W tym roku tradycyjne święto piwa, zwane Pilsner Fest, zaczęło się w sobotę 3 października i miało wyjątkową oprawę, bo Pilzno nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2015. Miłośnicy piwa przybyli naprawdę tłumnie. Ponad 40 tys. gości świętowało na wielkim terenie piwnego pikniku - od Bram Browaru, przez okolice Stadionu i Muzeum Piwowarstwa, aż po Rynek Staromiejski.

Na dziedzińcu browaru, w jego sąsiedztwie oraz w różnych punktach miasta można było degustować wyjątkowe, tutejsze piwo i specjały czeskiej kuchni. Nie zabrakło też bogatego programu muzycznego, na trzech scenach zagościło kilkadziesiąt zespołów, reprezentujących różne gatunki muzyczne.

Podczas Pilsner Fest można było zwiedzić Browar Prazdroj i poznać sposób warzenia Pilsnera. W trakcie wizyty w nim można było zobaczyć zarówno model browaru z przełomu XIX i XX w., warzelnie z różnych okresów działalności browaru, a także współczesną, nowoczesną rozlewnię napełniającą 120 tys. butelek na godzinę.

Wielką atrakcją okazała się możliwość zejścia do labiryntu skalnych korytarzy wydrążonych pod browarem i spróbowania niefiltrowanego i niepasteryzowanego piwa, lanego wprost z dębowych beczek.

Otwarte dla uczestników festiwalu było także Muzeum Piwowarstwa, będące częścią browaru. Można w nim poznać historię piwa od starożytności do dziś, zobaczyć jak zmieniały się tajniki warzenia, sposoby serwowania i picia tego trunku na przestrzeni wieków.

Po zwiedzaniu browaru i poznaniu historii pilzneńskiego piwa można oddać się degustacji tego szlachetnego trunku, który już od 1842 roku niezmiennie zachwyca swą piękną, złotą barwą, gęstą śnieżnobiałą pianą i wyjątkowym smakiem. 

Autor: Teresa Tuleja