Tysiące uczestników pełnych wiary we własne fotograficzne umiejętności postanowiło zaprezentować nam swoje prace. Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Peter Andrews, Wojciech Franus, Witold Jaworski, Tomasz Lazar, Grzegorz Leśniewski, Rafał Olejniczak, Wiktor Sobolewski i Martyna Wojciechowska, miało twardy orzech do zgryzienia i jak zwykle toczyło zażarte dyskusje. Ich efektem było wyłonienie zwycięskich prac w pięciu kategoriach, natomiast Grand Prix przypadło zdjęciu pt. Elvis, autorstwa Arkadiusza Makowskiego. Wszystkim laureatom gorąco gratulujemy!

I już dziś zachęcamy do udziału w następnej edycji, mamy nadzieję – równie udanej.

Oto laureaci 8. Wielkiego Konkursu Fotograficznego

GRAND PRIX

Arkadiusz Makowski : Elvis.

„W centrum niczego. Estrada, światła i orgia barw, czyli nie zostało nic. Głuchy, ślepy, naćpany, chory świat kończył się gdzieś w międzyczasie. Brawura i bycie na topie, wzloty, fanfary, klepanie po ramieniu – po co to? Przecież nikt już nie pamięta tej chwili... Fotografia powstała późnym wieczorem. Było cicho i chłodno, byliśmy tylko ja i Elvis, czyli łowik. Wyglądał staro. Zmęczony, ledwo się poruszał, mimo iż jupitery nadal świeciły, a scena był jakby nowa. Coś przemija, a coś zostaje. Elvisem bywa każdy.”

Zobacz zdjęcie

 

KATEGORIA: FOTOREPORTAŻ

Pierwsze Miejsce

Mariusz Smiejek: Walka o tożsamość – nowe pokolenie w Irlandii Połnocnej.

„Choć konflikt w Belfaście skończył się w 1998 r., rząd brytyjski i Unia Europejska wciąż pompują tam miliony funtów, by utrzymać pokój, a to nie jest łatwe. Pilnują go bowiem byli i obecni członkowie organizacji paramilitarnych, zarówno katolików, jak i protestantów, którzy sami siebie nazywają, community workers, „pracownikami społecznościowymi”. W XXI w. w Europie wciąż stawiane są pytania o tożsamość. Tak jak tutaj. Czy mieszkańcy Irlandii Północnej są Brytyjczykami, Irlandczykami czy Północnoirlandczykami?”

Zobacz zdjęcia

 

Wyróżnienie

Aneta Ludwig: Istanbul – City on the Edge

„Stambuł to metropolia pozornie podobna do wielu innych w Europie, nie bardziej egzotyczna od zakątków Berlina czy Paryża. A jednak jest to miasto odmienne, stojące na granicy dwóch światów, gdzie za najbliższym załomem ukazać się może surowość meczetu złamana frywolnością stroju śmiejącej się beztrosko dziewczyny dalekiej od pomysłu włożenia burki. Takim chciałam to miasto pokazać: spójnym w sprzecznościach jego historii i dnia dzisiejszego, rozłożonym na granicy europejskości i azjatyckości, światła i cienia, ciszy i krzyku.”

Zobacz zdjęcie

 

Wyróżnienie

Paweł Łączny: Kirgizi, ludzie stepu

„Kirgizi to koczowniczy lud pasterski, w dużej mierze nadal kultywujący kulturę i tradycje swoich przodków. Choć w kraju widoczne są wpływy nowoczesności, nie determinują one ich życia codziennego związanego z naturą i od niej zależnego.”

Zobacz zdjęcie

 

KATEGORIA: ZWIERZĘTA

Pierwsze Miejsce

Justyna Muszewska: Polowanie na bawołu

„Zdjęcie powstało w Parku Narodowym Ngorongoro w Tanzanii. Przedstawia kulminacyjny moment walki, jaką trzy głodne lwy staczają z potężnym bawołem. Najsilniejszy drapieżnik chwyta ofiarę za głowę i blokując jej rogi, pozbawia jedynej możliwości obrony. Finał tego aktu pozostawia świadków rozdartych między współczuciem dla ofiary a szacunkiem dla bezwzględnych praw natury.”

Zobacz zdjęcie

 

WYRÓŻNIENIE

Maciej Pawelec: Zbliża się koniec

„Fotografia powstała w nadwiślańskiej wsi Kobylnica. Przedstawia mojego tatę czuwającego przy konającej klaczy, która służyła w jego gospodarstwie przez blisko 30 lat. Ta scena musiała zostać uwieczniona.”

