Odkrycia dokonano podczas prac budowlanych, prowadzonych w starej części miasta Gaza, w pobliżu bazyliki św. Porfiriusza z Gazy z V wieku oraz Wielkiego Meczetu w Gazie z XIII wieku.
 

Budowniczy nowego centrum handlowego odkryli na stanowisku starożytne kolumny i wezwali na miejsce archeologów.
 

Jak poinformował Jamal Abu Rida z ministerstwa starożytności Autonomii Palestyńskiej, jak dotąd wydobyto 15 kamiennych fragmentów starożytnej budowli, w tym fragmenty kolumn o ozdobnych głowicach w architektonicznym porządku korynckim, a także kamienny blok z fundamentów budowli, z wyrytym greckim symbolem odnoszącym się do Chrystusa.
 

Według naukowców, ruiny pochodzą prawdopodobnie sprzed ok. 1500 lat, z okresu I połowa V w. – II połowa VII w., a budowla była bizantyńskim kościołem lub bazyliką.
 

Po zniszczeniu pogańskich świątyń pod koniec IV wieku, w Gazie wzniesiono wiele chrześcijańskich budowli o charakterze religijnym, aż do zdobycia miasta w 637 r. przez Arabów.
 

Większość mieszkańców Gazy stała się wówczas muzułmanami, a chrześcijańskie budowle zostały opuszczone.
 

Odkryte stanowisko znajduje się na placu budowy o powierzchni 2000 metrów kwadratowych i ma głębokość 10 metrów, a na jego obszarze mogą znajdować się rozmaite pozostałości z różnych okresów historycznych.
 

Zdaniem Abu Ridy, szczegółowe zbadanie stanowiska oraz wydobycie i zbadanie wszystkich artefaktów wymagałoby udziału setek pracowników i kosztowałoby olbrzymie kwoty pieniędzy, które są poza zasięgiem ministerstwa starożytności Autonomii Palestyńskiej.
 

W swojej długiej historii Gaza była ważnym ośrodkiem handlowym dla starożytnych Egipcjan i Filistynów, a później dla Rzymian i krzyżowców. W mieście znajduje się też wiele ruin z okresu hellenistycznego oraz okresu osmańskiego. 
 

Źródło: PAP
 

 

________________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku" i poznaj nominowanych w kategroii "Podróżników Online":