Do wtorku 10 listopada obowiązuje zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych do 34 państw. Zakazem nie zostały objętem.in. kraje Unii Europejskiej, a także Rosja i Ukraina.

Zaktualizowana lista państw, których dotyczy tymczasowy zakaz lotów, jest publikowana w Dzienniku Ustaw co 14 dni. O tym, jakie kraje trafią do spisu, decyduje współczynnik zachorowań na COVID-19, a dokładnie liczba nowych zakażeń przypadająca na 100 tysięcy mieszkańców.

Poprzednie rozporządzenie obowiązywało do wtorku 27 października, a w spisie znajdowało się 29 państw. Obecnie lista wydłużyła się do 34 pozycji. 
 Lista państw objętych zakazem lotów: 

    1. Belize,
    2. Bośnia i Hercegowina,
    3. Czarnogóra,
    4. Brazylia,
    5. Nepal,
    6. Gruzja,
    7. Jordan,
    8. Bahrajn,
    9. Maroko,
    10. Izrael,
    11. Katar,
    12. Kuwejt,
    13. Libia,
    14. Zjednoczone Emiraty Arabskie,
    15. Albania,
    16. Argentyna,
    17. Armenia,
    18. Chile,
    19. Honduras,
    20. Irak,
    21. Kolumbia,
    22. Kostaryka,
    23. Liban,
    24. Macedonia Północna,
    25. Malediwy,
    26. Mołdawia,
    27. Panama,
    28. Paragwaj,
    29. Peru,
    30. Tunezja,
    31. Wyspy Zielonego Przylądka,
    32. USA,
    33. Oman,
    34. Bahamy.

Na liście nie ma krajów Unii Europejskiej, a to za sprawą apeli Komisji Europejskij, która wezwała państwa unijne do niezakłócania  przepływu osób i towarów. KE zaleca oczywiście stosowanie środków ostrożności, testów bądź kwarantanny dla przyjeżdżających, ale sprzeciwia się zamykaniu granic. 

Zakaz lotów nie objął także Rosji i Ukrainy, choć przyjeżdżający z tych krajów do Polski muszą poddać się kwarantannie. 

Z zakazu lotów jak dotychczas wyłączone są loty za zgodą lub na zlecenie premiera oraz te realizowane na potrzeby sił zbrojnych. Zakaz nie dotknie też samolotów czarterowych, które zostały zarezerwowane przed wejściem rozporządzenia w życie.

Choć do wielu państw – zgodnie z naszymi wewnętrznymi regulacjami – nadal możemy się udać, warto przed wyjazdem lub wylotem sprawdzić, czy kraj docelowy nie wymaga od przyjeżdżających dodatkowych środków ochrony lub kontroli. Niektóre kraje wprowadzają obowiązkowe testy na koronawirusa lub kwarantannę.