Dokąd na wakacje w dobie koronawirusa?
Od 1 lipca linie lotnicze przywróciły większość międzynarodowych lotów, dzięki czemu polscy turyści mogą w końcu udać się na wymarzone wakacje. Chociaż pandemia nie jest już tak nasilona, jak w pierwszych miesiącach 2020 roku, to jednak wybierając się w podróż należy przestrzegać wymogów narzuconych przez władze oraz linie lotnicze. Planując lot w pierwszej kolejności należy sprawdzić aktualną siatkę połączeń – wiele zostało anulowanych, a inne wznowione. Z Polski polecimy obecnie do większości popularnych kurortów wypoczynkowych, np. Grecji, Bułgarii czy Chorwacji. Bez odbywania kwarantanny możemy się też udać do Włoch i na Cypr.
Szeroką ofertę połączeń zapewnia podkrakowskie lotnisko w Balicach, z którego latają samoloty m.in. do położonego nad Morzem Adriatyckim Zadaru – połączenia są dostępne raz w tygodniu od 7 lipca do 25 sierpnia. Z Krakowa polecimy również do Dubrownika, Aten, Burgas, Kalamaty i na Korfu. Auto możemy zostawić bezpośrednio przy porcie lotniczym, korzystając z usług Panda Parking, który zapewnia 450 miejsc postojowych na całodobowo monitorowanym terenie.
Zanim wylecimy na urlop, sprawdźmy też, jakie obostrzenia wprowadziły rządy wybranych państw. Jeśli planujemy wakacje w Chorwacji, pamiętajmy, że lokalne władze nie wymagają testów na koronawirusa przy przekraczaniu granicy, jednak podróżni są zobowiązani do noszenia maseczek w większości miejsc publicznych, np. sklepach czy restauracjach.
Z kolei przed lotem do Grecji należy zarejestrować swój pobyt – co najmniej 24 godziny przed odprawą wypełnić specjalny formularz PLF (Passenger Locator Form), a następnie okazać służbom granicznym wygenerowany kod QR. Osoby lecące samolotem do Grecji mogą też zostać poddane testom na koronawirusa. Maseczki należy nosić w środkach transportu, galeriach handlowych oraz innych obiektach użyteczności publicznej.

Zasady bezpieczeństwa na lotniskach
Niezależnie od tego, dokąd lecisz, pamiętaj o nowych zasadach sanitarnych panujących na lotniskach i pokładach samolotów. Na terenie terminala mogą przebywać jedynie osoby posiadające bilet, a zatem rodzina i bliscy, którzy chcą odprowadzić podróżującego, muszą pożegnać się z nim przed lotniskiem. Każda osoba znajdująca się na terenie portu lotniczego jest zobowiązana do noszenia maseczki – wyjątek stanowią dzieci do 6. roku życia oraz osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać nosa i ust. Obowiązkowy jest także pomiar temperatury – przeprowadza się go z użyciem bezdotykowego termometru wobec wszystkich osób wchodzących do terminala. Jeśli personel lotniska wykryje u pasażera temperaturę wyższą niż 38 stopni Celsjusza, może skierować go na ponowny pomiar, a jeśli również on wykaże podwyższoną temperaturę – odmówić wejścia na teren terminala. Wiele portów lotniczych wykorzystuje również system termowizyjnego pomiaru temperatury. Na lotniskach znajduje się także wiele pojemników z płynem antybakteryjnym, zaleca się częste dezynfekowanie rąk oraz zachowanie dystansu społecznego – minimum 1,5 metra od innych osób w celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia koronawirusa. Personel lotnisk zachęca też do korzystania z odpraw online, a pasażerowie przed lotem wypełniają specjalny kwestionariusz zdrowia.

Bezpieczny lot w czasie pandemii COVID-19
Na pokładzie samolotu również obowiązują obostrzenia sanitarne. Przede wszystkim do maszyny nie wsiądzie osoba, u której wykryto temperaturę wyższą niż 38 stopni Celsjusza, a także inne objawy COVID-19 – trudności w oddychaniu czy mocny kaszel. Osoby lecące samolotem są zobowiązane do noszenia maseczek – można je zdejmować jedynie w czasie posiłku, zaleca się także wymianę maseczki na nową po ok. 4 godzinach. Nie obowiązuje już natomiast zasada szachownicy, która nakazywała liniom lotniczym blokowanie połowy foteli w samolotach. Od 1 lipca na pokład może już wsiąść komplet pasażerów.