Pod koniec 2022 roku hiszpański portal „La Prensa” jako pierwszy podał tę informację. Dr Francisco J. Martin z Instytutu Studiów Antycznego Egiptu w Madrycie, kierownik zespołu archeologicznego, który dokonał odkrycia, twierdzi, że jest to kluczowe wydarzenie w kontekście wiedzy o starożytnym Egipcie.

60 mumii w grobowcach

Luksor to miasto w Egipcie położone na prawym brzegu Nilu. To właśnie tam dokonano tego niezwykłego odkrycia. Hiszpańscy archeolodzy pracujący na miejscu znaleźli głębokie, 6-metrowe komory, w których złożono około 60 mumii. Według dr. Martina dwa drugorzędne grobowce są połączone dwiema komorami grobowymi. Charakteryzują się brakiem epigrafów znalezionych w grobowcu wezyra Amenhotepa-Hui.

Znaleziony obiekt jest dowodem na to, że grobowiec wezyra w pewnym momencie stał się nekropolią. – Egipcjanie zaczęli budować inne grobowce z różnych dynastii wewnątrz grobowca wezyra, ponieważ to miejsce było święte – podkreślili naukowcy.

Kim był wezyr Amenhotepa-Hui?

Wezyr w starożytnym Egipcie był najwyższym urzędnikiem na dworze Faraona. Posiadał rozległe kompetencje w zakresie administrowania państwem i sądownictwa. 

Amenhotepa-Hui był wezyrem faraona Amenhotepa III w jego trzeciej, i ostatniej kadencji jego panowania. Pochodził z północnego Egiptu. Uważany był za przywódce opozycji na tle nowych ruchów religijnych.