Traveler 2/23

Podróże dla ducha

Miałam to szczęście, że moja ostatnia wyprawa do Izraela odbyła się w gronie czterech wyjątkowych kobiet. Spędziłyśmy razem tydzień, pokonując setki kilometrów i odwiedzając wszystkie ważne biblijne miejsca. Przy okazji miałyśmy czas na rozmowy o tym, co dla nas ważne; religii, duchowości, polityce, ale też o zachwycie nad naturą czy fascynacji lokalną kuchnią, okazało się, że wszystkie jesteśmy fankami szakszuki.

Niesamowite było zderzenie naszych wyobrażeń – każda miała przecież inne – o tym, jak faktycznie te miejsca wyglądają. Jerozolima, Nazaret, Hajfa, Jezioro Galilejskie, Wzgórza Golan, Morze Martwe, Tel Awiw i Jafa czy rzeka Jordan – to wyjątkowe i transformujące doświadczenie stąpać po ziemi tak ważnej dla ponad 3,5 mld ludzi na świecie. Miejscu, gdzie narodziły się trzy wielkie religie: judaizm, chrześcijaństwo i islam.

Dotarłyśmy też do zbudowanej na wysokim wzgórzu Masady i Parku Narodowego Timna, który był chyba moim największym zaskoczeniem. I żałuję, że nie mogłam spędzić tam więcej czasu, wędrując po jego szlakach i podziwiając te marsjańskie krajobrazy.

Reportaże Agnieszki Michalak, Joanny Lamparskiej i Marty Rudowicz pokazują różne oblicza Izraela, który jest głównym tematem tego wydania Travelera. Ale jego wspólnym mianownikiem są podróże duchowe karmiące nie tylko nasze ciało. W dzisiejszym świecie coraz bardziej potrzebujmy zatrzymania się, wsłuchania w siebie, uważności – możemy go szukać w miejscach takich jak Japonia, Indie czy droga do Santiago de Compostela, ale też u nas w Polsce. Podpowiadamy, gdzie je znaleźć i dlaczego warto wyruszyć również w taką podróż.

AGNIESZKA FRANUS – REDAKTOR NACZELNA