17-letnia założycielka School Strike for Climate zdobyła inauguracyjną Nagrodę Gulbenkiana dla Ludzkości. W uzasadnieniu wyróżnienia sędziowie opisali ją jako „jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów”.

Thunberg powiedziała, że przekaże nagrodę pieniężną na projekty charytatywne, które zwalczają „kryzys klimatyczny i ekologiczny”. 

Greta Thunberg na wieść o otrzymanej nagrodzie powiedziała: „Jestem niezwykle zaszczycona otrzymaniem nagrody Gulbenkiana. Jesteśmy w niebezpieczeństwie klimatycznym, a moja fundacja jak najszybciej przekaże całą nagrodę w wysokości miliona euro na wsparcie organizacji i projektów walczących o zrównoważony świat”.

 

 

Jedna z dwóch pierwszych darowizn trafi do SOS Amazonia. Kampania crowdfundingowa zostanie wsparta kwotą w wysokości 100 tysięcy euro. Celem SOS Amazonia jest zakup materiałów medycznych oraz świadczenie usług telemedycznych mieszkańcom brazylijskiego lasu deszczowego. 

Druga darowizna – również w wysokości 100 tysięcy euro – zasili konto Fundacji Stop Ecocide, zabiegającej o ściganie przez Międzynarodowy Trybunał Karny osób odpowiedzialnych za niszczenie świata przyrody na wielką skalę.

To nie pierwsze wielkie wyróżnienie dla nastoletniej działaczki. Była już dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, została także okrzyknięta Człowiekiem Roku 2019 przez magazyn Time. 

 

135 nominowanych z 46 krajów

Nagroda przyznawana corocznie ma na celu „wyróżnienie osób, grup ludzi i / lub organizacji z całego świata, których wkład w łagodzenie i adaptację do zmian klimatu wyróżnia się świeżością i innowacyjnością”.

Przewodniczący jury nagrody, Jorge Sampaio, pochwalił zdolność nastolatki do mobilizowania młodszego pokolenia w walce o wspólny cel. –  Jej wytrwała walka o zmianę status quo, które się utrzymuje, czyni ją jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów.

Jury podkreśliło również jej „charyzmatyczną i inspirującą osobowość”. Greta została wybrana spośród 135 nominowanych pochodzących z 46 krajów na całym świecie. 

Nagroda została przyznana przez Fundację Gulbenkiana, powstałą w 1956 roku. Jest to portugalski instytut filantropijny „zajmujący się promocją sztuki, dobroczynności, nauki i edukacji”. Galust Sarkis Gulbenkian był ormiańskim przedsiębiorcą, kolekcjonerem i filantropem. Odegrał jedną z kluczowych ról w otwarciu zasobów naftowych na Bliskim Wschodzie dla zachodnich firm. Należał do najbogatszych ludzi na świecie, a w jego posiadaniu pozostawała jedna z największych prywatnych kolekcji sztuki.