Balviten Baltic Challenge to zespół 6 sportowców doświadczonych w pływaniu w zimnych akwenach i na długich dystansach. Chcąc popularyzować stosunkowo mało rozwiniętą w Polsce dyscyplinę - zimowe pływanie oraz dokonać pionierskiego wyczynu.  Postawili sobie za cel przepłynięcie Bałtyku siłą własnych mięśni, bez pianek, a jedynie w czepkach i strojach kąpielowych.

Dystans 170 km jest możliwy do pokonania tylko drużynowo. Pływacy będą się zmieniać co godzinę, zachowując tą samą kolejność. 

Przygotowując się do sztafety przez Bałtyk, pływacy spędzali w wodzie od 2 do 4 godzin dziennie, przepływając ok. 15 km. Na lądzie trenowali siłę, wytrzymałość oraz gibkość.

 

Zimno!

Poza przygotowaniem kondycyjnym niezwykle ważny jest trening termiczny. Temperatura wody w Bałtyku w okresie letnim wynosi ok. 15º C.(gdy woda na terenie kąpieliska ma wartość mniejszą niż 14ºC, wywieszona zostaje czerwona flaga, aby ochronić amatorów przed szokiem termicznym). Dlatego przez cały okres zimowy uczestnicy sztafety startowali w zawodach pływania zimowego (w basenach wykutych w lodzie na dystansie 1 km).

A gdzie można kontynuować tolerancję niskich temperatur, gdy nad Polską przechodzi fala upałów? W celu utrzymania zimowej odporności na hipotermię sportowcy spędzali czas w chłodni spożywczej. Udawali się tam w towarzystwie książki, aby przez godzinę w temperaturze  - 20ºC starać skupić się na treści lektury i hartować wytrzymałość.

 

Już w sobotę!

Szafeta Balviten Baltic Challenge startuje już w tę sobotę ok. godziny 10:00. Pływacy są zadowoleni z osiągniętej formy, a temperaturę bałtyckiej wody oceniają jako „w sam raz”.

Liczą na to, że ich ekipa będzie pierwszą, której uda się przepłynąć Bałtyk wpław. W zależności od warunków na morzu, pokonanie trasy może potrwać od dwóch do trzech dób ciągłego pływania.

Dodatkowo drużyna chce pomóc zebrać środki na rehabilitację Honoraty, dziewczynki, która kocha pływać, ale z powodu problemów zdrowotnych nie może.

Zapraszamy do wspólnego kibicowania oraz na Fanpage Balviten Baltic Challenge.

Start w sobotę 16. lipca o 10:00 na plaży w Dziwnowie. Wejście na plażę od ul. Reymonta od tzw. Alei Gwiazd Sportu.

Kinga Korin