Dzieci Świata 11 – 17 lipca
Po trzech latach starań Fundacji Freespirit i festiwalowych organizatorów 13 osób z Ghany uzyskało wizy schengen, by wziąć udział w trzech międzynarodowych festiwalach w Europie. Wyczekiwana od dawna wiadomość stała się ogromnym wyzwaniem. W czasie, gdy całe rodziny szykują dzieci, by godnie zaprezentowały swój kraj, Fundacja szuka funduszy na podróż Szczęśliwej Trzynastki.

Dzieci z Ghany rozpoczynają podróż życia maksymalnie załadowanym busem zwanym tro-tro z Moree, miejscowości nad Zatoką Gwinejską, do krainy Aszajów – do Kumasi , następnie międzynarodowym autobusem przez afrykańskie wertepy do Burkina Faso, by zdążyć na samolot do Paryża lecący z Ougadougu. 12 bębnów, dwie duże torby z kostiumami, osobiste walizki, skrzynka z afrykańskimi koralami - 26 bagaży.
Podróż do Saint Mixelle L'Ecole na  festiwal "Dzieci Świata" wspólnym autokarem z kolumbijską grupą staje się początkiem przyjaźni od pierwszych chwil na nowym kontynencie. Koncert inauguracyjny, parada, ghanijski dzień, piknik z rodzinami, występy wyjazdowe – program intensywny. Przestrzeganie czasu posiłków, spotkań, występów i ich długości prawie co do minuty nie jest prostym zadaniem dla osób z kultury, gdzie czas nie ma istotnego znaczenia. Wielką przyjemność sprawia natomiast wzajemna nauka regionalnych tańców, co jest ważnym punktem programu każdego festiwalu. Zespół Freespirit powiększa swój repertuar o tańce z Norwegii, Chin i Kolumbii.
Festiwalowy tydzień kończy Koncert Galowy i nadchodzi czas rozstania  afrykańskich dzieci z ulubionymi drużynami i francuskimi rodzinami. Na pożegnanie śpiewają ze łzami w oczach  "punto-punto" –  taniec przyjaciół z Kolumbii. Ciężko się rozstać,

Święto Dzieci Gór  19 – 20 lipca 2013

Z Saint Mixelle L'Ecole powrót do Paryża i stąd kursowym autobusem przez Belgię, Holandię, Niemcy do Polski na festiwal do Nowego Sącza, gdzie Zespół Freespirit jest wyczekiwany od trzech lat. W tym roku na " Święto Dzieci Gór" przyjechały  zespoły z Bułgarii, Indii, Tajwanu, Belgii, Ukrainy, Rosji i Ghany. Tu każdy z zespołów zagranicznych tworzy wraz z jednym z polskich zespołów tzw. parę kamracką, aby dzieci mogły się zaprzyjaźnić i poznać lepiej kulturę innych krajów. W tym roku wyjątkowo na XXI już festiwalu za sprawą Zespołu z Ghany, który otrzymał wizy w ostatnim momencie powstaje kamracka Trójka : Polska- Ukraina- Ghana.  " Wydaje się, że wkraczające w trzecią dekadę Święto Dzieci Gór jest dla wszystkich przewidywalne i nie jest już w stanie niczym zaskoczyć. Wprawdzie jego tegoroczna, 21. edycja, jest w zasadzie taka sama jak poprzednie, ale jednak nie ta sama " - podaje MCK – organizator Święta Dzieci Gór.

Festiwal rozpoczyna msza prowadzona przez częstochowskiego biskupa Antoniego Długosza. Dla afrykańskich dzieci taniec to codzienność, więc momentalnie dają się podczas niedzielnej mszy do tańca przez biskupa dzieci porwać. W niedzielnych kolorowych długich sukienkach uszytych z lokalnych tkanin  reprezentują swój kraj pięknie.  Afrykańska Grupa dodaje festiwalowi kolorytu, a uśmiechnięta Trzynastka otrzymuje dowody sympatii od mieszkańców Nowego Sącza, Milówki i Krynicy Górskiej, wszędzie gdzie zaczynają rozbrzmiewają afrykańskie rytmy.
Koncert Główny – prezentacja afrykańskiej kultury jest najważniejszy dniem dla Zespołu. Najpierw występ przedpołudniowy na scenie przed ratuszem, a główny wieczorny koncert jest oceniany przez międzynarodową komisję artystyczną.
- To co pokazaliście sięga głęboko serca człowieka. Wczoraj się martwiłem, że nie mogłam zatańczyć z Wami na scenie, dziś mówię dziękuję za ten piękny obrazek - mówi Pedro z Tajwanu, członek komisji.

