Dzięki wodzie możemy przetrwać i to właśnie ona jest niezbędnym warunkiem rozwoju jednostek i całych społeczeństw. W geście solidarności z 780 milionami ludzi na świecie, dla których dostęp do wody pitnej to nadal luksus, 22 marca w warszawskim metrze odbędzie się happening, a 23 marca PAH zaprasza do Muzeum Etnograficznego.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia jedna dziewiąta mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. W tym roku przy okazji Światowego Dnia Wody PAH zwraca szczególną uwagę na fakt, że kobiety i dzieci w Afryce i Azji pokonują średnio 6 km, aby dotrzeć do ujęcia z wodą. Jednorazowo pokonują ten dystans z 20-litrowym kanistrem, a potrzeby rodziny są pięciokrotnie większe.

Dostęp do wody pitnej jest warunkiem rozwoju społeczeństw. Dzieci w krajach rozwijających się mają ograniczone możliwości edukacji, ponieważ spędzają swój czas na pracy w gospodarstwach domowych, m.in. zajmując się dostarczeniem wody z najbliższych źródeł. Kobiety na całym świecie poświęcają dziennie 200 milionów godzin na marsze po wodę. To czas, który mogłyby poświęcić na m.in. pracę zarobkową lub opiekę nad dziećmi. Polska Akcja Humanitarna przez 20 lat zapewniła dostęp do wody ponad 500 tysiącom osób, a 1,5 milionowi umożliwiła dostęp do należytych warunków sanitarnych. Obecnie PAH pracuje w Sudanie Południowym, Somalii i Autonomii Palestyńskiej.

Na Światowy Dzień Wody przygotowaliśmy happening KiloMETROwe Marsze po Wodę, który odbędzie się przy Metrze Centrum. Szukajcie nas w piątek 22 marca od godziny 11.00. Poprzez to wydarzenie chcemy uświadomić wszystkim pasażerom metra, że codziennie kobiety i dzieci w krajach Afryki i Azji pokonują 6 km, by dostać się do najbliższego ujęcia wody. Jednorazowo pokonują ten dystans z 20-litrowym kanistrem, a potrzeby rodziny są pięciokrotnie większe. Przejazd metrem tej odległości zajmuje 9 minut. Ile czasu zajmuje to mieszkańcom Sudanu Południowego?

Goście odwiedzający Muzeum Etnograficzne będą mogli spotkać się z pracownikami Polskiej Akcji Humanitarnej, dowiedzieć się więcej o działaniach PAH w Afryce i Autonomii Palestyńskiej oraz problemie braku dostępu do wody pitnej. Główną atrakcją Dnia Wody będzie gra wielkoformatowa „Woda w Sudanie Południowym” stworzona przez Karola Madeja – autora popularnej gry „Kolejka” i grafików z firmy rzeczyobrazkowe.pl. Podczas rozgrywki każdy gracz będzie mógł wcielić się w mieszkańca/kę Sudanu Południowego i zobaczyć jak wygląda ich życie i zwyczajny dzień. Dlaczego woda jest taka ważna, co wspólnego ma woda ze szkołą i co się dzieje kiedy nadchodzi susza – odpowiedzi na te i inne pytania pozna każdy uczestnik gry.
Do wzięcia udziału w grze zapraszamy zarówno dzieci, młodzież  jak i dorosłych – zapewniamy niezapomniane przeżycia i emocje. Rozgrywki odbędą się o godzinie: 12.30, 13.30 i 14.30. Zapraszamy drużyny 2-3 osobowe, w jednej rozgrywce może brać udział maksymalnie 5 drużyn. Udział w obchodach Dnia Wody i w grze jest bezpłatny. Gorąco dziękujemy Państwowemu Muzeum Etnograficznemu, ul. Kredytowa 1, Warszawa za chęć zorganizowania z nami tego dnia!
Jak włączyć się w obchody Światowego Dnia Wody?

Dołącz do obchodów on-line: Dołącz do obchodów on-line:
•    weź udział w akcji na platformie take it up
•    zobacz naszą aplikację wodną na FB
•    kup produkty ze Sklepiku Przyjaciół PAH i nie zapomnij o specjalnej edycji Cisowianki
•    zobacz filmik o wodzie na naszym kanale YT
•    obejrzyj nasze wystawy fotograficzne o wodzie
•    weź udział w dowolnym biegu i zaorganizuj własną zbiórkę pieniędzy na rzecz Kampanii Wodnej na Siepomaga.pl
•    wesprzyj Kampanię Wodną wpłacając na konto BPH S.A 65 1060 0076 0000 3310 0016 0860