Wraz z taką popularnością nagrywania zwierzaków rodzą się pytania o etyczny wymiar takiej rozrywki. Przy filmikach pojawiają się dyskusje i pytania: czy zwierzę w nagraniu zachowało się naturalnie, czy zostało do tego zmuszone przez człowieka? Czy jego zachowanie nie zostało wyrwane z kontekstu i obraz dezinformuje odbiorcę? 

Nie jest łatwo odpowiedzieć na te pytania, ale dołożyliśmy wszelkich starań by w naszej pracy prezentować różne punkty widzenia, mieć na względzie ochronę i kontekst naukowy. Mając to na uwadze przyglądamy się zwierzęcym viralom 2015 roku. 
 

1. Koty i ogórki
 

Pisaliśmy o tym niedawno. Koty oraz ich strach przed ogórkami. Z jednej strony zjawisko jest bardzo zabawne, z drugiej wielu internautów chciało samemu pochawlić się filmikiem i straszyło swoich pupili. A tego robić nie wolno, podkreślają komentujący temat weterynarze. 
 


 


2. Rekin i paddleboarderzy

Pływającym na deskach z wiosłem mężczyznom niedaleko plaży w południowej Kalifornii towarzyszył rekin. Żarłacz biały najprawdopodobniej nie był głodny lecz ciekawski przybyszów na deskach. 
 

 


 

3. Gigantyczny rekin
 

Film nakręcono w okolicach wyspy Gwadelupa. Nurkowie spostrzegli sześciometrowego olbrzyma, który przepłynął obok ich platformy. Imponujący. 
 

 

Deep Blue (The biggest shark ever filmed) second part

Another DEEP BLUE VIDEO!!!!(Please read below about our fundraising campaign)Otro video de DEEP BLUE!!!!(Por favor lean el enlace de abajo acerca de nuestro proyecto)

Posted by Mauricio Hoyos Padilla on Monday, 10 August 2015

4. Sowia mama kontra wąż
 

Wiadomo, że nic nie może równać się waleczności matek broniących własnych dzieci. Oto przydkład samicy sowy, która odparła atak węża na swoje gniazdo w budce dla ptaków. Film pojawił się w maju, nakręcono go w Texasie.
 

 


 

5. Lew smakuje wolność
 

Lew o imieniu Will po raz pierwszy dotyka trawy i gołej ziemi, wcześniej spędził całe swoje życie w cyrku. Został uwolniony i trafił do parku ochrony przyrody w Brazylii.
 

 


 

6. Króliczka przegania węża
 

Kolejny pokaz niesamowitej walki w obronie młodych. Tu samica królika ratuje młode zaatakowane przez węża. Dla jednego z nich jest już za późno. To może tłumaczyć furię zwierzęcia, które nie tylko przegania napastnika, ale próbuje go rozerwać na strzępy.
 


7. Jak przestraszyć niedźwiedzia?
 

To potrafi pewien Szwed, który w lesie napotkał niespokojnego niedźwiedzia. Przestraszył go udając, ze jest znacznie większy niż w rzeczywistości. Podziałało!
 

 


 

8. Świecący żółw
 

To niesamowite zwierzę sfilmował podróżnik i badacz David Gruber. Skorupa żółwia ma zdolność odbijania niebieskiego światła przechodzącego przez wodę i nadawania mu innej barwy. To pierwszy raz gdy sfilmowano żółwia z taką cechą.
 

 


 

9. Ośmiornica z kokosem
 

Ten filmik był bardzo popularny podczas letnich wakacji. Zwierzątko idzie po morskim dnie z łupiną orzecha kokosowego by na koniec zamknąć się w nim jak w domku.
 

 


 

10. Nocna przejażdżka na nosorożcu
 

Do tej pory mieliśmy tylko zdjęcia, teraz w końcu jest i film. Jeździec to żeneta - zwierzę z rodziny wiwerowatych. 
 

 


 

 

Jak Wam się podobał ten zestaw? Ciekawe jakie zwierzęce filmy i odkrycia przyniesie nowy rok. 

Autor: Brian Clark Howard