Pięciu wybrańców wyruszy na wyprawę w szwedzkie góry w towarzystwie naukowca z Uniwersytetu w Sztokholmie – Andersa Angerbjörna. Wszyscy uczestnicy spędzą 10 dni w terenie. Będą podróżować z plecakiem i namiotem, obserwując życie lisów polarnych. Aplikować może każdy, kto kocha przyrodę i... przygodę.

Dlaczego lis polarny?
Lis polarny żyje w północnej Skandynawii i jest ważną częścią tamtejszej fauny. Ma niesamowitą zdolność dostosowywania się do panujących warunków naturalnych. Żyje w norach lęgowych, które kopie w ziemi, pomiędzy kamieniami lub na zboczach. Gatunek ten jest silnie zagrożony wyginięciem. Największym problemem jest dostęp do żywności. „Save the Arctic Fox” To projekt związany z ochroną lisów polarnych. Jest on od lat wspierany jest przez outdoorową markę Fjällräven, której  symbolem jest właśnie lis. Za wdrażanie działań mający na celu ochronę zwierząt odpowiedzialny jest Rząd Szwecji, jednak ze względu na brak funduszy, część z nich sponsoruje firma Fjällräven. W ramach ochrony prowadzone są badania na Uniwersytecie w Sztokholmie. Składają się one z rekonesansu terenowego, pobierania próbek DNA, aktywnego monitorowania i dodatkowego dokarmiania lisów polarnych. W tym roku Fjällräven umożliwia dołączenie do wyprawy badawczej. Celem ekspedycji będzie zbliżenie się do lisa polarnego, poznanie jego nawyków i obserwacja zwierzęcia w naturalnym środowisku.
Jak aplikować?
Aby wziąć udział w wyprawie, wystarczy w dniach 16-28 marca wypełnić formularz na stronie http://www.fjallraven.com/responsibility/nature-environment/animal-welfare/save-the-arctic-fox/volunteer Na jego podstawie zostaną wybrani uczestnicy. Ogłoszenie listy zwycięzców 20 kwietnia. Wyprawa startuje w lipcu 2015.

fot. Shutterstock