Wystawa do niedawna gościła w galerii VII w Nowym Jorku, gdzie zyskała duży rozgłos. Fotografie z wystawy, autorstwa Maćka Nabrdalika, zdobyły nagrody takie jak Pictures of the Year International 2013, NPPA Best of the Photojournalism 2010, Grand Press Photo 2010 i BZWBK Press Foto 2013. Maciek Nabrdalik jest jedynym Polakiem należącym do prestiżowej agencji VII. Agnieszka Nabrdalik, dziennikarka, pisarka, odpowiada za warstwę tekstową wystawy i albumu.

Od 2009 roku Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie odwiedzili kilkudziesięciu byłych więźniów obozów koncentracyjnych na całym świecie – osoby różnych narodowości i wyznań, niekiedy o skrajnie odmiennych poglądach. W poszukiwaniu bohaterów przejechali 80 000 tysięcy kilometrów, zarejestrowali blisko sto godzin nagrań. Na początku 2013 roku wydali wyjątkowy album fotograficzny, który stał się podsumowaniem tych spotkań. Teraz projekt zaprezentowany zostanie w przestrzeni galerii. Na wystawę złożą się portrety fotograficzne, tekst oraz nagrania dźwiękowe – projekt wystawy oraz albumu „Nieodwracalne” przygotowany został przez Anię Nałęcką.

Wystawa organizowana jest przez Press Club Polska i wspófinansowana jest ze środków Narodowego Centrum Kultury. Ze względu na nietypowy charakter wystawy i jej aranżacji otwarcie wystawy będzie trwało przez cały dzień, 9 listopada, kiedy to od 14:00 do 20:00 autorzy wystawy będą obecni w galerii, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania zwiedzających i opowiedzieć o projekcie.

Wystawa potrwa do 5 grudnia.