Ogłoszenie saudyjskiego Ministerstwa Gmin i Spraw Wiejskich jest najnowszą reformą, mającą na celu złagodzenie surowych zasad społecznych, które od dziesięcioleci obowiązują w całym królestwie.

Jednak nie ma się co łudzić, że powodem nowych porządków społecznych jest polepszenie jakości życia kobiet. W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez saudyjską państwową agencję prasową wskazano wprowadzenie tych zmian w celu przyciągnięcia do kraju zagranicznych inwestycji i lepszych możliwości biznesowych.

Stare ustalenia dotyczące segregacji płciowej mieszkańców Arabii Saudyjskiej to część tego, co konserwatywny kraj muzułmański postrzegał jako wymóg zgodny z religią, chociaż inne kraje, w których ta wiara dominuje, nie mają podobnych ograniczeń.

Od dziesięcioleci obowiązuje tu ścisły zakaz mieszania się niepowiązanych ze sobą mężczyzn i kobiet w miejscach publicznych, przy czym od kobiet wymaga się tu również uzyskania zgody ich prawnego opiekuna – zazwyczaj męskiego członka rodziny lub męża – na podejmowanie ważnych decyzji.

Ale saudyjski książę Mohammed bin Salman postanowił złagodzić te zasady na tyle, ile się dało, nakazując wprowadzenie szeregu reform i ograniczając uprawnienia policji religijnej w królestwie.

Dzięki niemu w 2017 roku kobiety otrzymały prawo wstępu na stadiony sportowe (do wyznaczonych sekcji rodzinnych), a rok później również możliwość robienia prawa jazdy.

W sierpniu tego roku umożliwiono zaś Saudyjkom ubieganie się o paszport i podróżowanie bez uprzedniego uzyskania zgody ich opiekuna płci męskiej.

Pomimo złagodzenia zasad w wielu instytucjach i komercyjnych miejscach, segregacja płciowa w Arabii Saudyjskiej jest nadal mocno zakorzeniona w kulturze. Kobiety i mężczyźni wciąż są od siebie separowani na weselach, a większość szkół państwowych i publicznych uniwersytetów jest prowadzona oddzielnie dla uczniów obu płci.