Włoska przygoda rozpoczęła się na lotnisku w Warszawie. Po niecałych 3 godzinach byliśmy już w Monachium, gdzie czekały na nas elektryczne modele Audi. Od tego momentu pojawiły się delikatnie schody. Podróżowanie samochodem elektrycznym nadal nie jest tak swobodne jak autem z silnikiem spalinowym. Trzeba mieć przez cały czas z tyłu głowy fakt, że punktów ładowania jest zdecydowanie mniej niż stacji benzynowych. Każdą trasę trzeba szczegółowo planować. 

Wybór samochodu nie był łatwy

Do naszej dyspozycji było kilka elektryków z pierścieniami na masce. Audi e-tron GT, Audi e-tron i e-tron Sportback oraz Audi Q4 e-tron i Q4 e-tron Sportback. Zasięgi różniły się w zależności od auta i oscylowały w granicach 300-500 kilometrów na jednym ładowaniu. W Niemczech, Austrii czy Włoszech to nie stanowiło aż tak wielkiego problemu, bowiem sieć ładowarek do samochodów elektrycznych w tych krajach jest zdecydowanie bardziej rozwinięta niż w Polsce. Spokojnie na trasie mogliśmy znaleźć szybkie ładowarki, którymi w kilka minut uzupełnialiśmy nasze akumulatory. 

Audi e-tron GT zostało wprowadzone na rynek latem 2021 roku, ale nadal budzi zachwyt. Ponadczasowy, futurystyczny wygląd przyciąga wzrok praktycznie każdego. Niesamowite właściwości jezdne pozwalają konkurować z najlepszymi samochodami sportowymi. Audi e-tron GT ma bardzo dużo wspólnego z Porsche Taycan. To te dwa samochody zmieniły postrzeganie samochodów z napędem elektrycznym. Połączenie komfortu podróżowania, uniwersalności z kosmicznymi osiągami, wyszło inżynierom z Inglostadt perfekcyjnie. 

Kiedy będzie można w Polsce organizować takie wyprawy?

E-tronem GT na pełnym akumulatorach możemy przejechać realnie około 480 kilometrów. To bardzo dobry wynik, który jest zawdzięczany aerodynamicznym kształtom oraz świetnemu systemowi rekuperacji. Pokonywanie europejskich dróg i górskich przełęczy w tym aucie to była czysta przyjemność. 

Włoska przygoda z elektrykami Audi to było świetne doświadczenie. Miłośnicy samochodów elektrycznych już nie mogą się doczekać tak rozbudowanej infrastruktury ładowarek w Polsce. Elektryki są naprawdę świetnymi samochodami. Grand Tour Italy 2022 w towarzystwie elektrycznych Audi pokazało, że można nimi przyjemnie podróżować.