Afrykańskie rytmy zabrzmią tego lata w Polsce!

Bogactwo afrykańskich tradycji, wierzeń i sztuki to wielka wartość w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie. Trzeba zadbać, by przetrwała ta różnorodna kultura, co nie jest proste wobec presji zachodniej cywilizacji.
Fundacja Freespirit powstała zainspirowana dokonaniami gdańskiej podróżniczki Kingi Choszcz, dziś już legendy w świecie podróżniczym. W Ghanie, w More – położonej nad oceanem rybackiej miejscowości - został założony zespół Freespirit. Wspierane przez  fundację dzieci i młodzież uczą się tradycyjnych tańców, gry na bębnach, prezentując je na festiwalach, których koloryt przyciąga turystów z z całego świata.
Prezydent Ghany, John Dramani Mahama, pokazał jak ważna jest tradycja tańcząc taniec Aszajów przed kilkutysięczną widownią na Fetu Afahye, towarzyszyły mu mała Salomay i Mary z z Freespirit.
Od wielu lat trwały starania, by dzieci z Afryki mogli przedstawić się także w Polsce. W tym roku się to udało! Po długim procesie zdobywania dokumentów - zaczynając od aktów urodzenia (którego nie miało żadne dziecko) potem paszportów, 13 osób otrzymało wizy Schengen.
W Polsce i we Francji przedstawią bogactwo afrykańskiej kultury poprzez taniec i muzykę. Będą gry, zabawy uliczne, wystawy rękodzieła.
Planowany jest lot dzieci z Ghany do Europy. Wyruszają z lotniska w Ougadougu, bo stąd jest taniej. Przy okazji młodzi artyści będą mogli poznać północną część Ghany i zahaczyć o sąsiedni, bardzo odmienny kulturowo kraj Burkina Faso.
Fundacja Freespirit zwraca się z prośbą o finansowe wsparcie tej niezwykłej wyprawy. Każdy kolejny bilet to duża dawka niesamowitej energii jaka płynie z afrykańskich tańców i muzyki.
www.fundacjafreespirit.pl

11- 1.07- XXVI Festiwal „Dzieci Świata” we Francji w Saint – Maixent L'Ecole
21- 29.07- XXI Międzynarodowy Festiwal Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”- Nowy Sącz
28.07 – 3.08 - XXII Międzynarodowy Festiwal Folkloru - Zielona Góra