Przedstawiamy prace fotoreporterów, którzy przez ułamek sekundy potrafią zatrzymać w kadrze niezwykłe obrazy. Jednym z laureatów konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto został Marcin Dobas.

Najlepsi polscy fotoreporterzy

W tym roku w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto nagrodzono łącznie 156 zdjęć autorstwa 33 polskich fotoreporterów.

Wśród tegorocznych laureatów jest wielu znanych i cenionych polskich fotoreporterów, ale również kilku debiutantów. Nie zabrakło tematów, którymi żyła Polska i świat w 2015 roku, takich jak kryzys imigracyjny, wybory prezydenckie i parlamentarne, czy konflikt na Ukrainie.

Zdjęcia były zgłaszane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Człowiek, Kultura i sztuka, Sport i Przyroda. Wyboru laureatów spośród 6379 zdjęć dokonało jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka z Forum Polskiej Agencji Fotografów w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss.

- Mamy w Polsce świetnych fotoreporterów, którzy robią fantastyczne zdjęcia, dokumentując małe i większe wydarzenia, ważne momenty i towarzyszące im emocje. To przywilej móc co roku nagradzać i prezentować ich najlepsze obrazy, które w unikatowy sposób opowiadają o Polsce i zmieniającym się świecie – powiedział Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu w Banku Zachodnim WBK. Bank od 12 lat jest organizatorem i mecenasem konkursu.

 

Zdjęcie roku

Najodważniejszym wyborem tegorocznego jury konkursu jest Zdjęcie Roku, które nie pokazuje mocnych scen z pierwszych stron gazet, ale codzienność polskiej rodziny w małej polskiej wsi Broniszów.

Nagrodzone zdjęcie to fragment fotoreportażu, w którym Joanna Mrówka (Forum Polska Agencja Fotografów) w wymowny sposób pokazała to, co często postrzegane jest jako „szara codzienność”. Cały fotoreportaż to opowieść o rodzinie, w której ojciec na co dzień pracuje za granicą. Dlatego, gdy przyjeżdża do domu, dla dzieci cenna jest każda chwila spędzona razem.

- Zdjęcie Roku wypatrzyłem na samym początku. Dobre technicznie, piękne wizualnie, mające ciekawą i głęboką treść – powiedział o Zdjęciu Roku Maciej Jeziorek, przewodniczący jury.

 
Fotograf National Geographic

Tym bardziej cieszy nas fakt, że wśród laureatów konkursu znalazł się fotograf National Geographic Polska. Marcin Dobas zajął III miejsce w kategorii „Życie codzienne”.

Nagrodzone  zdjęcie przedstawia targ rybny w Negombo, jeden z większych targów w okolicy, na którym można znaleźć wszelkiej maści ryby i owoce morza. Niestety - bez względu na to, czy są to zagrożone gatunki czy nie.