”National Geographic” wybrał 10 tematów, które mogły umknąć uwadze czytelników, a warto o nich pamiętać.

1. Najstarszy materiał znaleziony na Ziemi jest starszy niż Układ Słoneczny

NASA/W. Sparks (STSCI)/R. Sahai (JPL)

Miliardy lat przed powstaniem Słońca, umierająca gwiazda ostatnim tchem wypchnęła w przestrzeń chmurę pyłu. Ów złapany został wewnątrz meteorytu, który zderzył się ostatecznie z Ziemią. Odkryto go we wrześniu 1969 roku w Australii i nadano nazwę Murchison. Zebrano szereg kawałków o łącznej masie przeszło 100 kg, z czego w największym o wadze 7 kg. znaleziono 18 aminokwasów białkowych pozaziemskiego pochodzenia. W najnowszej analizie dostrzeżono też ziarna kosmicznego pyłu mające od 4,6 do 7 mld lat. Naukowcy szacują, że można go odnaleźć w 5 proc. meteorytów.

Więcej w: Co zawiera meteoryt znaleziony na Kostaryce? Może odkryć sekrety wczesnego Wszechświata

 

2. Pierwszy raz znaleziono embriony tyranozaura

Ilustracja Julius Csotonyi

Szczątki młodych tyranozaurów, które jeszcze nie zdołały wydostać się z jajka, znaleziono odpowiednio w 1983 roku w amerykańskim stanie Montana (region Two Medicine Formation) oraz w 2018 roku w kanadyjskiej Albercie (region Horseshoe Canyon Formation). Odpowiednio, dolna szczęka i pazur poddane niedawno analizie okazały się należeć do zwierząt wielkości pieska chihuahua z bardzo długim ogonem, żyjących od 71 do 75 mln lat temu. Dorosłe tyranozaury były 10-krotnie większe.

 

3. Mars szumi i nikt nie wie czemu

NASA

W listopadzie 2018 roku na powierzchni Marsa wylądował robot do badań geologicznych tej planety. Miał ”zbadać jej puls”. Lądownik InSight wysłał niedawno na Ziemię pierwsze dokonane tam analizy, których wynik mocno naukowców zaskoczył. Chodzi o wybrzmiewający w nieprzerwany sposób rodzaj szumu zdającego się modulować w takt trzęsień powierzchni. Nie wiadomo co jest źródłem tego dźwięku. Na Ziemi podobne zjawiska akustyczne wywołuje przyroda wokół nas, od wiatru po szum fal rozbijających się o brzeg. Dźwięk z Marsa jest wyższy niż te spotykane na naszej planecie. Na tym etapie nie wiadomo, czy to poprzez swoją budowę lądownik wzmacnia jeden określony ton spod ziemi, czy może ów dźwięk powstaje bezpośrednio w lądowniku.

Zobacz też: Pod powierzchnią Marsa odkryto sieć jezior. „Mogły zachować ślady wszelkich form życia”