Wyjątkowość tegorocznej GITARY dotyczy nie tylko kwestii organizacyjnych, ale i programu, który obfitować będzie w koncerty naprawdę wybitnych artystów. Trudno jest mówić o jednej gwieździe Festiwalu, gdyż w programie znalazły się dwa wielkie nazwiska – John McLaughlin, który wystąpi ze swoim nowym zespołem The 4th Dimension (3 listopada w Hali Orbita) oraz Tommy Emmanuel, mistrz fingerstyle’u, którego koncert zakończy Festiwal.

John McLaughlin należy do ścisłej czołówki najwybitniejszych gitarzystów na świecie. Dotychczas jego kilkudziesięcioletnia kariera owocowała współpracą z największymi postaciami współczesnej muzyki, takimi jak: Jimi Hendrix, Miles Davis, Carlos Santana, Paco de Lucía, Larry Coryell czy Chick Corea. W składzie The 4th Dimension występuje od 2004 roku, chociaż nic nie wskazywało na to, że będzie to długotrwały projekt. Zespół powstał na potrzeby kilku koncertów na wyspie La Réunion, do udziału w których John McLaughlin zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków. Entuzjastyczne przyjęcie publiczności przekonało ich do kontynuowania współpracy, która w 2010 roku zaowocowała płytą „To The One”. Krytycy ocenili ją jako najbardziej spójny album w dorobku McLaughlina, doceniając jednocześnie niespotykaną melodyjność zawartych na niej kompozycji. Szczególny jest również jej wymiar emocjonalny, gdyż z założenia miała być ona hołdem złożonym Johnowi Coltrane’owi i jego „A Love Supreme” – jednej z najgenialniejszych płyt w historii jazzu, będącej owocem duchowej przemiany artysty.  John McLaughlin, idąc w ślady mistrza, postanowił swoją duchową podróż i przemianę opisać w muzyce zawartej na „To The One”. W tym roku The 4th Dimension powraca z nowym krążkiem, „Now Here This”, który dla McLaughlina jest „kulminacją dotychczasowej twórczości”. Jego premierę zapowiedziano na 18 października, dlatego podczas koncertu we Wrocławiu usłyszymy zupełnie nowe kompozycje Johna McLaughlina. Mistrzowi towarzyszyć będzie zespół w składzie: Gary Husband (perkusja, klawisze), Etienne M’Bappé (bas) i Ranjit Barot (perkusja).

John McLaughlin & The 4th Dimension

Doskonały wymiar jazzu

03.11.2012, godz. 19:00

Hala Orbita, ul. Wejherowska 34

60/90/125/160/190 PLN

Tommy Emmanuel jest jednym z tych, tak zwanych, cudownych dzieci – związanych z muzyką od najmłodszych lat i dorastających na scenie. Jego kariera trwa nieprzerwanie już od ponad pół wieku, gdyż rozpoczął ją jako sześciolatek, występując w rodzinnym zespole, funkcjonującym pod różnymi nazwami (The Emmanuel Quartet, The Midget Surfaries, The Trailblazers). Nigdy nie odebrał formalnej edukacji muzycznej – uczył się grać ze słuchu, początkowo pod nadzorem swojej matki, później kopiując grę innych gitarzystów między innymi Cheta Atkinsa, który na zawsze pozostał jego mistrzem.

Jako muzyk sesyjny współpracował z zespołami Air Supply, Men at Work oraz Dragon, który w 1987 roku towarzyszył Tinie Turner podczas jej trasy koncertowej „Break Every Rule”. Rok później Tommy Emmanuel rozpoczął solową karierę, która prawdziwego rozkwitu nabrała w latach 90. Wówczas ukazały się jego najbardziej niezapomniane płyty – nagrana wspólnie z Chetem Atkinsem „The Day The Pickers Took Over The World”, która nominowana została do nagrody Grammy oraz „Midnight Drive”.   

Jego popularność wzrosła jeszcze bardziej po występie podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Od tego czasu nieustannie koncertuje dając około 300 koncertów rocznie. Zdobył drugą nominację do nagrody Grammy, za piosenkę „Gameshow Rag/Cannonball Rag”, która ukazała się na płycie „The Mystery”. W 2004 roku dzięki występowi podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego zadebiutował przed polską publicznością, a jego fenomenalny koncert stał się jednym z najważniejszych gitarowych wydarzeń w tej części Europy. W 2010 otrzymał Order Australii, prestiżowe odznaczenie państwowe przyznawane za wkład w rozwój kraju. Tommy Emmanuel jest też członkiem elitarnego, pięcioosobowego grona gitarzystów uhonorowanych tytułem „Certified Guitar Player”. Wielokrotnie był również nagradzany przez czytelników i dziennikarzy prasy muzycznej między innymi „Guitar Player Magazine” i „Acoustic Guitar Magazine”. Dotychczas nagrał ponad 20 płyt i jak dotąd nie myśli o zakończeniu swojej kariery.

Tommy Emmanuel

Mistrzowski fingerstyle

08.11.2012, godz. 19:00

Wrocławskie Centrum Kongresowe, ul. Wystawowa 1

60/90/125 PLN

Szczegółowy program festiwalu: www.gitara.wroclaw.pl