhelma Landaua czy pałac bankiera Maksymiliana Goldfedera.

„Księży Młyn” to rozległa dzielnica fabryczno-mieszkaniowa, którą stworzyli Grohmanowie i Scheiblerowie, początkowo konkurenci, a od 1921 r. wspólnicy, zarządzający największym zakładem bawełnianym w ówczesnej Europie. Przy ul. Tymienieckiego 5 znajduje się najstarszy zakład przemysłowy miasta, tzw. bielnik Kopischa z 1826 r. Kolejne budynki wzniesiono w końcu XIX w. Ulicą Targową dojdziemy do niepowtarzalnej bramy fabrycznej zwanej „beczkami grohmanowskiemi”. Ten niezwykły zespół budynków składa się z przędzalni, remizy straży pożarnej, stacji kolejowej, szpitala, szkoły, sklepów, folwarku, domów robotniczych i pałacu.

Willa Edwarda Herbsta stanowi znakomity przykład rezydencji bogatego fabrykanta. Reprezentacyjne pomieszczenia takie jak sala balowa, salon lustrzany, pokój myśliwski czy gabinet japoński znajdują się na parterze, zaś na pierwszym piętrze zobaczyć można pokoje rodzinne. W głębi posesji znajduje się budynek stajni, wykorzystywany obecnie do zaprezentowania dawnych karet, bryczek i sań.

Pałac Karola W. Scheiblera to w chwili obecnej Muzeum Kinematografii, w którym zgromadzone są eksponaty związane z historią polskiego kina. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wnętrze pałacu – wspaniałą sztukaterię, malowidła, meble, kominki, piece, boazerie, tkaniny obiciowe i wenecką mozaikę.

Pałac Karola Poznańskiego nawiązuje w swej architekturze do renesansu florenckiego. Co o tym może świadczyć? Ogromne nagromadzenie pilastrów, rustykowanie elewacji, dekoracyjność bryły, tralkowe balustrady i fantazyjne zwieńczenie okien w narożnym ryzalicie. W owalnej, neobarokowej klatce schodowej podziwiać można niezwykle efektowny witraż. Przed zwiedzaniem pałacu należy uzyskać zgodę administracji uczelni.

Willa Leopolda Kindermanna uznawana jest za najpiękniejszą willę secesyjną w Polsce. Bryła budynku pozbawionego symetrii zwieńczona jest wysokim dachem. Elewację pokrywa bogata dekoracja secesyjna, w której odnaleźć możemy stylizowane kwiaty, pnie drzew, zwierzęta i owoce. W oknach klatki schodowej i salonu muzycznego znajdują się wielobarwne, secesyjne witraże.

Cerkiew Katedralna
powstała w 1884 r. według projektu Hilarego Majewskiego, który nadał jej neobizantyjski charakter, uwidoczniony przede wszystkim w kopułach i detalach wystroju. Bogate wnętrze cerkwi poszczycić się może wspaniałym ikonostasem, starymi ikonami i metalowymi sztandarami procesyjnymi.

Jeśli znacie inne, godne polecenia atrakcje turystyczne, znajdujące się na terenie Łodzi, zapraszam na Forum do wspólnego stworzenia listy Największych Atrakcji Turystycznych miasta Łodzi. Tekst: Agnieszka Budo