Dzień Narodowy uzupełnia stragan z naszyjnikami i bransoletkami zrobionymi przez dzieci z zebranych muszelek nad oceanem, afrykańskie maski i masło shea prosto z Ghany, które też można było zakupić.


Podczas koncertu galowego kamrackie zespoły prezentują wspólne tańce, wszyscy dają popis krakowiaka, a uroczystość oznacza zbliżający się koniec Festiwalu. Zakwaterowanie w ośrodku wczasowym na obrzeżach lasu w Gołkowicach sprzyja wspólnym zabawom z kamrackimi drużynami. Po fantastycznym tygodniu z Hulajnikami - polskim Zespołem z Milówki i festiwalowych przeżyciach, gdzie między próbami był też czas na kino i basen, znów przyszedł czas na pakowanie. A nie jest to proste zadanie, gdy bagaży przybywa. Trzy wymarzone rowery podarowane przez mieszkańców Nowego Sącza, worek z pluszakami i najważniejsze festiwalowe trofeum – górska owieczka co będzie przypominać piękne chwile Święta Dzieci Gór, galowy koncert i ceremonię zamknięcia, fajerwerki na nowosądeckim rynku, pana Brodę i jego granie na listku.

Folkowa Góra  29 lica – 3 sierpnia
Następny etap podróży Zespołu Freespirit biegnie przez Kraków, gdzie zauroczone pięknem wnętrza  Bazyliki Mariackiej w ciszy dziękują Bogu za minione dni i jadą do Zielonej Góry na już trzeci i ostatni festiwal folkloru " Folkowa Góra ". Dzieci z Moree w kolorowych ubraniach uszytych z ręcznie wyrabianych batików pokonują kolejne kilometry niosąc uśmiech, niezapomniane przeżycia i radość, prezentują swoją kulturę w Łagowie, Niesulicach i Żarach. W Łagowie zachwyca ich polski bigos, w Niesulicach frajdą jest kąpiel w jeziorze i rowery wodne, natomiast pizza nie przypada do gustu. W Żarach upał dokuczył nawet Afrykańczykom.
Do wyzwań jakim dla Afrykańczyka jest punktualność i przestrzeganie codziennego grafiku pełnego planów od rana do późnego wieczora dochodzi w Zielonej Górze obowiązek segregacji śmieci, o co prosi hotel. To zadanie okazuje się mniej zrozumiałe niż wszelkie misteria czarnej magii, ale odpowiadają – ok. Mistrzami natomiast są w tańcu.
- Od tysięcy lat gramy i tańczymy – opowiada  trener, Benjamin Borketey. - Tańcem opowiadamy o swoim kraju, historii i kulturach regionów. Matki tańczą z dziećmi na plecach, uczą ich poczucia rytmu podczas przygotowywania lokalnych codziennych potraw, tańczą z towarami na głowie, tańcem witamy królów, rybaków, wojowników, dziękujemy za zbiory i prosimy o kolejne łaski.

Taniec pokazuje radość. Tego nie można opisać. To trzeba przeżyć w afrykańskim słońcu. I choć wszyscy mogli odczuć, że z dziećmi z Ghany przywędrowało do nas gorące słońce, to by przeżyć w pełni ducha Afryki Zespół Freespirit zaprasza nad Zatokę Gwinejską, do odpoczynku pod palmami lub dla żądnych bardziej ekstremalnych przeżyć wspólny czas z rybakami z Moree.

Przed powrotem do domu Trójmiasto  4 – 8 sierpnia

Jeszcze przed powrotem do domu Zespół Freespirit  jedzie z Zielonej Góry pociągiem do Trójmiasta, by odwiedzić najważniejsze miejsca dla powiązanych z Fundacją Freespirit,  miejsce gdzie na obelisku z napisem "Freespirit -Kinga Choszcz" przysiadł jakby na chwilę artystyczny motyl, jakby za moment miał się zerwać do lotu...
W Gdańsku spacer Królewską Drogą i pamiątkowe zdjęcie przed Zieloną Bramą, gdzie podczas Jarmarku Kinga o podróżniczym pseudonimie Freespirit podpisywała swoją książkę "Prowadził nas los ". Dziś los zatocza koło i w klubie Zejman, gdzie po raz pierwszy Kinga opowiadała o swej autostopowej podróży dookoła świata, gdzie los nie dał jej już opowiedzieć o kulturze czarnego lądu, dziś pałeczkę przekazuje dzieciom z Ghany i ją z prawdziwym entuzjazmem prezentują sympatykom fundacji i podróży. Grupa Freespirit daje w Zejmanie popis energii i bębniarskich umiejętności.


