Poruszające zdjęcia fotografa National Geographic - Marka Arcimowicza - 24 marca zagoszczą w przestrzeni kopalni „Thorez”. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie autorskie oraz koncert muzyki afrykańskiej w wykonaniu zespołu „Foliba”.

25 fotografii Marka Arcimowicza -  do tej pory wystawianych jedynie podczas zamkniętej premiery filmu "Ludzie duchy" w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza - będzie można zobaczyć w zrewitalizowanej kopalni „Thorez”,  gdzie obecnie mieści się ośrodek kultury „Stara Kopalnia”.

Fotograf większość materiału wykonywał w ośrodku w Buhangija w Tanzanii, gdzie mieszkają i uczą się odrzuceni przez społeczeństwo albinosi. – Podczas realizacji materiału o albinosach wielokrotnie sytuacja emocjonalnie przyciskała mnie do ściany – mówił nam Arcimowicz po powrocie z Tanzanii.

Materiał fotograficzny „Ludzie Duchy - białe ofiary czarnej magii” po raz pierwszy został opublikowany w magazynie National Geographic Polska w maju 2015 roku.  Zdjęcie Kabuli – głównej bohaterki filmu o samym tytule - trafiło wówczas na okładkę majowego numeru.

Okładkowe zdjęcie powstało w bardzo ważnym dla nas i dla niej momencie, kiedy Kabula po latach rozłąki po raz pierwszy spotkała się z rodzicami, z rodzeństwem – wspomina Arcimowicz. – Zapamiętam tę chwilę do końca życia. Kiedy siostra Kabuli objęła ją ramieniem od tyłu, wyłaniając się niejako z ciemności jak duch, widziałem ogromne wzruszenie, smutek i powagę w oczach tej siostry, ale i pewną zmianę w odbiorze świata w oczach Kabuli. Była to chwila tak podniosła, pełna tak wielkiej energii i delikatności, że nie potrafiłem pohamować łez. Bardzo trudno mi było fotografować, bo nie byłem w stanie kontrolować ostrości ze względu na te łzy – dodaje fotograf.

Poruszający materiał! Zapraszamy do wałbrzyskiej kopalni. Podczas wernisażu zaplanowano niespodzianki - spotkanie autorskie oraz koncert muzyki afrykańskiej - zagra zespół „Foliba”.


Wystawa zdjęć „Ludzie duchy”

24.03.2017 - 28.05.2017
wstęp wolny
Park Wielokulturowy Stara Kopalnia
ul. Piotra Wysockiego 29
58-304 Wałbrzych
www.starakopalnia.pl


Wernisaż:
24.03.2017r. (piątek)
od godziny 18.00
wstęp wolny

Partnerami projektu są National Geographic Polska, TVN, Orange, SONY.  Wystawę wsparli: Miasto Wałbrzych oraz Stara Kopalnia.


Zobacz więcej:
Białe ofiary czarnej magi >>>
Ludzie duchy. Zobacz niezwykłe zdjęcia z wystawy Marka Arcimowicza >>>