Jeszcze przed weekendem do miasta wpłynęło 91 jednostek z 16 krajów (czyli ponad 3000 żeglarzy reprezentujących 36 nacji)! Wśród nich tak imponujące, jak polski „Dar Młodzieży”, rosyjskie „Kruzensztern” i „Mir”, meksykański „Cuauhtemoc”, brazylijski „Cisne Branco”, norweski „Christian Radich”, niemiecki „Alexander von Humboldt II”, czy repliki żaglowców sprzed kilku wieków – szwedzki „Goeteborg” oraz rosyjski „Sztandart”. Przez wszystkie dni trwania imprezy ich pokłady były dostępne dla zwiedzających, załogi przygotowały też dodatkowe atrakcje, jak wspólne śpiewanie szant i tańce. Oficjalne otwarcie nastąpiło w sobotę na pokładzie „Daru Młodzieży”, w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął finał TSR 2013 swoim honorowym patronatem. Tradycyjną formułkę inaugurującą imprezę „Finał regat TSR 2013 w Szczecinie uważam za otwarty” wygłosił Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. W niedzielę zaś wszystkich zachwyciła parada załóg. Barwny, rozbawiony korowód marynarzy przeszedł przez ulice miasta w asyście wielu mieszkańców. Zwieńczeniem pochodu była ceremonia wręczenia nagród za regaty, które wiodły z Aarhus przez Helsinki i Rygę do Szczecina. Szczególnie ucieszyliśmy się z sukcesu polskiego „Daru Szczecina”, który wygrał rywalizację w klasie C. Wśród największych żaglowców klasy A najszybszy okazał się norweski „Statsraad Lemkuhl”, w klasie B brytyjski „Maybe”, zaś wśród najmniejszych jachtów klasy D zwyciężyła rosyjska „Akela”.

Finał TSR to także wydarzenia o kulturalno-rozrywkowe. Organizatorzy przygotowali liczne koncerty, warsztaty i zajęcia dla dzieci, pikniki, jarmarki oraz zawody sportowe – długo by wymieniać. Jednak na pierwszy plan wybijały się koncerty na dużej scenie polskich i światowych gwiazd muzyki. Publiczność bardzo ciepło i z entuzjazmem przyjęła występ kanadyjskiej gwiazdy Nelly Furtado, która krótko wystąpiła także dzień wcześniej podczas transmitowanej na żywo w TVP Gali Eska Music Awards. Szczeciński port tego dnia rozbrzmiewał jednak przede wszystkim polskimi przebojami ostatnich miesięcy. Zaprezentowali się m.in.: Liber, Sylwia Grzeszczak, Ewelina Lisowska, Enej, LemON, Margaret. Zwieńczeniem wieczoru był fantastyczny pokaz sztucznych ogni. Ponadto w piątek koncertował zespół Voo Voo, a w poniedziałek dwudziestolecie swego istnienia bardzo osobistym, poruszającym, a przede wszystkim owacyjnie przyjętym występem uczcił pochodzący ze Szczecina zespół Hey w towarzystwie przyjaciół i gości.

W sumie imprezę odwiedziła rekordowa liczba 2,5 miliona osób, czyli o pół miliona więcej niż przed sześcioma laty, kiedy finał regat miał miejsce również w Szczecinie. Rekordowym dniem była sobota – szczecińskie nabrzeże odwiedziło wówczas prawie milion osób! Już w piątek, zanim impreza oficjalnie się rozpoczęła, pojawiło się tam ponad 100 tysięcy ludzi. Samo pożegnanie żaglowców we wtorek, mimo wczesnych godzin porannych, śledziło również około 100 tysięcy widzów. Jako się rzekło – Szczecin był gospodarzem The Tall Ships Races po raz drugi w historii. Według zgodnej opinii żeglarzy, turystów, mieszkańców i dziennikarzy podołał zadaniu znakomicie. Teren na Łasztowni i Wałach Chrobrego doskonale nadaje się to tego typu przedsięwzięć, świetnie eksponując urodę żaglowców. Samo miasto wypiękniało, a wzbogaceni o doświadczenia sprzed sześciu lat gospodarze przedsięwzięcia sprostali zadaniu organizacyjnie. Finał TSR 2013 można więc uznać za jedną z największych i jedną z najbardziej udanych imprez plenerowych tego roku w Polsce.