Zespół zaprasza też Sopot i gościnna Gdynia. Dzieci z rybackiej miejscowości Moree mają okazję podziwiać podwodny świat w oceanarium. Wyjątkowe jest spotkanie ze 103 letnią babcią z Niemiec, która urzeczona dziećmi z Ghany podąża za nimi na molo, by zobaczyć tam ich występ. Jak widać  rozpiętość wiekowa miłośników afrykańskich rytmów sięga dosłownie ponad setki.

Pragnąc podarować jakiś prezent z Polski ostatnią noc dzieci spędzają na zakupach dla najbliższych przeliczając każdą złotówkę ze sprzedanych muszelek kilka razy, ile mogą wydać, a ile zawiozą do domu, by choć trochę pomóc rodzinie. By wyprawić dzieci w podróż do Europy i by zakupić bilety do Ougadougu rodziny wzięły zbiorową pożyczkę, więc teraz dzieci chciałyby trochę tych kosztów zwrócić.

Zanim kursowy autobus z Gdańska wyruszy do Paryża dzieci z Ghany śpiewają na pożegnanie piosenkę po polsku, której nauczył ich Józef Broda – folklorysta z Koniakowa, który od wielu lat prowadzi galę Święta Dzieci Gór  "Życie rzeką, życie ptakiem. Czas nam daje, czas  odbiera.. "     
Jeszcze tylko szybko chłopcy pozbierają rozłożony na części rower, bo zabrakło czasu na jego spakowanie ... i już autobus rusza. Jest 11:40 – 8 sierpnia.  Powrót do domu to cztery dni i trzy noce nieustannej podróży.  

Życie jest podróżą – podsumowanie

W ciągu 37 dni podróży 13 osób z Ghany przejechało łącznie ponad 7,5 tys km autokarami i około 500 km pociągami. Ponad 4 tys samolotami Burkina Faso – Paryż  przez  Casablankę ( w dwie strony to ponad 8 tys km) . Razem ponad 16 000 km . Z dziećmi z Ghany wędrowała flaga National Geographic i Krystyna Choszcz – prezes Fundacji Freespirit, która wspiera zespół i jego działalność, by trwało to co dziś bezcenne – kultura naszych przodków.  

Na scenach plenerowych, deptakach, na tarasach barów pełnych turystów i deskach teatrów mieszkańcy 14 miast i turyści mieli okazję zobaczyć występy dziecięcego Zespołu Freespirit. Dziękujemy dzieciom za ogromny wysiłek, za 20 festiwalowych bezpłatnych koncertów, za bezpłatne występy w Trójmieście i na placu Concorde w Paryżu. Każdy z nich niezmiernie ważny.

Otwartość, uśmiech, spontaniczność, misterne afrykańskie fryzurki dziewczynek powodowały, że dzieci z Ghany stawały się ulubieńcami od pierwszej chwili spotkania z nimi – festiwalowych organizatorów i gości, licznej widowni i przechodniów na ulicach miast, którzy zatrzymywali, prosili o wspólne zdjęcie, chcieli zamienić kilka ciepłych słów, uścisnąć i podziękować za wizytę.

Fundacja Freespirit dziękuje organizatorom i sympatycznej widowni oraz wszystkim co okazali pomoc. Dziękujemy za wpłaty na Polakpotrafi.pl i wszystkie złotówki wrzucone do kalabasza. W Łagowie zebrano na bilety dla 13 osób z Ougadougu do Kumasi, w Trójmieście na kilkudniowy tu pobyt i zwrot kosztów podróży do Europy jednego dziecka. Wielką niespodzianką był Zespół Freespirit  i cieszymy się, że nie zawiódł oczekiwań organizatorów i publiczności.
Zespół Freespirit już marzy o udziale w kolejnych festiwalach, by spotkać się ponownie z tymi, których poznali w tym roku. Fundacja Freespirit szuka stałych sponsorów, prosi o wsparcie finansowe działalności Zespołu. Każda złotówka jest cenna  www.fundacjafreespirit.pl

Trzynastka wróciła do Moree w komplecie 11 sierpnia wieczorem. Szef rybaków przysłał wiadomość -
"Kids reached home safely. Thanks God for what he has done. Chief "