80 % Polaków wyjeżdżających na  urlop, zarówno w kraju jak i za granicą, planuje odpoczynek na  dwa tygodnie. Wakacje trzytygodniowe a nawet dłuższe stały się realne jedynie dla nielicznych. 1/5 z osób planujących pozostać w kraju, przeznaczy urlop na wyremontowanie mieszkania, na naukę, dodatkową pracę lub odwiedzenie rodziny.
80 % osób spędzi wakacje z osobą towarzyszącą albo z najbliższą rodziną. 6%, przeważnie młodych ludzi, wybiera się na zagraniczne wywczasy samotnie. Z osób planujących spędzić urlop w Polsce ponad 2/3 jako kierunek docelowy wybiera Bałtyk i jeziora. Natomiast  miłośnicy górskich wędrówek pozostają w zdecydowanej mniejszości. Wielu młodych ludzi planuje odwiedzić Chorwację, Hiszpanię i Egipt. Starsi zdecydowanie wolą Turcję i Grecję. Popularna jest również Bułgaria, Francja, Tunezja, Portugalia, Wielka Brytania i kraje skandynawskie, do których wybiera się od 2 do 5 % Polaków. Jeśli chcemy spędzić wakacje w trzygwiazdkowym hotelu w Grecji, Turcji, Egipcie czy Tunezji, to za last minute musimy zapłacić od 1200 do 1700 zł za osobę na tydzień.  Koszt wakacji we Włoszech, Hiszpanii czy we Francji bardzo często przekracza 2000 zł za osobę i również dotyczy jedynie tygodnia.
Na wywczasy z biurem podróży decydują się przede wszystkim ludzie starsi i z grubszym portfelem. Młodzi i dysponujący mniejszym budżetem wyjazdowym wolą sami zorganizować sobie urlop. Z danych udostępnionych przez Instytutu Turystyki wynika, iż wybierając się za granicę podróżujemy przeważnie samolotem. Wycieczki autokarowe nie cieszą się już taką popularnością,  jak jeszcze kilka lat temu. Podróżujący po kraju nie muszą aż tak drastycznie nadwyrężać swoich domowych budżetów. Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym w górach lub nad morzem można znaleźć w granicach 25 - 45 złotych, oczywiście bez wyżywienia. Z posiłkami koszt pobytu wzrasta do 55, a nawet 80 złotych.
Zainteresowani wynajęciem domków letniskowych muszą wziąć pod uwagę jego usytuowanie i standard. Od tych dwóch elementów uzależniona jest cena, która waha się od 20 złotych za osobę do 450 złotych za cały domek.

Tekst: Agnieszka Budo