ARISS to skrót od Amateur Radio on International Space Station, grupy wolontariuszy współpracujących ze sobą w celu umożliwienia łączności radioamatorskiej z astronautami i kosmonautami znajdującymi się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Projekt ma nastawienie edukacyjne i zachęca do udziału szkoły z całego świata.
 

Łączność radiowa z przelatującą nad danym obszarem stacją ISS nie jest prosta i trzeba się do niej odpowiednio przygotować, bowiem stacja kosmiczna przemieszcza się bardzo szybko. Czas połączenia może trwać do 10 minut. Szkoły jednak wcale nie muszą dysponować własnym sprzętem radioamatorskim. W przygotowaniach do łączności radiowej i jej przeprowadzeniu powinni pomóc lokalni krótkofalowcy-wolontariusze. W nawiązaniu z nimi współpracy pomoże Polski Związek Krótkofalowców oraz Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów Delta. W szeregach tych organizacji są radiooperatorzy, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.
 

"Od początku lutego polskie szkoły mogą zgłaszać swoją chęć udziału w rozmowach z astronautami. Zapraszam nauczycieli do współpracy z lokalnym środowiskiem radioamatorskim oraz do realizacji własnych projektów edukacyjnych, zakończonych eksperymentem radiowym ich uczniów - łącznością z astronautą przebywającym w czasie połączenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej" - zachęca dr Armand Budzianowski, który od pięciu lat jest mentorem-wolontariuszem ds. szkolnych łączności ARISS w Europie.
 

Możliwe są dwa rodzaje kontaktów ze stacją kosmiczną. Pierwszy to forma bezpośrednia - stacja naziemna do nawiązania łączności radiowej będzie zorganizowana w szkole. Drugą opcją jest telemost pomiędzy szkołą a jedną ze stacji ARISS, które są rozmieszczone w różnych miejscach na świecie. W tym przypadku szkoła nie płaci za połączenie telefoniczne, albo powinna samodzielnie zaopatrzyć się w sprzęt do przeprowadzenia telekonferencji. Na obszarze Europy w ciągu roku możliwych jest od 20 do 30 szkolnych kontaktów z astronautami.
 

Sam kontakt, niezależnie od jego dużej atrakcyjności dla uczniów, to jednak nie wszystko. Aby szkoła otrzymała szansę jego przeprowadzenia, musi przygotować projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkoły oraz ewentualnie społeczności lokalnej.
 

Jak się zgłosić?
 

Nabór zgłoszeń od szkół trwa do 30 kwietnia 2016 r., a dotyczy rozmów przeprowadzanych w przyszłym roku, pomiędzy lutym a czerwcem 2017 r. Dokładne informacje o wymogach i sposobach zgłaszania się można znaleźć na oficjalnych stronach ARISS pod adresami http://ariss.pzk.org.pl/ oraz http://www.ariss-eu.org/.
 

Od kilku lat organizowane są ogólnopolskie konferencje dla nauczycieli i uczniów dotyczące projektu ARISS. Najnowsza, piąta już edycja konferencji, odbyła się w październiku ubiegłego roku w Ostrowie Wielkopolskim. W trakcie tych spotkań nauczyciele mogą m.in. poznać szczegóły na temat przygotowania wniosku do ARISS i opracowania programu edukacyjnego dla swojej szkoły. Wymieniane są także doświadczenia z uczestnikami, których szkoły już wcześniej uzyskały łączność ze stacją ISS.
 

Pierwszy kontakt ARISS w Polsce został przeprowadzony w 2004 roku. Do tej pory uczniowie polskich szkół mieli okazję 17 razy skontaktować się radiowo z astronautami. Wszystkie próby zakończyły się sukcesem. Były to szkoły (w kolejności ustanawiania połączeń) z Gdyni, Warszawy, Katowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Płocka, Podgrodzia, Mikołowa, Gdańska, Żuromina, Wałbrzycha, Koła, Gdańska, Stobierna, Brzeźnicy, Ostrowa Wielkopolskiego, Nowogardu, Świętajna.  
 

Źródło: PAP