25 maja zakończył się identi_TY Animated Film Festival. Projekt, w ramach którego mediolańskiej publiczności zostały zaprezentowane wyselekcjonowane polskie filmy animowane, trwał pięć dni

Włoscy widzowie mieli okazję, w ciągu kilku dni obejrzeć wybrane krótkometrażowe, polskie filmy animowane. W przestrzeni galeryjnej Careof DOCVA zaprezentowano pięćdziesiąt jeden animacji skupionych wokół tematyki poszukiwania tożsamości jednostki w kontekście współczesnego świata i przestrzeni miejskiej. Szeroki przekrój tematyczny i stylistyczny umożliwił prezentację tematu oraz ukazał kondycję współczesnej polskiej animacji.

Wielokulturowa i wielojęzyczna publiczność, dzień za dniem oglądająca w Mediolanie polskie filmy animowane traktujące o różnym odcieniu tożsamości, miała okazję zapoznać się
z takimi tytułami i twórcami jak Animowana historia Polski w reż. Tomasza Bagińskiego, Dróżnik w reż. Piotra Szczepanowicza, Danny Boy w reż. Marka Skrobeckiego, Bejbe w reż. Magdaleny Parczewskiej czy Dead City w reż. Zofii Strzeleckiej.

Bogaty program i interesująca tematyka identi_TY Animated Film Festival sprawiła,
że codziennie w mediolańskiej galerii Careof DOCVA z polską kulturą spotykały się osoby, które po opuszczeniu sali nierzadko dyskutowały o obejrzanych filmach oraz zadawały pytania kuratorkom, Iwonie Kamińskiej i Kindze Lewandowskiej, obecnym na festiwalu.

„Cieszą nas pytania i rozmowy widzów, wspólne rozważania na temat obejrzanych filmów, są one dla nas oznaką tego, że widzowie nie pozostają obojętni nie tylko na problem kształtowania tożsamości jednostki w obecnych czasach, ale przede wszystkim na twórczość polskich animatorów.” – mówi Kinga Lewandowska, jedna z kuratorek festiwalu.

Identi_TY Animated Film Festival odbył się w Mediolanie w dniach 21 – 25 maja 2013 roku