Na specjalnym pokazie na Manhattanie w Nowym Jorku firma Motorola zaprezentowała DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage). Telefon był prototypem współczesnej komórki.

Kiedy przeprowadzono pierwszą rozmowę przez komórkę?

Pierwszą w historii rozmowę przez komórkę przeprowadził inżynier Martin Cooper. Mężczyzna, stojąc na chodniku w centrum Nowego Jorku, zadzwonił do szefa konkurencyjnego zespołu badawczego Bell Labs.

Pierwszy telefon komórkowy skonstruował zespół kierowany przez Martina Coopera. On też uważany jest za ojca telefonii komórkowej. Już kilka lat po tym wydarzeniu przyznał się, że zawsze chciał mieć taki komunikator, jak kapitan Kirk z serialu „Star Trek”.

Cooper najpierw pracował nad systemem kontrolowanej bezprzewodowo sygnalizacji świetlnej, później zajął się popularnymi pagerami. Służyły one do komunikacji tylko w jednym budynku. Cooper udoskonalił system i sygnał mógł być przesłany do innego miasta. Logiczne było, że teraz kolej na połączenie pagera z telefonem.

Jak powstał pierwszy telefon komórkowy?

Motorola od dawna produkowała przeznaczone dla samochodów telefony komórkowe. Te urządzenia były jednak duże, ciężkie i można je było uruchomić tylko przy działającym silniku auta

– Uważaliśmy, że ludzie nie będą chodzić do samochodu specjalnie po to, aby zadzwonić. Ludzie chcą rozmawiać ze sobą i najlepszym sposobem, aby im to umożliwić, jest zbudowanie telefonu osobistego. Takiego, który ma numer przypisany nie do konkretnego miejsca, nie do biurka, nie do domu, ale do osoby – mówił Martin Cooper.

Jak wyglądał pierwszy telefon komórkowy?

DynaTAC była ciężka (około 2 kg) i nieporęczna (stąd potoczna nazwa, która do niej przylgnęła – „cegła” lub „but”). Mogła jednak działać w każdym miejscu. Bateria pozwalała na 30 minut rozmowy lub 8 godzin czuwania po 10-godzinnym ładowaniu.

Oprócz przycisków do wybierania numerów znajdowały się na niej przyciski funkcyjn,e takie jak:

  • Rcl (Recall),
  • Clr (Clear),
  • Snd (Send),
  • Sto (Store),
  • Fcn (Function),
  • End (End),
  • Pwr (Power),
  • Lock (Lock),
  • Vol (Volume).

W książce telefonicznej można było zapisać trzydzieści numerów.

16 września 1975 roku Motorola otrzymała patent nr 3 906 166 na „System telefonii radiowej”. Dopiero 21 sierpnia 1983 roku Federalny Urząd Łączności USA (FCC) dopuścił do użytku DynaTAC 8000X, pierwszy na świecie komercyjny przenośny telefon komórkowy. Aparat kosztujący 3 995 dolarów (dziś byłoby to prawie 17 tys. dolarów) kupiło w ciągu roku 12 tys. osób. Na początku można było z niego rozmawiać tylko w centrum Chicago.