Zobacz zdjęcie

 

WYRÓŻNIENIE

Tomasz Czarnecki: Profil

„Zdjęcie zostało zrobione w spokojnym, wyludnionym zimą zoo w Gdańsku Oliwie. W mroźne lutowe popołudnie dorodna foka szara zapozowała mi do portretu z profilu.”

Zobacz zdjęcie  

KATEGORIA: LUDZIE

PIERWSZE MIEJSCE

Michał Mrozek: Namaste

„Nepal, Katmandu. Policjant w pełnym rynsztunku zabezpieczający przejście tłumu i powozu-świątyni podczas festiwalu Seto Machhendranath na ulicach miasta. Podczas tego rodzaju świąt, których w Katmandu nie brakuje, na ulicach gromadzą się tysiące ludzi. Wspólne świętowanie jednych to jednocześnie wymagająca skupienia praca drugich.”

Zobacz zdjęcie   WYRÓŻNIENIE

Piotr Trybalski: Spójrz mi w oczy

„Jedna z niewielkich wiosek nad Nigrem, pół dnia drogi łodzią powyżej Mopti. Wielkie kolczyki kwottenai kanye, które nosi malijska kobieta z plemienia Fulani, symbolizują bogactwo i prestiż.”

Zobacz zdjęcie

 

WYRÓŻNIENIE

Mariusz Janiszewski: Ship Building Yard

„Doki w stolicy Bangladeszu Dhace. Zasady BHP tu nie istnieją. Wszechobecny hałas młotków, dzieci bawiące się pośród spadających stalowych płyt, powietrze gęste od skrawków rdzy.”

Zobacz zdjęcie

 

KATEGORIA: KRAJOBRAZ

PIERWSZE MIEJSCE

Piotr Łyczkowski: Plaża

„Nadbrzeże Wisły koło Stadionu Narodowego było oczyszczane i wyrownywane na Euro 2012. Jadąc

na rowerze mostem Poniatowskiego, zrobiłem to zdjęcie kompaktem. Wisła jest bardzo dynamiczną

rzeką. Kolor, prędkość, głębokość są inne niemal za każdym razem, gdy się nad nią zjawiam.”

Zobacz zdjęcie

 

WYRÓŻNIENIE

Artur Szymczyk: W krainie zwierciadeł

„Tarasy ryżowe Yuanyang o każdej porze roku wyglądają inaczej – odwiedziłem je w okresie, gdy są zalane wodą. Przez większość czasu moje plany torpedowała pogoda, ale ten poranny spektakl wynagrodził mi kilka dni oczekiwania.”

Zobacz zdjęcie

 

WYRÓŻNIENIE

Mateusz Grochocki: Nowa Warszawa

„Plac Defilad kojarzony jest ze stalinowską historią miasta. To zdjęcie ukazuje inną stronę tego miejsca: wieżowce w budowie, pędzące auta i oślepiające słońce przywołują pytania o słuszność wyborów współczesnego świata.”

Zobacz zdjęcie

KATEGORIA: ŻYCIE NA 100%

PIERWSZE MIEJSCE

Alicja Urbanowicz: Gol!!!

„Plaża w Dębkach. Trzyletni Szymon, będąc pod wrażeniem Euro 2012, codziennie bawi się piłką.  Już zdecydował, że zostanie piłkarzem. Postanowiłam utrwalić jego pasję w warunkach zachodzącego słońca. Poprosiłam Szymona, by kopnął piłkę w moim kierunku, ale nie spodziewałam się, iż strzał będzie tak celny. Piłka przeleciała tuż obok obiektywu...”

Zobacz zdjęcie

 

WYRÓŻNIENIE

Paweł Karasiński: Marcel Haczek - kolarz zjazdowy

„Gdy tylko dotarliśmy na miejsce, potężny grzmot pioruna uświadomił mi, że nie mam zbyt wiele czasu na znalezienie kadru. Marcel dał znak i ruszył. Miałem jeden strzał...”

Zobacz zdjęcie

 

WYRÓŻNIENIE

Jerzy Babiak : Mimo wszystko

„Ciepły grudniowy wieczór w meksykańskim mieście Oaxaca. Kilkadziesiąt par starszych ludzi tańczyło przed kościołem. Wśród nich ta jedna, która na widok aparatu zaczęła się uśmiechać...”

Zobacz zdjęcie